BBendroMedlem sedan jan. 20013 039 inlägg
Ursprungligen av Bire Så säger iaf mina nationalsocialistiska kortklippta vänner!
Lite off topic måhända...men jag insåg först nu vad det stod. Menar du på fullt allvar att du kallar nationalsocialister för vänner?? :q
erka-->I see your point...men att inte förstå grejen med nationaldagen är att inte förstå historien. Sedan kan man ju alltid hävda att det är förlegat...men det är ju en annan sak.
:stefan:Medlem sedan apr. 200015 687 inläggerre: Jovisst nämns Sverige på ett ställe, men den kulminerar fortfarande på "dö i Norden" i sista strofen... :l
Den här däremot - förvisso skriven om den svenska flaggan, men med en bättre text och framförallt lite drag i melodin! :)
Sveriges flagga
Text: K. G. Ossiannilsson, musik: Hugo Alfvén
Flamma stolt mot dunkla skyar,
likt en glimt av sommarens sol
över Sveriges skogar, berg och byar,
över vatten av viol.
Du som sjunger, när du bredes,
som vår gamla lyckas tolk.
Solen lyser! Solen lyser!
Ingen vredes åska slog vårt tappra folk.
Flamma högt, vårt kärlekstecken,
värm oss, när det blåser kallt!
Stråla ur de blåa vecken,
kärlek mera stark än allt!
Sveriges flagga, Sveriges ära,
fornklenod och framtidstolk.
Gud är med oss, Gud är med oss.
Han skall bära stark vårt fria svenska folk.
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inlägg
Lite off topic måhända...men jag insåg först nu vad det stod. Menar du på fullt allvar att du kallar nationalsocialister för vänner??
Ironi without the use of smileys my friend! :e
VVikingMedlem sedan maj 20003 652 inlägg
Ursprungligen av sgtpepper
Det borde vara som i norge
Jo, det vore trevligt, men dom firar sin befrielse från den tyska ockupationsmakten samt de hjältar i befrielserörelsen hjemmefronten som kämpade för densamma.
Vi firar ......, eh... en ny regeringsform, eller vafan är det?!? Undra varför norrmännen tar i så mycket kraftigare i sina festligheter? :e
Vad vi behöver är ett befrielsekrig! :)
Vill folket ha ett befrielsekrig så ge dem ett §e *ockuperar skrivbordet för gott utgångsläge* :e
EerreMedlem sedan maj 20001 215 inlägg
Vi firar ......, eh... en ny regeringsform, eller vafan är det?!? Undra varför norrmännen tar i så mycket kraftigare i sina festligheter?
Vi firar att vi bor i ett land som har haft fred i nästan 200 år.
Vi firar att vi bor i ett land som har en av världens högsta levnadsstandarder.
Och i och med att vi firar vår regeringsform som säger att all makt ska utgå från folket, firar vi också vår demokrati.
Så visst har vi saker att fira! :)