webForumDet fria alternativet

Gitarrsträngar

Småprat

6 svar · 1 032 visningar · startad av AndreasC

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
Frågan#1

Vilka gitarrsträngar använder ni som är gitarrister eller åtminstonde klinkar lite grann på gitarren? Har ni fastnat för något speciellt märke som ni tycker är bäst och varför? Vad är det för skilnad på gitarrsträngar och gitarrsträngar förutom att det finns olika grovlekar?

Medlem sedan juni 20001 521 inlägg
#2

Om du vill ha bra nylonsträngar skall du skaffa D'addario. Jag kör oftast med normal tension. Skillnaden ligger i exaktheten på utformningen, samt i kvaliteten på materialet.

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#3

Kan någon rekomendera några bra elgitarrsträngar?

Medlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#4

Jag tycker att GHS håller bra kvalitet, speciellt "Super Steels", bra ton som håller länge, och tvättar du dom i sprit så kan du nog köra ett ganska långt tag med dom.

Earnie Ball (gröna slinky) körde jag med förut, men dom kom jag inte riktigt överens med.

Sedan använder jag en gång ett strängset med guldpletering, det var väldigt snyggt på min Les Paul som i övrigt hade guld-elektronik, men efter ett tag så var pleteringen bortnött och såg lite illa ut.

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#5

Ok

Medlem sedan mars 20071 inlägg
#6

Jag kör "Eagle" strängar på en av mina Ak-gitarrer. Låter kanon och kostar 39 kr. Finns hos http://www.jam.se

På elguran (Fender Tele) & min andra ak gitarr (Furch Durango) kör jag ett amerikanskt märke som heter Sfarzo. Också riktigt bra! Finns hos: http://www.strangaom.se

(Jag vill tillägga att jag själv råkar vara med och driva ovanstående sida, men jag är opartisk eftersom jag på forumet är privatperson och bara ger er lite tips)

Vill man handla utomlands är http://www.stringsandbeyond.com bra. Alla "kända" märken finns till bra priser, men frakten blir dock lite dyr.

Våga testa lite olika märken så hittar du nog ett som just du gillar lite extra ;)

Mvh

The Toad

Medlem sedan jan. 2006278 inlägg
#7

Har alltid kört med D´addario. Har D´addario XL på min JEM 555. Det är världens i särklass
mest använda strängar. Finns i en mängd varianter för den typ av sound man vill ha.
När dom e slut så funkar dom tunnare perfa att ha till flugbindning ;)

269 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
133 ms — ändringar (db)