Total tristess...

Småprat

51 svar · 611 visningar · startad av Bire · sida 2 av 3

Trådstarten, av Bire

Jag fattar inte varför denna dag som sänt från djävulen kan framkalla så mycket tristess i mig... Det är ju alldeles ofattbart tråkigt alltså. Inte ens här på wF är det skoj! Vad håller ni på med i era små patetiska liv? Säg inte att ni sitter o tindrar ikapp med ögonen framför Kalle Anka & väntar på att den feta grannen ska rumla in halvfull iförd tomtedräkt & sätta skräck i de minsta barnen sa

Läs hela trådstarten →
Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#21

Ja, men jul firar de väl inte?
Det är väl nåt blaj med jesus som julen egentligen innebär, och judarna tror väl inte på jesus? Eller nåt sånt där skit, jag läste nåt i aftonbladet iaf..

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#22

SirPeter:
- Hells Angels?

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#23

Precis, Holgersson. Judarna firar Chanukka i åtta dagar nån gång samtidigt som julen har jag för mig, eftersom de tror att messias (Jesus) inte har kommit än.

SirPeter> Nej, men startar du nån sekt eller liknande som håller sig till sånt kan du säkerligen räkna in mig! Och Bire!

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#24

Det är väl nåt blaj med jesus som julen egentligen innebär

Hög nivå på allmänbildningen nu för tiden. :l

Håller med om att julen i mångt och mycket är butikernas stora högtid där dom försöker få en att tro på devisen "ju dyrare julklapp desto mer visar du hur mycket du tycker om.."

Personligen gillar jag julen. Kanske har jag med mig det från barndomen. Då vi samlades hemma hos mormor...man träffade släktingar som kom på besök...det var en glad och go stämning.
Det skadar inte med en ljus och positiv helg mitt i vintermörkret.

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#25

SPiN:
- Är du jude? :q

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#26

Man borde väl kunna söka bidrag för att starta en sån sekt väl? Kanske kan man kalla det för kyrka eller nåt sånt så går det säkert bra. :birp

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#27

Bendro:
- Eftersom jag inte tror på något av allt det där med Jesus osv. så har jag heller inte läst på speciellt mycket om det. Därav min låga allmänbildning.

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#28

SPiN:
- Är du jude?

Nej, jag är bara jävligt allmänbildad :e ;)

SirPeter> Låter bra! :e

Red.} Alltså, hmm, jag är inte jude, om jag inte gjorde det klart. :)

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#29

Judarna tror på Jesus..men dom tror inte att han var messias utan en helig man i stil med profeter.

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#30

Holgersson --> Jag är inte heller troende..men jag lyckades hålla mig vaken i alla fall några lektioner under skoltiden §e :e

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#31

Bendro:
Tja, eftersom jag fortfarande går i skolan och heller inte bryr mig om sådant där så vet jag därför inte mycket om det..

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#32

Vad håller ni på med i era små patetiska liv? Säg inte att ni sitter o tindrar ikapp med ögonen framför Kalle Anka & väntar på att den feta grannen ska rumla in halvfull iförd tomtedräkt & sätta skräck i de minsta barnen samt värdfamiljen... Isf är ni illa ute.. Mycket illa ute.

Japp, då är jag illa ute, riktigt illa ute. Men julen är ju full med sprit också... *hick* ... så det finns en positiv sida med julen, Bire! §e

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#33

Holgersson --> Ett litet tips i all välmening. Allmänbildning är aldrig fel.

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#34

Bendro:
Jag kanske vill lära mig mycket - men inte om kristendomen eller någon annan religion heller för den delen. Annars håller jag med om att allmänbildning är "bra".. §e :e

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#35

FYI så behöver man inte gå i skolan för att vara allmänbildad, utan nyheterna på TV kan ge nästan lika bra allmänbildning som skolan! Det är ofta så jag lär mig saker, i plugget gör man inte mycket...

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#36

Bör kanske tillägga att jag inte är så jädrans o-allmänbildad om nån nu trodde det.. ;)

Medlem sedan okt. 2001509 inlägg
#37

Nä, det här duger inte. Nu går jag och lägger mig, återkommer i morrn.. Go´ Natt!

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#38

Slutar nu innan jag börjar låta tjatig :e
Mitt bidrag till din allmänbildning:
Julen firas till åminnelse av Jesus födelse (han föddes på juldagen enl. kyrkan)
Men vi har firat "jul" i norden långt innan vi blev kristna. Exakt vilka gudar vi hedrade med dom festerna är jag inte helt säker på, men det verkar i alla fall som vi nordbor länge haft behov av något glatt och festligt i den kalla mörka vintern. SKÅL :e

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#39

- Eftersom jag inte tror på något av allt det där med Jesus osv. så har jag heller inte läst på speciellt mycket om det. Därav min låga allmänbildning.

Är det inte trist att sitta med en uppenbart dålig allmänbildning? Själva ordet står ju för just "allmän" bildning. Även om man inte tror på "jesus och sånt blaj" så borde man ha lite koll på det, annars betraktas man gärna som okunnig och ignorant.

Julen firas till minne av Jesu födelse. Därför borde det stå klart för alla tänkande människor att julen firas av de som på ett eller annat sätt tillhör eller åtminstone på något sätt ingår i den kristna världen och att muslimer, buddister etc. etc. inte firar jul.

PS. Jehovas vittnen är kristna och firar säkert jul, även om dom inte delar ut julklappar vilket på senare tid har blivit definitionen av jul, you do the math.

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#40

Därför borde det stå klart för alla tänkande människor att julen firas av de som på ett eller annat sätt tillhör eller åtminstone på något sätt ingår i den kristna världen och att muslimer, buddister etc. etc. inte firar jul.

Jag varken tror, tillhör eller ingår i den kristna värden, men firar julen ändå. Jag tror snarare det handlar mer om traditioner än om religion. I alla fall om man ska se till vårt fosterland.

391 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
130 ms — deklarationer (db)
121 ms — hämta statistik (db)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)