3 ord som beskriver Färjestad efter denna match: Osportsligt, Barnsligt & PINSAMT! "Förlora med värdighet", existerar det uttrycket i Värmland?
Elitserien 04/05
531 svar · 7 573 visningar · startad av BlueSaint · sida 26 av 27
Frågan, av BlueSaint
Som ni säkert vet smygstartade Elitserien i ishockey igår kväll med tre stycken matcher. Ikväll är det dags för ytterligare tre matcher där mitt favoritlag Djurgården är inbladat i en av matcherna. Ikväll bär det därför av till Hovet och det ska bli riktigt kul att gå på ishockey igen! :) Kvällens matcher: Frölunda-Linköping Djurgården-Södertälje Brynäs-Modo Krossa Södertälje! :birp
Läs frågan i sin helhet →Jag skiter rent ut sagt i denna tråd samt slutspelet för denna säsong! x( Ni ser mig i Serie A tråpden där jag ska skriva av mig nu! :birp
Blä! Såg ju ganska bra ut ändå efter första men sen så blev det ju inte så mycket mer...
Grattis Frölunda till guldet... :OO :l
Mika3l skrev:
Blä! Såg ju ganska bra ut ändå efter första men sen så blev det ju inte så mycket mer...
Grattis Frölunda till guldet...
Jag är inte den som ger mig i första taget men nu veti tusan alltså. Förnedringen är total. Storstryk rakt igenom och pinsamma ageranden på isen. Få slut på lidandet och slå i sista spiken på måndag och gör hela jävla finalserien en björn... eh... vargtjänst.
Jag är besviken. Uppriktigt sagt överjävligt besviken.
Jag ska bara innan jag försvinner in i Serie A tråden skriva lite ord om hur jag känner och vad jag tänker på när jag hör FBK a la 2005:
- 20%
1 Guld av 5 försök! :bla
- Besviken
Minst sagt
- Pinsamt
att de inte kämpar bättre
- Förbannad
Ja och mer lär jag bli om jag följer detta hela vägen
- Frustation
Det är det minsta FBKs spelare har nu
- Underläge
Ända sedan Final 2
- Ännu mer förbannad
Blir jag när icke hockeyintresserade ringer och lägger sig i bara för att jävlas och fråga hur det går för FBK.
Ett FBK som man är medlem i och följer till 100% under HELA säsongen!
x(
Vi ses 2005/06, blir det en sjätte final då? :q
Djurgården gav Frölunda en bättre match.
BlueSaint skrev:
Djurgården gav Frölunda en bättre match.
Och vad hjälper det? :q :q :q :q
FBK har elitserierekordet i antal poäng, men det hjälper dem inte här och nu ändå! Tyvärr.... :r
Dryden skrev:
BlueSaint skrev:
Djurgården gav Frölunda en bättre match.
Grattis?
Ett ganska skönt konstaterande bara.
Håller med BuleSaint till viss del. Första Sm-final-matchen va bra. Som en slutspelsmatch ska vara. 3-2 underläge och laget tar ut målvakten. Då slutar det bara på 2 sätt. Antingen 3-3, eller 4-2. (vilket blev slut-resultat.) Men vad Färjestad har visat i matcherna efter det är knappt värt att nämna. Menar inte att trycka ner på alla FBK:are, men vad FBK har presterat senaste matcherna är nog värre än vad de presterar på träningar.
Dock! *Ett sant fan sviker inte...*Ser väldigt gärna fram emot 2 raka Färjestads-segrar så det blir riktig SM-final-stämning. för det är det inte nu... Promenad-segrar för Frölunda 3 matcher i rad. Mycket tack vare (vågar påstå) en av världens 3 bästa målvakter...Henrik Lundqvist., som för övrigt framsågs till "Sveriges bästa målvakt" för 3:e året i rad idag. :) *"Vi delar inte med oss av guldet"* :P
Vi tackar MIF Redhawks för deras tid i Elitserien och passar samtidigt på att gratulera Brynäs och Leksand till deras elitserieplatser.
BlueSaint skrev:
Vi tackar MIF Redhawks för deras tid i Elitserien
och hoppas det dröjer innan de kommer igen.... ;)
BlueSaint skrev:
och passar samtidigt på att gratulera Brynäs och Leksand till deras elitserieplatser.
Japp! Detta ska li kul... Derby mellan,Brynäs - Leksand och Leksand - Mora! :P Fasen detta ska bli kul!
Välkomna till Elitserien 2005/06
Hoho! Dalmasarnas kamp! :birp
..så det blir Mif som Gnaget får möta nästa säsong... Stoffe 2-k, ska vi gå på hockey? ;)
Ser ju ganska ljust ut ändå. Får väl hoppas att det fortsätter så det kanske blir några matcher till. :)
Vad händer. Har laddat med bärs och är redo att gå ut och fira guldet på Göteplatsen. Så kan dom inte göra mål....
Hopaps dom löser det till tredje perioden.
Hohoho! Det här kan bli en riktig nagelbitare! :D
Ja, lyckas FBK få in första målet i tredje perioden så kan allt hända.
Kom igen nu Fölunda. Jag blir ju fan nervklen av detta....
Ojojoj! Det här blir spännande! :birp
Även om det skulle råka bli en förlust nu så kan man ju iaf förlora med flaggan i topp! Bra match (äntligen)! :bire




