webForumDet fria alternativet

Det hemskaste jag sett

Småprat

30 svar · 1 279 visningar · startad av His Divine Shadow · sida 2 av 2

Frågan, av His Divine Shadow

Varning, detta är inte för den känslige, jag brukar inte vara speciellt känslig men detta testade mina gränser :( <http://www.alltomlandskrona.se/mail/rattfull.asp> Kör nykter

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan jan. 20014 973 inlägg
#21

Nej, där försvann matlusten...

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#22

Aaaaaa, sånt där gör ONT i kroppen på en. Usch. :(

ska läsa mer noggrant nästa gång

Medlem sedan apr. 20021 155 inlägg
#23

- Och så tar vi steget in i politiken: ;)
Börja med att slåss för en gräns på noll promille till att börja med.
- Som det är nu så skiljer sig ju brottet åt för en småväxt kvinna kontra en storvuxen man vilka druckit lika X mängd alkohol, den senare kanske inte ens kommer upp i .20 promille, medan den förstnämnda kan ligga långt över... Ansvar för rattfylla kickar ju dock inte in förrän gränsen är nådd/passerats.

rattfylla jämnställas med mordförsök

Om du kör rattfull och inget händer, åker du dit ordentligt!

- Äkta, sann gammaltestamentlig anda... :l ;)

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#24

Tror att de som kör rattfulla är tyvärr alldeles för avtrubbade för att ta till sig det vanliga straffet och förmaningar om 'vad som kan hända'. Däremot är det bra att information liknande denna sprids.. dvs att man får se de verkliga konsekvenserna. Det hindrar kanske nya potentiella rattfyllerister att ta steget!

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#25

Tror som PeW att de som faktiskt regelbundet väljer sig att sätta sig i en bil onyktra ändå inte tar till sig 'vad som kan hända'.
Dock kan man ju hoppas att någon som förr hade tänkt 'äh, klart att man kan köra om man bara har druckit ett par öl' kanske, efter att ha sett bilderna på Jacqueline (ja och andra trafikoffer), tänker två gånger. Man kan ju hoppas.

Jag vet att man i Holland lämnar kvar riktigt sönderkvaddade bilvrak längs motorvägarna som en påminnelse till trafikanter att ta det lugnt. Det hjälper, som sagt, antagligen inte på någon som ändå inte ser något problem med att dricka och köra men det har tydligen haft en viss effekt ändå.
Tydligen har tävlandet på dessa sträckor minskar och man har sett att bilister håller avstånd bättre samt kör försiktigare.

Alltid något...

Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
#26

Tycker verkligen synd om henne. :(

En fråga bara: Varför tänker vissa på mat när de ser detta? :o

Medlem sedan feb. 20042 594 inlägg
#27

Undrar om folk tycker att det är tufft att bete sig sådär? :l x(

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#28

SugarDaddy skrev:

..., även om det är patetiskt tillrättalagt för att väcka folks känslor (bilder på gamla födelsekalas osv), har för mig att det är en reklambyrå som gjort kampanjen..

Och tanken med kollaget är... att väcka folks känslor? :i Ju Mer man tar tills sig desto bättre.

I övrigt är det djupt tragiskt. Något som också äcklar mig är när kända människor efter ett fylleslag bakom ratten gråter ut i våra största dagstidningar. Fy fan.

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#29

Uäck! :x
Inför alkolås i bilar!

Medlem sedan nov. 20023 429 inlägg
#30

Hemskt, men om jag vore henne vettefan om jag skulle valt döden framför ett liv med proteser och 40+ operationer :l

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#31

Sorry för att jag bumpar en gammal tråd men jag hittade denna igår av slump:
https://www.helpjacqui.com

Man får donera där.

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.2f471f9e
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)