webForumDet fria alternativet

Tandkräm

Småprat

23 svar · 536 visningar · startad av Josef · sida 2 av 2

Frågan, av Josef

Jag har länge gått och funderat på hur man gör tandkrämen randig... Det måste ju på något sätt ske när man pressar ut tandkrämen ur tuben... eller??? Om det är någon som vet eller har något bra förslag på hur det kan gå till så är han/hon välkommen att posta svaret här. :)

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan nov. 20016 480 inlägg
#21

haha

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#22

:e :e :birp

Medlem sedan dec. 20011 978 inlägg
#23

För att återgå till ämnet samt reda ut hur det ligger till så skickade jag ett brev till Colgate-Palmolive och frågade.

Betr. Colgate tandkräm

Tack för att du hört av dig till oss.

Nedan finner du en förklaring till hur randig tandkräm tillverkas.

Man kan få randig tandkräm på två sätt. Det ena sättet, då fylls tuben samtidigt med tre färger, t.ex. röd, vit och blå. Eftersom viskositeten (fastheten) är densamma för alla tre delarna, så sker ingen uppblandning.
De tre färgerna ligger längsgående i tuben och när man trycker på den kommer det ut en randig tandkräm.

Det andra sättet är lite mer komplicerat. Då förses tandkrämstuben med ett litet rör med fyra längsgående kanaler, intill tubmynningen. Närmast mynningen
hälls en färgad gel, som dock inte når över rörkanten. Därefter fyller man resten av krämen, oftast vit pasta. När man trycker på tuben kommer den vita krämen att pressas ut genom tubmynningen, men också trycka mot den färgade gelen som därigenom pressas ut i kanalerna längs plaströret. Även här är det samma viskositet på de olika delarna, vilket innebär att den färgade gelén lägger sig som fyra ränder, utanpå den vita.

Vi uppskattar att du tagit dig tid att kontakta oss.

Med vänlig hälsning
Colgate-Palmolive AB

Så, nu slipper ni undra mer. :)

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#24

Då är mysteriet löst. Tack Brantis :)

281 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
152 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)