Kärring viking
Golf är bara manligt när det gäller bil modellen
Är jag en kärring?
56 svar · 895 visningar · startad av Viking · sida 2 av 3
Trådstarten, av Viking
Enligt Gandalf är jag en kärring. Är jag det? :o
Läs hela trådstarten →Man är loser om man inte har körkort du har hört fel på låt texten
Näää
Kärring viking
Klart du är en kärring!
*morr*
Kärring är ju igentligen ett bra ord
Ursprungligen av Rikard Icke.
Ska försöka förklara lite vad golf är så oinvigda förstår liite iaf.
Golf är iaf ingen sport...
*morr* Mer sport än betongsporten #1 basket
Det kom nåt emellan, var var jag, jo: Försöka förklara lite för oinvigda så de kan få en bild av vad golf rör sig om.
Golf = ett slags primitivt jordbruk som går ut på att banka skiten ur sina motståndare och äga hela banan.
En ren träff på bollen är som att skjuta med kanon, det går hål på saker, flygplan trillar ner och fåglar dör av ljudbangen! Fore! =TA SKYDD! på golfspråk. Lyckträff är för en golfare allt som träffar green utan att skada liv och egendom.
Golfspel sker under rigorösa säkerhetsbestämmelser och man måste ha greencard =licens för att få delta! En golfbana är ett avlyst område för ickegolfare under spel.
För att inte tala om drivingrange, som för utomstående bäst beskrivs som en skjutbana där man tränar med skarp ammunition av alla kalibrar.
Golfare kallar sin rastlokal vid drivingrange för klubbhus, vilket för kristna kan jämföras med kyrkans vapenhus där fredliga riddare kunde hänga av sig vapnen.
Golfväder betyder att det går att se bollen när den ligger c:a 1m ifrån spelaren.
Golfbollens viktigaste egenskaper är att synas bra och tåla slag, som golfklubba räknas alla lösa föremål som en upprättstående golfare kan träffa marken med.
Men för att inte fastna i sentimentalt pjunk; golf är de stenhårda viljornas sport och ingenting för veklingar!
nu fattar jag inget det där är ju ingen bil?
Golfare behöver ingen bil, dom slår sig runt banan.
Bilen "Golf" är nog bara en felstavning eller ett patetiskt försök att göra den tuff.
hmm jag tror fortfarande på att det är sporten golf som har härmat bilen med sitt namn
Golf = ett slags primitivt jordbruk som går ut på att banka skiten ur sina motståndare och äga hela banan.
joser> när jag läste din förklarning så tänkte jag på happy gilmore
Hehe, jag och Viking brukar gå långa tuffa dueller där jag alltid vinner





