webForumDet fria alternativet

Tjockare hår??

Småprat

34 svar · 1 151 visningar · startad av AndreasC

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
Frågan#1

Hur ska man klippa sig för att få tjockare hår? Jag vill ha lite tjockare i nacken.

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#2

Rakar man sig ofta får man tjockare hår, det vet jag. Men det kan ju se lite konstigt ut om du bara rakar dig i nacken. :e

Medlem sedan jan. 2001259 inlägg
#3

Jo men rakar man skallen ofta så får man tjockare hårstrån och inte tjockare hår............typ skägg ungefär...för att få tjockare hår så vet jag inte hur man ska göra..........sorry

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#4

Menade AndreasC tätar hårväxt? Testa Regane eller vad det heter. ;)

Medlem sedan dec. 19992 615 inlägg
#5

Jag kan ställa upp som hårdonator, jag vill ha mindre hår.... du kan få ta min virvlar i nacken ;)

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#6

Ingen aning vad jag menade. Något åt det hållet iallafall ;) Men regane är ju för att förhindra hårbortfall. Tror inte att det kan få håret att bli tätare, eller??

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#7

Vad jag menar är alltså att jag vill att håret ska vara lite kraftigare/tätare i nacken. Tycker det är lite för tunt.

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#8

Lite tjockare hår skulle jag vilja ha på hela huve...

Tror inte att det kan få håret att bli tätare, eller??

Det ända Regane gör är att behåla det hår man redan har... Och för att göra det måste man ta det dagligen, annars hjälper det inte... Hade en poolares farsa som tog det tidigare men orkade inte med det speciellt länge...

Medlem sedan juni 2001340 inlägg
#9

Transplantera från annan del av kroppen kanske...
typ... om du har mycket hår på bröstet :e

Medlem sedan mars 20014 214 inlägg
#10

Tjejmedhund: Du kanske kan donera lite :P §e

Medlem sedan juni 2001340 inlägg
#11

hahaha... va elakt! :P

Medlem sedan okt. 2000885 inlägg
#12

Tjejjer brukar gilla verila män (utan hår på skallen) fast dom "tjejjerna" brukar vara 40+

Så se fram emot ett lyckligt äldre liv med många äldre flickor :)

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#13

Jo, jag är bara 21 så än är det långt till 40+ :) Har inget emot att bli äldre, tvärtom, men det är ju nu som man är ung. Har inget hår på bröstet så den ideen sprack :e

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#14

1 flaska motorolja
1 låda brasiliansksand
1 sprayburk montana svart

Kleta in skallen med motoroljan, låt det torka i ca 10 minuter, föna gärna lite lätt med hårför eller gör alternativ 2,kleta in oljan i skallen ångkoka huvet med handuks/ång paket i 10 minuter.

Häll ut sanden på golvet, doppa lite försiktigt så att du känner att det fastnas rätt mängd, det är väldigt lätt att överdosera och då får du dreadlocks och det vill du kanske inte ha, ruffsa in sanden noga i hårbotten, torka nu i 1 timme i solvärme eller försiktigt med hårtork.

Spray måla håret så att sanden inte skär sig med ditt vanliga hår/motorolja, föna, i med lite gele, frisera, gå ut

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#15

Man kan inte få tjockare hår, man har ett visst antalhårsäckar medfött och håret är olika tjockt beroende på gener. Det du kan göra är att göra alternativ 2.

Skaffa hästtagel, synål och mycket sprit. Sy sedan ner hästtaglet i din hårbotten där det behövs. Det är så man oppererear hår idag, fast med syntethår, men hästtagel går fin fint

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#16

fan vad seriösa svar alla ger... :e

Medlem sedan mars 20012 635 inlägg
#17

raka bort allt hår så märker ingen att du har lite hår i nacken.. ;)

Medlem sedan dec. 19996 522 inlägg
#18

Skaffa peruk

Medlem sedan mars 20011 964 inlägg
#19

Ingen verkar fatta att jag försökte vara seriös här :/ Jaja, är det så som erka säger så är det väl inget att göra åt då.

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#20

Jag är seriös ;)
Men jag kunde dessvärre inte ge dig något svar... hehe

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
145 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
117 ms — ändringar (db)