haha
Tandkräm
23 svar · 536 visningar · startad av Josef · sida 2 av 2
Frågan, av Josef
Jag har länge gått och funderat på hur man gör tandkrämen randig... Det måste ju på något sätt ske när man pressar ut tandkrämen ur tuben... eller??? Om det är någon som vet eller har något bra förslag på hur det kan gå till så är han/hon välkommen att posta svaret här. :)
Läs frågan i sin helhet →:e :e :birp
För att återgå till ämnet samt reda ut hur det ligger till så skickade jag ett brev till Colgate-Palmolive och frågade.
Betr. Colgate tandkräm
Tack för att du hört av dig till oss.
Nedan finner du en förklaring till hur randig tandkräm tillverkas.
Man kan få randig tandkräm på två sätt. Det ena sättet, då fylls tuben samtidigt med tre färger, t.ex. röd, vit och blå. Eftersom viskositeten (fastheten) är densamma för alla tre delarna, så sker ingen uppblandning.
De tre färgerna ligger längsgående i tuben och när man trycker på den kommer det ut en randig tandkräm.Det andra sättet är lite mer komplicerat. Då förses tandkrämstuben med ett litet rör med fyra längsgående kanaler, intill tubmynningen. Närmast mynningen
hälls en färgad gel, som dock inte når över rörkanten. Därefter fyller man resten av krämen, oftast vit pasta. När man trycker på tuben kommer den vita krämen att pressas ut genom tubmynningen, men också trycka mot den färgade gelen som därigenom pressas ut i kanalerna längs plaströret. Även här är det samma viskositet på de olika delarna, vilket innebär att den färgade gelén lägger sig som fyra ränder, utanpå den vita.Vi uppskattar att du tagit dig tid att kontakta oss.
Med vänlig hälsning
Colgate-Palmolive AB
Så, nu slipper ni undra mer. :)
Då är mysteriet löst. Tack Brantis :)

