Zzipp3rMedlem sedan aug. 2000963 inlägg
Har också en morsa som är kommunalare och har en slutlön på under 15000. Inte fan tycker jag det är bra, med tanke på jobbet hon utför. Kommunen är sveriges sämsta arbetsgivare, utan konkurrens.
öhh jaha? jag vet inte direkt hur situationen är för just din mors....
obelixMedlem sedan sep. 20028 900 inlägg
zipp3r skrev:
och anledningen till varför jag tycker så här är att jag har en morsa som är kommunalare, och jag ser hur jävla enkelt hon egentligen har det,
Vad är det hon jobbar med *Undrar nyfiket* :q
Förstår om du inte vill säga, men jag bidde nyfiken...
TtrexterMedlem sedan mars 20021 889 inlägg Jag kan inte låta bli att småskratta åt diskussionen. Det finns bra argument både för och mot strejken och därför känns det nästan pinsamt när Rönnberg drar fram de mest löjliga påståendena och vrider och vänder på saker och ting som inte alls kan sättas i jämförelse.
Utgångsinlägget i tråden gör mig mörkrädd och obelix uttalanden (bland annat "Dvs hur dom dog kan vara roligt ibland") är lite för kontroversiellt för min smak.
:l
Jag anser att onödigt många personer drabbas av denna strejken. Meningen borde vara att göra staten uppmärksam om de dåliga lönerna och inte att förstöra för tredje person. Och det går att uppmärksamma folk utan att överdriva. Verkar som att många missat det.
För övrigt kan man fundera på hur lång tid det tar innan denna tråden flyttas till politikforumet.
:)
obelixMedlem sedan sep. 20028 900 inläggtrexter
obelix uttalanden (bland annat "Dvs hur dom dog kan vara roligt ibland")
Tror att jag har nämt det förut att min humor är väldigt sjuk och väldigt svart... §e :e
Och ja, det finns vissa gånger då släktingar har dött som vi (min släkt) har funnit det roligt.
Men man måste ha varit med när släkten samlades för att förstå det roliga.
Dvs hur dom dött, inte att dom dött.
Det är två olika saker.
GgreymaneMedlem sedan juli 2001711 inlägg det är tillgång och efterfrågan som sätter lönerna - inte vikten av jobbet man utför.
Zzipp3rMedlem sedan aug. 2000963 inlägg obelix, som sagt just vad hon gör har jag faktiskt ingen lust att berätta,
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg zipper:
öhh jaha? jag vet inte direkt hur situationen är för just din mors....
Det var du som drog alla kommunalare över en kam , och tyckte de hade det så bra ("dom vet inte hur bra dom har det", som du skrev). Ville bara poängtera att alla kommunalare inte har det lika bra som din morsa (verkade inte som om du insett det).
Min morsa är långt ifrån ensam. Finns många kommunalare i samma situation som hon. D.v.s. jobbar hårt för skamlöner.
greymane:
det är tillgång och efterfrågan som sätter lönerna - inte vikten av jobbet man utför
Till viss del sant. Men det gäller bara fullt ut om det råder full konkurrens på arbetsmarknaden. Men så är inte fallet när det gäller flertalet av kommunals medlemmar.
Zzipp3rMedlem sedan aug. 2000963 inlägg Robban, jag orkar seriöst inte svara på ngt av det där, för trött helt enkelt.
GgreymaneMedlem sedan juli 2001711 inlägg
Robban skrev:
Till viss del sant. Men det gäller bara fullt ut om det råder full konkurrens på arbetsmarknaden. Men så är inte fallet när det gäller flertalet av kommunals medlemmar.
är det nån särskild konkurrenshämmande faktor du tänker på?
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg
greymane skrev:
Robban skrev:
Till viss del sant. Men det gäller bara fullt ut om det råder full konkurrens på arbetsmarknaden. Men så är inte fallet när det gäller flertalet av kommunals medlemmar.
är det nån särskild konkurrenshämmande faktor du tänker på?
Förmodligen tänker han på att många av dem endast har en tänkbar arbetsgivare. Det är alltså inte bara att byta jobb och dra om man är missnöjd med lönen.
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg Exakt. Ofta har man bara andra kommuner att välja på, och kanske ett fåtal privata alternativ om man kan tänka sig att flytta till en storstad.
Och även i de fall det faktiskt finns alternativ så är kommunen ofta en såpass dominerande arbetsgivare att de är i praktiken sätter villkoren för hela branschen (finns ingen anledning för en privat arbetsgivare att lägga sig speciellt mycket över kommunen, eftersom de privata alternativen är såpass få att de inte har några problem att få folk ändå).
GgreymaneMedlem sedan juli 2001711 inlägg Då måste jag nog blotta min okunskap genom att fråga, vilka yrkeskategorier gäller saken?
/r brandmän kan jag väl iofs tänka mig :)
RRobbanMedlem sedan dec. 19992 555 inlägg Alla kategorier som kommunen anställer eller upphandlar. Fler exempel än brandmän är t.ex. undersköterskor eller barnskötare. Visst -- finns både privata sjukhus och privata dagis, men i.o.m. att kommunen dels är en dominerande aktör, och dels sätter de ekonomiska ramarna för de alternativ som finns så är det i praktiken inte en speciellt konkurrensutsatt arbetsmarknad.
Sedan behöver vi inte gå in på om vi skall ha en fullt konkurensutsatt arbetsmarknad eller inte. Är ju en politikideologisk fråga i första hand, som inte hör hemma här utan i politikforumet (som ju är stängt, som bekant). :)