När blir filmen/filmerna utlagda på nätet då Bire? §e §jr :P ;)
I natt blir det hård-sova!!!
31 svar · 1 011 visningar · startad av Bire · sida 2 av 2
Frågan, av Bire
Ska hämta min nya säng efter jobbet & det ska bli så förbannat skönt att breda ut sig på 180x200cm :birp Byter ni säng ofta? Erfarenheter av dåliga sängar? Jag mår inte bra i min 2 år gamla säng pga att den är för mjuk till min onda rygg.. Hoppas att det blir bra nu bara.. ;)
Läs frågan i sin helhet →Vad händer om man fryser en vattensäng :q?
Jag skaffatade mig en ny dux säng 90*200 under mellandagsrean. Det hela gick smidigt eftersom jag valde att själv åka och hämta den istället för att förlita mig på opålitliga hemleveranser.
muskot skrev:
Agaith skrev:
mrblonde -> var glad att du inte handlade sängen på svenskamöbler, så hade du blivit riktigt förbannad (har tyvärr inte kvar alla mail som skickades mellan telefonsamtalen)
Du menar inte Svenska Hem? Köpte en säng från dem i somras, höll på att bli galen.
Det började med att leveransen drog ut på tiden, de lovade två veckor men det tog sex. Eftersom jag dessutom flyttade i samma veva kunde jag då inte med mig sängen i flytten, utan fick istället be mina föräldrar att i efterhand köra ned sängen till mig (ca 25 mil tur och retur). Att ha telefonkontakt med dem (Svenska Hem, alltså) var inte heller någon höjdare, mycket omständiga och snäsiga.
När jag väl hade fått sängen och börjat montera upp den visade det sig att jag de stag jag fått hade fel bredd, 160 cm istället för 180. Ringde möbelvaruhuset som motvilligt gick med på att skicka ned rätt stag, vilket visade sig ta ytterligare tre veckor. Dessutom lyckades de skriva fel telefonnummer på paketet vilket resulterade i att fraktbolaget ej kunde kontakta mig för leverans (Egentligen inte så farligt, men Svenska Hem skyllde misstaget på mig och hävdade att jag gett dem fel telefonnummer. Mycket konstigt med tanke på att de lyckades ringa upp mig).
Jo, svenska Hem var det, skulle visserligen ha köksmöbler och inte en säng men det tog nog nästan ett halvår från utlovad datum till att jag fått allt och dessutom rätt antal, hela saker mm.
Och som du sade, när man snackade med deras serviceavdelning var det typ mitt fel att leveranserna var försenade, att jag fick fel antal och slutligen att jag fått felaktigt ihopsatta saker :P
Här har vi sovit 3 personer i en 120 säng :(
Dags att skaffa större tror jag...
Tänkte bara säga att vi fick sängen igår (de kunde såklart inte leverera på ursprungsdatumet som de sa) och nu står den ihopmonterad och klar i sovrummet. Sov så gott i den inatt.
Vi fick tillbaka leveranskostnaden på 395 kr.... efter 4 månaders försening och cirka 15 samtal till IKEA:s kundtjänst.
det är över nu.
Jag byter inte säng ofta och är mycket nöjd med den jag har nu.
Min har ett mått på cirka 120X220 cm, otroligt skönt. Där kan man ligga två sen om man skulle få flickvän. :)
Re: I natt blir det hård-sova!!!
Bire skrev:
Byter ni säng ofta? Erfarenheter av dåliga sängar?
Tror jag har haft samma säng i 10-12år nu...
Men jag vill ha en hästens :e
Jag ligger i min nu & botar ryggskott! :)
Bire skrev:
Jag ligger i min nu & botar ryggskott! :)
Behövs det inte bandage och sånt till ett ryggskott?
Re: Re: I natt blir det hård-sova!!!
His Divine Shadow skrev:
Bire skrev:
Byter ni säng ofta? Erfarenheter av dåliga sängar?
Tror jag har haft samma säng i 10-12år nu...
Men jag vill ha en hästens :e
Men var ska då hästen sova :q
:e :e :e





