Jag sitter på sommarjobbet (Stockholms universitet). Jag ska hem. Det regnar. Det ösregnar. Jag har ingen jacka, ingen långärmad tröja, bara en t-shirt. Och jag ska bära en tung dator härifrån hem. Regn + dator = inte bra.
Kom hem precis. Det är svårt att springa med en dator i famnen. Jag blev blöt. Spärrvakten brydde sig inte om att titta på mitt kort när jag visade upp det. Vafan, här anstränger man sig för att ta upp kortet med den andra handen samtidigt som man håller datorn med den andra och så tittar snubben inte ens. Bah!
Annars gick det rätt bra. Valde att gå upp den feta backen från Tumba C till Storvreten istället för att ta bussen. L337!
Valde att gå upp den feta backen från Tumba C till Storvreten istället för att ta bussen.
Hm, du blev nog sjuk av det där regnet. Ingen vettig går den backen med en dator i famnen. Hade det varit lite senare på fredagkvällen så hade du nog kommit hem utan dator och kläder. ;)