webForumDet fria alternativet

Vuxenjulkalender?

Småprat

88 svar · 1 009 visningar · startad av RAGE · sida 5 av 5

Frågan, av RAGE

Hallå!? Vart är den? Det brukar ju dyka up en vacker julkalender för oss män såhärårs som nån på elektro eller Nada på KTH snickrat ihop med lättklädda vackra damer. Alltid uppiggande! :e Inte sett den i år dock :/ Nån som vet? \------------------ my two cents...

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#81

Det betyder inte att jag åkte på en gång.

Ok, det duger som förklaring - för denna gång §e

*trodde ett tag att du tappat intresset för wF ;) *

SirPeter -> :e

------------------
Ancilla, face mea laganum!

Medlem sedan feb. 20016 388 inlägg
#82

Du är en fegis SirPeter!

PeW, klart att jag inte tappat intresset för wF. Nu ska jag ägna resten av kvällen åt att trycka på F5. ;)

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#83

Tänk vad mycket kul man missar bara för att man inte är inne en dag.
Inte visste jag att SPiN var en sådan byråkrat med järnkoll på paragrafer, han slingrar ju sig som en äkta politiker. :e

Med risk för att få Hypatia, Rikard m.fl efter mig vill jag nog dock påstå att alla regelverk mår bra av att ifrågasättas lite då och då.

------------------
"Riktiga programmerare dokumenterar inte. Om det var svårt att skriva ska det vara svårt att förstå."
NoBUGS/Yttermera.

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#84

Du är en fegis SirPeter!

Jag vet, en riktig kärring är jag. §e :e

------------------
Jag skulle gärna ha en signatur men orkar inte fundera ut någon som är fyndig nog....

[Redigerat av SirPeter den 14 dec 2001]

Medlem sedan feb. 20016 388 inlägg
#85

Bendro, du får inte mig efter dig i alla fall.

Jag håller med om att alla regelverk bara mår bra av att ifrågasättas, så länge det sker på ett konstruktivt sätt, alltså med förslag till förbättringar. :)

Medlem sedan jan. 20013 039 inlägg
#86

Tja...eller genom att påpeka en svaghet genom exempel såsom SPiN gjorde :)

Skall jag vara seriös för en liten stund tycker jag att det ligger lite i SPiN´s argument...har svårt att se var i reglerna en Playboy-kalender skulle passa in.
Kontruktivt förslag..lägg till något om "material som kan verka stötande" så är även sådant material täckt. :)

/r Hm..var tog mina smilyes vägen?
------------------
"Riktiga programmerare dokumenterar inte. Om det var svårt att skriva ska det vara svårt att förstå."
NoBUGS/Yttermera.

[Redigerat av Bendro den 14 dec 2001]

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#87

Bendro>

Inte visste jag att SPiN var en sådan byråkrat med järnkoll på paragrafer, han slingrar ju sig som en äkta politiker.

Jadu, inte skriver man allt under profil-presentationen heller :e

hypatia>

Härligt att höra, och jag tycker att du har agerat mycket moget i den här tråden.

Tack! :)

Jag håller med om att alla regelverk bara mår bra av att ifrågasättas

Precis vad jag gjorde!
Oj, missade visst att citera sista delen av meningen... :OO §e

Jag har dock lite undringar om paragraferna ( hoppas inte Bire blir ännu mer ledsen nu... :l ;) ), och undrar därför:
- Får man lägga in en länk till en sida som länkar till den här kalendern?
- Hur tolkar man stötande material för vissa folkgrupper? Det jag menar är att en del folkgrupper kanske tar illa vid sig på en bild av en död fågel med AK5:a som sitter på en bilhuv, men av majoriteten ses som en liten struntsak.

Paragraferna är tyvärr rätt luddiga, så det kanske vore bra att få svar på sådana här frågor. :l

Medlem sedan feb. 20016 388 inlägg
#88

SPiN,
Det är helt omöjligt att ha regler som är så tydliga att de täcker in varje fall. Det skulle bli väldigt mycket text och reglerna skulle vara mycket svårlästa. I den utformning reglerna är nu förstår man webForums förhållningssätt till t.ex. länkar till sidor med pornografiskt innehåll.

Min fråga tillbaka till dig blir alltså varför du skulle vilja tänja på gränserna bara för att få använda webForum som medium för att dela med dig av en länk med sådant innehåll? Lägg länkarna på din egen hemsida om du vill att fler ska få tillgång till materialet, eller använd e-post, ICQ osv.

Reglerna måste alltid tolkas av den som genomför en redigering och det är inte alls säkert att vi tolkar dem på samma sätt. Min tolkning är att det inte är okej att lägga en länk till en sida som länkar till sidan om syftet med inlägget är att sprida material som strider mot reglerna.

Om det man känner sig tveksam till om länken kan postas på webForum, och därför måste ta till knep för att komma runt reglerna, är det bäst att använda ett annat medium än wF för att sprida den.

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#89

Jag förstår precis vad du menar, men de exempel som jag tog upp är sånt som gått igenom "tullen" här på wF, och därför undrar jag. Däremot kommer jag aldrig att lägga in någon liknande länk och att tänja på reglerna. Hoppas jag. ;)

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
120 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
141 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)