webForumDet fria alternativet

En sak till om lumpen...

Småprat

59 svar · 1 229 visningar · startad av oelbal · sida 3 av 3

Frågan, av oelbal

Börjar bli jääävligt tjatigt med skittrådar om lumpen, men jag har lite funderingar, så här kommer en till iaf: Har precis avverkat andra skitveckan, som dessutom var betydligt grisigare än den första, och det har fått mig att tänka lite. Jag har sökt ett antal högskoleutbildningar, visserliggen har jag sökt uppskov, men kommer jag in så är jag väldigt sugen på att hoppa på det tåget direkt. Min

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan jan. 20014 973 inlägg
#41

...oj, det blev lite mer diskussion än vad jag hade trott.

Detta beteende att hoppa av så fort något blir jobbigt är väl knappast något som ser bra ut hos någon arbetsgivare eller hur?

Det handlar inte om att lumpen är jobbigt, utan det handlar om att jag saknar känsel i diverse kroppsdelar, samt att min rygg snart kommer gå åt helskotta. Att springa några km med full packning på tid är inget som vem som helst klarar, det faller utanför ramen av vad jag kallar jobbigt, slaveri är ett ord som jag har närmare till hands...

Medlem sedan dec. 2001868 inlägg
#42

Tänk på alla idioter som klarat av lumpen! Då kanske det går lättare :e

Sedan är det väl bara 8 veckor kvar av grundutbildningen :birp

Medlem sedan mars 20021 152 inlägg
#43

Lumpen är ju inget man väljer. Det man själv skulle prioriterat kanske inte var giltigt skäl vid tiden för inryckning. Alltså kan ett avhopp för att följa den inriktning man själv vill med livet inte betraktas som att man är osäker för en arbetsgivare att satsa på. Har utbildningen fullföljts och jobbet är en följd så smäller det högre.

Som Bendro säger så är förtroende viktigt, att söka jobb är att be om att få ansvar. Lumpen har störst betydelse för den anställare som själv gjort lumpen, det ger honom en referens att bedöma personen han har framför sig om han är en annan generation.

De anställare som utan intervju sållar bort personer som inte gjort lumpen är definitivt inte ute efter kreativa personer, snarare såna som fållat in sig i ledet.

OT
eureca > En sak lagstiftarna förbisett är att riktigt små arbetsgivare -- förutom att de blir helt beroende av att anställningen går ihop ekonomiskt -- ska vara arbetskamrater med de anställda, vilket borde få inverka på deras krav vid anställning och på den anställdes samarbetsvilja vid förändringar.

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#44

oelbal skrev:

...oj, det blev lite mer diskussion än vad jag hade trott.

Det handlar inte om att lumpen är jobbigt,

Jo det var precis det du sa i tråden förra veckan, att du inte pallade att ta order från "nån som uppenbarligen inte fått nått på 7 år,"

utan det handlar om att jag saknar känsel i diverse kroppsdelar, samt att min rygg snart kommer gå åt helskotta. Att springa några km med full packning på tid är inget som vem som helst klarar, det faller utanför ramen av vad jag kallar jobbigt, slaveri är ett ord som jag har närmare till hands...

Jag tror knappast att din kropp håller på att gå sönder i din ålder pga lite fysiskt ansträngning , det handlar om att du tillbringat för många timmar framför datorn...du är en otränad slöhög helt enkelt ;)

Och ja, jag tänker fortsätta tracka dig så länge du skapar gnälltrådar om hur hemskans jobbigt det där i lumpen ända tills dess att du muckar som en "väloljad krigsdrake" (©schassen) som får hardon när du kramar om avtryckaren på din AK5 riktad mot rikets fiender :e

Sedan förstår jag fortfarande inte hur man kan "hoppa av" när man väl mönstrat och ryckt in, har dom verkligen avskaffat alla krav i lumpen?

Medlem sedan jan. 20014 973 inlägg
#45

..........jag vill vara mig själv, ingen väloljad krigsdrake...

Medlem sedan dec. 2001868 inlägg
#46

joser:

Att man fullbordat sin militärtjänst innebär inte automatiskt att man är en dum ko som "fållat sig i ledet"! Det är att kalla arbetaren som går till sin svarv "fålla" för att arbeta för dum!

Kan inte riktigt förstå varför jag skulle vara mindre kreativ för att jag gjort lumpen? Tyckte det var ett oerhört korkat exempel!

Medlem sedan juni 20003 169 inlägg
#47

[OT]
@oelbal
Vilket tjänst har du och vid vilket regemente ligger du?
[/OT]

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#48

ingen hade höjt på ögonbrynen om arbetsgivare hade frågat om homosexuallitet om det inte vore så att man idag har såna fördommar mot t ex homosexualitet.

Jotack, jag hade höjt på dem såpass att jag hade gått därifrån! En arbetsgivare ska ge fullständigt fan i vissa saker (bland annat de som sgtpepper räknar upp) och detta är en av dessa! Fördomar eller inte - de har inte med det att göra.

det handlar om att du tillbringat för många timmar framför datorn...du är en otränad slöhög helt enkelt ;)

DET kan jag intyga efter att ha råkat ut för token irl! :e

Hursomhelst så om man nu råkar göra sin militärtjänstgöring när man blir antagen till en akademisk utbildning har man rätt att få uppskov med utbildningen, dvs göra klart sin tid i kungens byxor och när man väl muckat kan man börja plugga igen - man är garanterad sin plats på utbildningen! :)

Medlem sedan jan. 20014 973 inlägg
#49

Wiberg >>
Jag har precis, efter lite prov och intervjuer, fått en annan tjänst:

IS - Driftledarassistent, 10mån
Skövde, T2

det handlar om att du tillbringat för många timmar framför datorn...du är en otränad slöhög helt enkelt

DET kan jag intyga efter att ha råkat ut för token irl!

Gah! Jag är inte lat! Pga lumpen så missar jag 10månaders fotbollsträning, och det är fanimej inte kul...

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#50

Bah! Bara att dra på sig den underbart vackra blå träningsoverallen och Kungens Lejondojor och börja joxa med trasan! :e

Medlem sedan jan. 20014 973 inlägg
#51

Bah! Bara att dra på sig den underbart vackra blå träningsoverallen och Kungens Lejondojor och börja joxa med trasan!

Hah! Träningsoverallen är bara för fjantar, jag tar hellre på mig kronans underbara shorts. Jag kan upplysa alla oinvigda i ämnet om att shortsen liknar ett par kortkalsonger, de slutar innan de börjar, dock är ju det skitsamma, jag gillar ju att visa mina härligt vita skinande lår... :OO

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#52

Jahapp ollebollen, du får ha det så bra på din väg till regementet ikväll då, så ska jag tänka på dig imorgon bitti när jag vaknar vid 8-strecket :e

Aahh...den som fick göra lumpen igen :birp

PS ryktet säger att vi GJG:s ska göra 19 dagar rep nästa år, det blir isåf den tredje omgågen efter lumpen...hoppas det är sant :) DS

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#53

Min fråga är då, hur kommer det att se ut i mina papper med avbruten lumpentjänst? Anges skälet till varför man avbryter och så?

DESERTÖR §e

Medlem sedan jan. 20014 973 inlägg
#54

Jahapp ollebollen, du får ha det så bra på din väg till regementet ikväll då, så ska jag tänka på dig imorgon bitti när jag vaknar vid 8-strecket

Vill du ha stryk, snorhyvel? Låt mig få sörja ifred för faen...

Nu kommer jag att ligga inne 2 veckor i sträck, utan helgpermiss eller nått......helvete....

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#55

Jag tror att jag skall ligga kvar och slappa i sängen till elva-tiden imorgon. §e :e

Medlem sedan maj 20003 652 inlägg
#56

SirPeter: Bara till elva? Man har ju hela dagen på sig §e

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#57

oelbal skrev:

Vill du ha stryk, snorhyvel? Låt mig få sörja ifred för faen...

lol...jag är äldre än dig lilla ollen, vakta dina ord

Skapar du gnälltrådar får du stå ditt kast

Förresten, hur ska du orka ge mig stryk lilla ollen, du pallar inte ens ett par fjuttiga km med full packning...j-a tunnis :p

Nu kommer jag att ligga inne 2 veckor i sträck, utan helgpermiss eller nått......helvete....

Hela två veckor utan lilla mamsingen i närheten? ajsandå...

Medlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#58

Reefer skrev:

lol...jag är äldre än dig lilla ollen, vakta dina ord

Jo fast jag och oel har fler kompisar än dig tillsammans... FV ställer nog också upp ;)

Skapar du gnälltrådar får du stå ditt kast

Hade wF funnits när du gjort lumpen hade det gått ner varje gång du haft permis :)

Förresten, hur ska du orka ge mig stryk lilla ollen, du pallar inte ens ett par fjuttiga km med full packning...j-a tunnis :p

Flest kompisar :p

Hela två veckor utan lilla mamsingen i närheten? ajsandå...

Han har la flickvän att längta hem till antar jag. :)

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#59

Faan, bara en i vår grupp på tio pers vart krigsplacerad... *muttrar*

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#60

Reefer skrev:

oelbal skrev:

Vill du ha stryk, snorhyvel? Låt mig få sörja ifred för faen...

lol...jag är äldre än dig lilla ollen, vakta dina ord

Skapar du gnälltrådar får du stå ditt kast

Förresten, hur ska du orka ge mig stryk lilla ollen, du pallar inte ens ett par fjuttiga km med full packning...j-a tunnis :p

Nu kommer jag att ligga inne 2 veckor i sträck, utan helgpermiss eller nått......helvete....

Hela två veckor utan lilla mamsingen i närheten? ajsandå...

Bumfight! :e
Jag ställer upp som totalt mutbar domare! :birp

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)