webForumDet fria alternativet

Jag måste vara född i Uzbeksitan

Småprat

4 svar · 365 visningar · startad av Klös

Medlem sedan dec. 19992 615 inlägg
Frågan#1

Ni kanske undrar varför jag påstår det? Ett mycket enkelt svar, jag kan inte svenska.. :( Värför påstår jag att jag måste vara född i Uzbekistan? Därför att min svenska (skriven) ser s-ord ut vilket jag har upptäckt nu när jag håller på att skriva på min examensarbetesrapport.

Några frågor slutligen:
Hur gör man för att bli bättre på svenska? Skriver en massa? Läser hyllmeter?

------------------
F.Sundström
Den som söker skall finna!

Medlem sedan juni 20001 356 inlägg
#2

Man lär sig väl mest skriftspråk genom att läsa.

Men rättstavningen i Word kan också vara till stor hjälp om du kollar hur orden <ska> stavas.

------------------
Daniel Mott
________________
War Is Peace
Ignorance Is Strength
Freedom Is Slavery

1984, George Orwell

Medlem sedan apr. 2000521 inlägg
#3

Att skriva är ju mycket mer än att stava rätt. För själva rättstavningen kan man ju alltid använda hjälp av olika slag.
Själva konsten i att bli en god skribent ligger snarare i hur man förvaltar orden. Att formulera sig på ett lämpligt sätt för ändamålet och att variera sig utan att för den sakens skull bli otydlig.
Receptet för att bli en god skribent finns det många olika teorier bakom men den som jag företräder och som jag också lär ut till mina elever (åk 1-6) är att läsa mycket. Läsa olika genrér inom skönlitteraturen samt läsa facklitteratur. Allt för att hitta de goda förebilderna.
Att detta sedan också leder till att man blir säkrare på stavningen är ju ingen nackdel. Men vad det gäller stavning så återkommer jag till min devis "Det finns två sorters fel, de som stör och de som förstör. Det är bara fel av den senare kategorin som är riktigt allvarliga."
Detta betyder ju inte att stavningen är oväsentlig men den borde har en underordnad betydelse.

LeJa

------------------
==================================================
Bäst föredatum har passerat för denna signatur.

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#4

Instämmer helt, men det är ju ytterst individuellt var gränsen går mellan vad som "stör" och vad som "förstör".

Klös, eftersom du skrev "examensarbetesrapport" som ett sammanhängande ord, har du redan förtjänat en guldstjärna. Puss! :)

Medlem sedan dec. 19992 615 inlägg
#5

Det är inte stavningen som är problemet... det är grammatiken som jag tjorvar till... vilket troligtvis beror på att jag aldrig har haft någon regelrätt svensk grammatikundervisning under mina 12 år i svensk grundskola och gymnasium.

Hmm eftersom jag läser en hel del allt från skönlitteratur till facklitteratur och dagstidningar så borde jag ha förstått något iaf..

emision: något har jag väl lärt mig av att hänga på wF, det finns trots allt en särskrivningspolis här ;)

------------------
F.Sundström
Den som söker skall finna!

[Redigerat av Klös den 06 jun 2001]

247 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
122 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)