Hårt! Är det eller
man ska säga?
Fan vad livet är komiskt. Helt sjukt.
Ska göra en självbiografisk film nån gång.
Den ska heta ”Världens största klantarsel”..
(för dom som inte förstod det - den ska handla om mig).
Handling:
Nån gång i början på vad i folkmun kallas för ”Åttiotalet” födds en pojke (även om hans föräldrar trodde han skulle bli en tjej, det borde ju egentligen fått alla att reagera direkt). Han verkar vara nåt helt extra, men är egentligen som alla andra. Förutom att han är ett klantarsel.
Nån gång, bara nåt år efter sin födsel håller klantarslet på att dö i falsk krupp. Han kan alltså inte ens dö i äkta krupp, den måste vara falsk, å inte ens den klara han av att dö av. Klantigt, minst sagt.
Några år senare, Klantarslet kan väl vara runt 5-6 så först förstör han sin brorsas nya modeljärnväg genom att sonika trampa i sönder den - sen, några dagar senare förstör han sin brors hypernya dator genom att sticka in en skruvmejsel i den å ”fixa lite grejer” enligt egen utsago.
Så fortsätter Klantarslets liv.
När klantarslet spelar knattefotboll så verkar det äntligen som att han ska göra mål, han springer och springer men blir lite förvånad över att hans egen målvakt står i mål. Men det struntar han i å skjuter allt vad han kan - det blir ett snyggt skott som går i mål. I det egna målet. När sen Klantarslet får äntligen gör mål ca 20 matcher efter (eller nåt) så vet han inte om det själv utan läser det i tidningen dagen efter. Totalt blev det 2 mål i Klantarsels fotbollskarriär (varav ett i eget mål).
När klantarslet blir äldre så blir han bättre på att gömma sina klantigheter - men han blir också klantigare och klantigare samtidigt som han blir dummare och mer senil. Detta gör en klantighet som inte ens matchas av Steve Urkel i Familly Matters. Och det säger ju inte lite.
Klantarslets super-klantighet blev sån nåt omänskligt stort och starkt när klantarslet börja dricka vad vi i folkmun brukar kalla ”Alk-Å-Hål”. Trots namnet så är det inte nån revolitiunerande ny Flour-väska utan nåt helt annat. Nåt mycket värre...
Alla karaktärer och situationer som är likadana som verkligheten är bara påhittade. Förstås. Men det hade ni räknat ut redan.
Ja - detta är då min självbiografiska film. Den engelska titeln borde förövrigt bli nåt i stil med ”A horseases life”, ”Una vida de los horseases” på spanska, ”Une vie de horseases” på franska, ”Eine horseaseslebensdauer” på tyska, ”Una vita di horseases” på Italienska och ”Uma vida dos horseases” på Portugisiska.
Jag har stora förhoppningar på den här filmen som tyvärr kommer att gå i stöpet för att jag glömmer bort att göra den.



