Jag handlade ett headset igår för 279:-
Jag delade kostnaden med min bror och fick därför betala 139,50kr. När jag åker tåg hem använder han vårt nya headset och lyssnar på musik. Jag använder aldrig headsetet på tåget.
Vid slutdestinationen för tåget märker vi att headsetet är borta, han springer och söker igenom vagnen utan resultat. Åt helvete! Enligt mig och 90% av mina kompiser tycker att det var solklart hans fel och således tycker jag att han bör betala mig 139,50kr. Alltså att han borde betala mig för min "del" som han slarvade bort. Men det tycker ju naturligtvis inte han.
Detta kan tyckas som en liten skitsak. Men det känns surt att lägga ut pengar för en sak som en annan en timme senare slarvar bort.
hmm, happ...det tycker inte jag eftersom jag inte har någonting med det att göra under resans gång. Jag ser bara att ha använder det på tåget...inget annat.
Ledsen kan man bli men förmodligen har det blivit stulet och det är för liten summa för att ta det på försäkringen. Jag tycker att din bror skall köpa ett nytt och du skall betala 1/3 av priset (igen). Eftersom han hade det vid tiden innan då det försvann och det är såpass nytt tycker jag inte att du skall lastas för hela, utan jag tycker din bror skall ta större delen. Men detta tycker jag att han skall säga självmant. Tycker han däremot att du skall betala halva igen för ett nytt så får du vackert göra det. När du köpte headsettet tillsammans med honom skrevs - vad jag antar - inga kontrakt och då är man troligen införstådd med att den andra personen kan ha sönder produkten alternativt slarva bort den. Har man sönder den med flit alternativt slänger ut den genom fönstret med flit och på det viset "tappar bort" den tycker jag att man skall stå för hela kostnaden. Men nu har din bror råkat ut för en olyckshändelse och då tycker jag de vore rättvist att vara bussiga mot varann istället för att vara sura. Vad hjälper det? Ni lär ju inte få ert headset tillbaks hur som helst.
Spring och fråga mamma om varsitt headset istället.
Jo jag har fundreat på det...men det kommer nog inte fungera :|
Brimba, jag gillar ditt förslag...men tyvärr så saknar han samvete och kan ljuga hursomhelst om hur det gick till. Faktum är att det egentligen var endast han som slarvade bort det. Men här hemma vet ju alla nu att "det var mitt fel och min bror skulle aldrig göra något sådant" ungefär.
Tur att de har snäll städpersonal på Sundsvalls tågcentral ;)
Synd bara att det kostar 125:- att skicka upp dem hit...men jag får väl be några jag känner att fixa hit dem...