Hur tar ni er till och från jobb/skola?
Bil, cykel, moped, mc, buss, tunnelbana, pendel, taxi, går, tåg eller kanske nåt annat sätt?
Hur långt har ni dit och hur lång tid tar det?
Själv åker jag oftast bil eftersom jag behöver ha med mig en del saker oftast, typ dator/datorer, skrivare, skärm eller liknande.
Försöker cykla när jag kan under de månader det inte är för kallt.
Jag har ca tre kilometer till jobbet så det tar väl ungefär fem minuter oavsett om jag cyklar eller åker bil. ;)
Jag åker bil till jobbet och det tar c:a 25 minuter att ta sig dit.
Nu har jag fått en ny tjänst på jobbet och med allt vad det innebär så kommer det nog bli som så att man måste åka buss vilket tar c:a 1 timme... :(
10-15 minuter fötter, 1.05 min tåg (dom dagar tåget inte är sent..), 25 min buss alternativt drygt 10 min buss. sa ungefär 2 h enkel resa inräknat lite väntetid här och där.
För drygt ett år sedan flyttade jag för att få det närmare till jobbet. Bytte 40 min i bil till ca 10 min på cykel beroende på hur sent ute jag är. Det känns jätte skönt att ha nära till jobbet, man är ju där rätt ofta så att säga. ;)
ca 10km till skolan för min del.. Då tar jag 34:ans buss utanför min dörr å e framme om ca 30 minuter.. eller ibland har det hänt att jag har tagit cykel.. då tar det ca 50 min ;)
Vad roligt att du skulle fråga just det! För en gångs skull kan jag ge ett fint uttömmande svar. Jag har 2,31 km till skolan och de tillbringar jag såhär: http://axel.axelweb.nu/skolvag.php
man har lite tur så kontoret ligger typ en 30 minuter med t-bana raka vägen hemifrån. sen tar det väl en 10-15 minuter att gå dörr till dörr.. men nu när det är schysst väder tar man ju longboarden... =)
259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25