Bire skrev:
Eller håller dom medvetet på att ruinera sig? :e
Du ligger relativt nära sanningen där, även om det kanske inte är medvetet så undrar man gärna vad de håller på med.
Jag tänker inte nämna några namn men lite bakgrundshistoria.
Person x blev VD för Swebus som tidigare var GDG biltrafik AB och SJ buss.
Denna person x blev senare vd för SJ. Innan dess uträttade person x sina stordåd på Swebus.
GDG biltrafik var tidigare ett mycket blomstrande företag med egen fordonstillverkning, bensinmackar, resebyråer, kiosker, busstrafik, lastbilstrafik, däckstillverkning renovering m.m.
GDG hade stor andel av busstrafiken, så hade även SJ buss. Dessa företag var totalt dominerande på bussmarknaden.
SJ buss var ett verk och uppgick 1990 i GDG biltrafik som samtidigt bytte namn till Swebus.
Swebus hade således majoriteten av all busstrafik i Sverige, ägde ovanstående affärsverksamheter och när jag säger ägde så gjorde de även det. Kapitalet som fanns inom det bolaget var enormt eftersom man ägde alla fastigheter, alla fordon m.m.
I början av 90 talet påbörjade Swebus tillsammans med Linjebuss en prisdumpning på anbuden av busstrafiken med följd att man inte gjorde någon vinst på trafiken.
Då började man sälja ut fastigheter på leasingbolag, samma sak med bussarna. Alla fastigheter leasas vilket även bussarna gör idag.
Affärsverksamheten såsom fordonstillverkning, kiosker, resebyråer och lastbilstrafik lades ner eller skickades över till andra bolag.
Man "koncentrerade sig på kärnverksamheten" som det hette.
Person x var till stor del delaktig i att det gick som det gick för Swebus. Idag är företaget i princip ett stort skal utan tillgångar och trafiken man driver är i stort körd i botten.
Swebus var ett företag som ägdes av SJ, person x blev sedan vd för SJ där ungefär samma sak utspelades. Man drog ner på underhåll m.m. Gjorde felaktiga affärsbeslut o.s.v.
Det är mer uppenbart vad SJ är för ett företag idag eftersom det är mer exponerat i media och är ett statligt bolag. Folk är mer intresserade för Statens järnvägar än Swebus som inte längre är ett statligt bolag.
Jag ska se om jag kan hitta lite siffror om resultatökningen 1992. Den är ruskigt hög.