Ojojoj... Dags att rätta lite "motor"-folk igen §e
En dragracer använder ingen låda alls påstår frankof.. Det stämmer inte riktigt!!!
Samtliga dragracingekipage förutom de extremaste (Top Fuel, Funny Car etc) använder en växellåda & då i de flesta fall en automatisk eller "semiautomatisk" låda där det är bara att dra, rycka, sparka i växlarna. Lenco är en typ av låda som börjar bli vanligare i bilarna.
Men automatlådan är & förblir den vanligaste växellådan i en dragracingbil.
En top Fuel Fuel-dragster använder som redan sagt ingen låda alls utan där sker utväxlingen direkt i själva kopplingen och därmed kan man enkelt likna den kostruktionen vid en "1-växlad automatlåda"..
Den funkar mycket enkelt förklarat som så att man ställer in kopplingen så att den ger ett visst slir i starten och sedan vid högre hastighet/motstånd så låser den upp hårdare vilket ger högre snurr på hjulen/fordonet ;)
Är det nått mer ni vill veta :q ;) :e
r) Glömde.. En dragracingmotorcykel använder vad jag vet alltid en växellåda och där är det en standard manuell låda som är den vanligaste och i de extremare klasserna så är det en manuell växellåda som man manövrerar med tryckluft & växlar således med en trycknapp på styret... Koppling finns i samtliga fall och används enbart i startögonblicket.
r2) Rättar mig själv: De extremaste mc-klasserna har ingen låda & deras lösning är likvärdig med Top Fuel-dragstern... Sen har jag inte full koll på alla olika Harley-fenomen & hur det funkar med drivbälten o annat trams ;)
[Redigerat av Skywalker den 23 aug 2001]

