bilden?
red1:nu kom den...
red2: förmodligen världens sämsta musik(?)-grupp.
dagens händelse
9 svar · 354 visningar · startad av OveRRidE
Jag har en svart lista...
Jag hoppas för alla bävrars skull att du inte menar att sätta upp mig på den? :q
Nej då, gör som jag: Lyssna lite på den gruppen och njut! :)
Låter lite som Rammstein ibland faktiskt..
Nå Override.. är hela skivan bra, i klass med Synthetic generation (stavning?), eller är det ingen idé att köpa den?
rescension
Klös > Dags att rescencera lite då. :)
Deathstars - Synthetic generation
För det första har Deathstars faktiskt släppt två singlar och inte bara en, den andra heter "Syndrome". Den är helt klart lyssningsbar och finns givetvis med på skivan. Detta är för övrigt en av mina favoritlåtar på albumet.
Mitt intryck av Deathstars är genomgående tungt och då menar jag tungt på en ganska skum nivå. Det är inte riktigt Rammsteins kvalitet på gitarr-riff, men inslaget finns där, helt klart. Man skall dock inte tro att bandet låter som Rammstein. Sången är mer "guttural" och för er som har lyssnat på singel nr 1; "synthetic generation" så blir det ett igenkännbart inslag i låtarna med sångarens bittra, något vacklande stämma. När jag skriver vacklande menar jag inte samma sak som osäker, utan mer rullande på något vis, aningen utdragen och precis lagom hemsk, sådär skönt "instängd i ett rum och genom en liten skrikig högtalare"-inspirerad.
Musikstilen är precis min smak, det är en ganska maklig blandning av death-metal och industri, samplat med en och annan kvinnoröst i bakgrunden. Detta lägger en ganska bastant grund för ett bra sound och jag tycker att det enda som behöver arbetas på lite är egentligen sångarens, ibland tvivelaktiga, röst. Kanske passar den exakt Deathstars stil (vilket nog många tycker om) och eftersom man faktiskt hör vad sångaren sjunger, ja, då glömmer man faktiskt detta faktum i allt skrammel av rasslande tunga riff och dånande bakgrundsljud.
Vidare älskar jag verkligen själva soundet i deras val av musik, det är sköna samplingar, aningen synth och som sagt innan; mycket industri-inspirerat. Det känns som om detta kommer mer och mer bland nya "alternativ-metal"-band och jag hoppas verkligen att det håller i sig, för jag tycker iallafall om det, skarpt.
En av mina favoritlåtar på skivan är "New dead nation" som inleder med ett gäng tunga riff och fortsätter med både ett par sköna tonväxlingar hos sångaren, i stil med Cradle of Filth och en otroligt skön slinga i reffen. Jag gillar det. (detta kommer folk klaga på, tro mig).
Rakt igenom är Deathstars ett bra band och gillar du aningen "melodiös" deathmetal-industri är detta en självklar platta, iallafall i min hylla. Och det är den ju faktiskt med, signerad med. :e
det var ingen dålig recension... :birp


