Svensk-Finska Församlingen Sundsvall?

Småprat

10 svar · 846 visningar · startad av Muzzafarath

Medlem sedan apr. 20002 487 inlägg
Trådstart#1

Hittade en käck länk till Svensk-Finska Församlingen Sundsvall i tidningen Codex som jag damp ner i brevlådan idag... Vet någon om det är ett skämt, eller är det allvar?

Jag stjäl ett citat från Karsten Falcks artikel "Rollspel i Satans tjäns":

Det började med att jag gick till de lokala leksaksaffärerna för att införskaffa mig ett rollspel, dock fann jag det svårt att hitta några böcker. Det visade sig att leksakshandlarna inte förde rollspel i sina sortiment och jag blev hänvisad till en obskyr liten butik vars namn jag inte tänker förtälja. Nåväl, jag stegade iväg till butiken och fann ett landskap av böcker, dataspel och små plastfigurer (senare har jag lärt mig att dessa figurer används vid s.k. figurslag).

Klientelen verkade vara mestadels ungdomar med svarta kläder och metallsmycken i både öron och näsa (s.k. piercings). Många av dem var säkert arbetslösa och säkerligen använde de droger eftersom de bara verkade hänga där i butiken och prata om sina rollspel.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#2

Man ska aldrig säga aldrig när det gäller människor ;) , men det bör vara ett dåligt skämt!

Jag har iaf misstänkt fullmåne flera dar på jobbet nu med tanke på de udda figurer som dykt upp! :e

Medlem sedan apr. 20002 487 inlägg
#3

men det bör vara ett dåligt skämt!

Jo, det tror jag också, men alltså... om det är ett skämt så måste de personer som skapat den haft jävligt tråkigt :e

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#4

Dom har även misslyckats en aning ;)

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#5

Med resevation för att det faktiskt KAN finnas normala religiösa människor så är jag faktiskt inte säker på att det skulle vara ett skämt, jag har träffat personer i div. religiösa församlingar som faktiskt pratar på det där viset som det står i den där artikeln.

Medlem sedan okt. 2001106 inlägg
#6

Det är en väldigt gammal skämtsida som fått luft under vingarna igen.
De la ner den under ett par månader men fick så mycket mail av folk som saknade den så då återupplivades den igen för ca 2-3 månader sedan =)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#7

Ojj... När man besökte deras hemsida: http://www.sffs.cjb.net/ så råder det ju inga tvivel om att allt är sant! §e

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#8

Oj oj oj... är ni alla nya på internet? :o

Den här har ju funnits länge och det är ett bra tag sen som ägaren till sidan själv sa att allt var ett dåligt skämt.
Vill bara säga att om ni tror att detta är vad kristna församlingar håller på med, så kanske det är dags att skaffa en verklighetsuppfattning. Besök en kyrka och inse att detta inte är på riktigt.

Medlem sedan okt. 2001106 inlägg
#9

Religion är ett själsligt förtryck!
Tro på vad du vill och gör dina egna regler säger jag! :)

/me = agnostiker

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#10

Vill bara säga att om ni tror att detta är vad kristna församlingar håller på med, så kanske det är dags att skaffa en verklighetsuppfattning. Besök en kyrka och inse att detta inte är på riktigt.

Blanda inte in mig nu bara.. Då pussar jag dig! ;)

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#11

Som sagt, det är ett skämt, men ett relativt ambitiöst sådant, sidan behandlades t.o.m i P3 och i ett par dagstidningar när det begav sig!

Jag blev naturligtvis vred och agade henne precis som vilken älskande far som helst skulle göra.

Humor Humor :e

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)