Äntligen Måndag!!!

Småprat

18 svar · 341 visningar · startad av Bire

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
Trådstart#1

Sådärja!! Nu tar vi nya tag o kämpar på tills vi stupar av utmattning i soffan på Fredag kväll igen! :e

Underbara, härliga Måndag morgon!!!! §e

Medlem sedan maj 2001787 inlägg
#2

Ja, visst är det underbart...

Medlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#3

lappj-vlar ;)

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#4

Yeah! :D

Medlem sedan feb. 20016 388 inlägg
#5

Sådär! Äntligen har du insett, Bire!
Måndag är helt enkelt den bästa dagen i veckan! Äntligen får man börja jobba igen, underbart! :e

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#6

*slörplar i sig en kopp kaffe och går till server rummet *brrr kallt* ses till lunch, om jag får komma ut... ;)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#7

I serverrummet kan ingen höra dig fisa...

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#8

Jag har ju lov så jag hänga på wf hela dagen om jag vill.

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#9

Bire har inte lov men han har ändå lov, att hänga på wF hela dagarna i alla fall ;) :e

Medlem sedan aug. 20012 349 inlägg
#10

måndag!
kommer ner sent för att ta fram min cykel, leder ut cykeln och ser att min syster som lånat den i helgen lämnat igen den med hoppad kedja.
Sätter på kedjan och cyklar iväg, något stressad.
Kommer till sista stora neförsbacken innan stationen, kedjan hoppar och jag har en lång backe och inga bromsar...
..får stopp på cykeln och parkerar den med kedjan fortfarande hoppad.
Springer till stationen och kommer på, "javisst ja, var ju sjuk i förra veckan och glömde förnya mitt pendlarkort". Som tur är har jag precis jämna pengar till att köpa en biljett. Nu är det bråttom, tåget går om en minut ungefär. Matar i pengar i automaten för att köpa biljett men den vägrar ta mina sedlar. Skit samma. Springer bort och hoppar på tåget utan biljett.

Tåget avgår 10 minuter senare efter att ha väntat in två andra tåg.

Konduktören vägrar första att godta att automaten inte tog mina sedlar. "Varför köpte du inte i någon av de andra maskinerna??". "För att det inte fanns fler och jag hade inte tid att springa till andra sidan av stationen". Då säger konduktören, "Jodetfinnsvisstflermaskiner" Förklarar vänligt att det bara finns en (1).

Får köpa en biljett till normalpris, inga böter eller tillägg tillslut.

Lokföraren kör förbi nästastation av misstag, måste backa tillbaka. ytterligare 10 minuer sena.

Vagnen "går sönder" mitt ute på en åker. Lokföraren säger att han "skall försöka laga vagnen" 15 minuter senare åker vi igen. 35 minuter sen kommer jag till kontoret.

Är så stressad att jag glömmer morgonmötet och en arg VD tittar in på mitt rum och undrar varför jag inte är på mötet.

Måndag? Fuck you!

Medlem sedan sep. 20004 079 inlägg
#11

Verkar som du är besläktad med katten Gustaf.

Medlem sedan feb. 20003 257 inlägg
#12

§e

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#13

Usch, jobbigt måndag!

Jag vaknar med en sprängande huvudvärk och kan inte gå till skolan.
Och idag ska vi lämna in en del grejer. Och då kommer läraren spekulera i om man skolkar för att man inte gjort det.
I.o.f.s. har jag bara halvgjort uppgifterna, men det är bättre att stå för det än att läraren tror att man skolkat.
Jag vill inte vara sjuk! :(

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#14

Incordia? §e

Medlem sedan dec. 19995 874 inlägg
#15

Jag vaknar med en sprängande huvudvärk

Yeah right!

och kan inte gå till skolan.

LOL!

I.o.f.s. har jag bara halvgjort uppgifterna

Yep!

Jag vill inte vara sjuk!

yeah right!

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#16

:l

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#17

Äntligen Tisdag!! :D

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#18

Håll dig till ämnet Axel.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#19

Axel: Du tramsar inte i min tråd en gång till för då skickar jag forumledartysken, forumledarslyngeln, forumledarkörsångaren, forumledarmarsvinet samt forumledaruberstumbanfureradminen på dig.

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)