webForumDet fria alternativet

Nationellt Svenskaprov

Småprat

38 svar · 797 visningar · startad av #L# · sida 2 av 2

Frågan, av #L#

Japp då sitter man här, huttrande av nervositet med 16 min kvar till 5 h svenska prov .... japp.. alla som har några tummar över .. var snäll och håll dem åt mig.. :)

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#21

Puh.. då vare gjort :)

Blev 4,5 sidor.. får hoppas att kvaliteten är lika bra som kvantiteten ;)

/r

Btw.. vilken uppgift valde ni?

Medlem sedan apr. 20003 424 inlägg
#22

Jag valde den där om Ung och media eller vad den heter

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#23

#L# - vilket gymnasium går du i?

Medlem sedan mars 20012 635 inlägg
#24

den där med djuren tog jag

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#25

ah..k

Har en tjej i klassen som hade exakt det ämnet på den muntliga delen... Hon behövde bara printa ner sitt tal på papper .. var klar kvart i nio *fuskigt* ;)

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#26

m_soderlund

Sven Eriksonsgymnasiet / Borås
Samhällsvetenskaplig linje / ekonomisk inriktning

Medlem sedan apr. 20003 424 inlägg
#27

. :o gjorde inte alla samma sak? det trodde jag var meningen med nationellt prov ;)

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#28

webtomten ... vem har sagt något annat? :o

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#29

På måndag så ska vi ha Eng. nationella prov. Ohh vad kul. (Gymnasiet andra årskurs...)

Medlem sedan juli 20021 363 inlägg
#30

medialabs .. inget du behöver oroa dig för ..

Medlem sedan juni 20003 169 inlägg
#31

#L#; 4 sidor dataskrivet? teckenstorlek? :q
Det låter jobbigt. Själv skrev jag knappt 2 sidor 12 punkters times. :)

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#32

Jahaja. Jag skrev om den där om moral på företag. 10 sidor och klar 10.08.. Jag lyckades till och med spilla ut min medhavda passionsfruktsdricka på arbetet. Yeah! :D

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#33

Ekström skrev:

Finns det verkligen folk som säger pizzbagare och/eller dramlärare?

Japp, jag. När folk prompt hävdar att det heter svensklärare... :e

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#34

Jag ska också ha nationellt engelskprov någon gång och matte c nationellt... Skulle bara vara grymt att nära man skulle hadet.

Medlem sedan juni 20001 521 inlägg
#35

Försök att slå upp svenskalärare i SAOL så får du se. Svensklärare finns däremot med.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#36

SAOL är den ordbok som myndigheterna ska följa när de skriftligen kommunicerar med folket - för att vara "säkra" på att alla förstår.
Tips Gislaved.net - läs Fredrik Lindströms bok... Jag fick mig en hel del kängor av honom... :e (och det kommer du också att få)

Medlem sedan maj 20001 215 inlägg
#37

I vilket fall som helst så ligger svensklärare mycket skönare i munnen, det där a:et tar bara plats och gör ordet hackigare. :)

Medlem sedan juli 2001628 inlägg
#38

Wiberg:

Du skrev 1½ sida precis som jag. :)
Hur som helst så skrev ju vi två högkvalitativa texter. Det är ju inte kvantitet utan kvalité som räknas. Tror nog mina 1083 ord skall räcka...

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
#39

Nu blir det för mycket fokus på språkbruket men...
Heter det svensklärare så borde det heta svensklektion också eller hur? Då låter det mer som att det är en lektion för enbart svenskar, men lektionen i sig kan handla om vad som helst. Svenskalektion talar ju tydligt om att det handlar om en lektion i svenska. Likaså är ju då en svensklärare någon som enbart undervisar svenskar i vilket ämne som helst, medan en svenskalärare undervisar vem som helst i svenska. Ordet sätts ju ihop av "svenska" och "lärare", där det första ordet berättar att ämnet är svenska och det andra ordet att det är en lärare. Men antagligen har ordet svenska-lärare (urs för bindesstreck) bytts ut mot svensklärare med tiden för att det har mer flyt i uttalet, vilket erre påpekade. Själv säger jag nog svenskalärare, och det är nog dialektalt beroende, jag talar rikssvenska ;) alltså det man talar i Uppsala :e

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)