tårta någon?

Småprat

29 svar · 747 visningar · startad av Sannah · sida 2 av 2

Trådstarten, av Sannah

http://www.aftonbladet.se/vss/telegram/0,1082,5634573310\,00.html :l :)

Läs hela trådstarten →
Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#21

Rikard: Helt rätt! Nånstans måste en gräns dras och den verkar ha passerats för länge sen... :(

Medlem sedan juli 2000534 inlägg
#22

Jajustdetja, rikard... Maxstraffet för att kasta bakverk på kungen är 4 år. Kastar du däremot en drottningbakelse i huvvet på din granne kan du få max 6 månader. Ska det vara så?

Avskaffa skiten & inför republik, nu!

Medlem sedan jan. 20012 437 inlägg
#23

Avskaffa skiten & inför republik, nu!

Jo, men varför? ;)

Medlem sedan apr. 20002 487 inlägg
#24

Jag förstår inte. 4 år för att ha kastat en tårta på nån? Absurt.

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#25

Jag tycker han kan få en tårta själv från knugen, DET är ett lämpligt straff.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#26

Morph, japp eftersom kungen är en offentlig person - min granne är det inte. Din kanske är det, men min är det inte. ;)

Ska det vara så?
Poängen som jag ser det, är att man aldrig ska acceptera att brott begås. I dagsläget är denna tårtkastning en form av brott varpå straff ska utdömas i enlighet med gällande lagstiftning.
Dessutom tycker jag att det får vara ett slut på de här tårt-barnsligheterna.
Konsekvensen av detta något harmlösa agerande blir i slutänden att alla våra offentliga personer tvingas begära livvaktsskydd oavsett var de ska någonstans. Nästa gång kanske det inte är en tårta.
Ska det vara så?

Medlem sedan apr. 20002 487 inlägg
#27

Öga för öga, tand för tand... tårta för tårta? :e

Medlem sedan juli 20011 222 inlägg
#28

:e

Medlem sedan juli 2000534 inlägg
#29

Rikard:
Du kan kasta ett helt konditori i ansiktet på Göran Persson (som nog räknas som offentlig person) och ändå riskera högst 6 månaders fängelse för ofredande. Om du däremot kastar ett bakverk på en medlem av vår antika kungafamilj är det "högmålsbrott" som enligt straffsatserna ger ung. 4 års fängelse.
Rimligt?

Självklart skall tårtkastarna straffas. Men det ska fan i mig inte vara nån skillnad att kasta bakverk på en rest av ett förtryckarsamhälle och att kasta på en folkvald regeringsmedlem (läs: Bosse Ringholm).

Skywalker:
Varför inte? ;)
Monarki hör till medeltiden. En monark hör absolut inte hemma i demokratiskt samhälle. Att födas in ett ämbete är absurt.

Observera att jag inte har något emot Carl Gustav personligen, tvärtom verkar han vara jävligt duktig på det han sysslar med. Jag skulle förmodligen rösta på honom i ett presidentval.

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#30

Du kan kasta ett helt konditori i ansiktet på Göran Persson
Ja, det kan nog behövas om man ska få samma effekt som på kungen... ;)

Men det ska fan i mig inte vara nån skillnad att kasta bakverk på en rest av ett förtryckarsamhälle och att kasta på en folkvald regeringsmedlem
Det kan jag hålla med om. Men! I dagsläget är det det som gäller och jag förordar att lagens strängaste straff utdöms i det här fallet för att få slut på de här barnsligheterna.
Jag ställer mig dock gärna bakom en ändring - jämförbara straff oavsett om man är kung, statsminister eller annan offentlig person.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)