Svetsare + Fiberoptik = ...
Varför anar jag en lukt av bränd plast?
Sådär ja. En svetsare håller på att fixa till fiberoptiken i trancievern i källaren som de tog dit igår. Snart är jag bara ett abbonemang ifrån att tuffa på i 10 Mbit. Yeah!
13 svar · 181 visningar · startad av Axel
Sådär ja. En svetsare håller på att fixa till fiberoptiken i trancievern i källaren som de tog dit igår. Snart är jag bara ett abbonemang ifrån att tuffa på i 10 Mbit. Yeah!
Svetsare + Fiberoptik = ...
Varför anar jag en lukt av bränd plast?
Tillåt mig tvivla starkt på att du får 10mbit ÄKTA hastighet för under 10.000 i månaden...
Äh, vad ni är löjliga nu.. Gratinera Axel istället!
Äh, vad ni är löjliga nu.. Gratinera Axel istället
*strör riven ost över mannen och stoppar in han i ugnen på 225grader i 20min (eller tills han fått färg)*
Nu luktar det verkligen bränt
Men vilket sammanträffande. telia var nämligen här på företaget idag och installerade våran fiberkabel. enda skillnaden är att vi har..ehm.. lite mer bandbredd. Det possitiva i det hela är att jag får min internet uppkoppling hemma från företaget
*väntar fortfarande på Bonet*
Tillåt mig tvivla starkt på att du får 10mbit ÄKTA hastighet för under 10.000 i månaden...
Eh? Skojar du? Vårt abonemang kommer nu kosta oss 160/månad plus nätkostnader på 2000/år eller nåt. Snabbare verkar de inte vilja ge till privatpersoner fast vi har kapacitet till det. På pappas kontor blir företagsabbonemanget dyrare, men snabbare (upp till 100Mbit, 10Mbit garanterat) men kommer inte på långa vägar upp i 10 000.. Jaja, du kanske har nån konstig leverantör..
Jag skojar inte alls. Det är rätt ovanligt att få 10mbit äkta för så lite pengar. Bredbandsbolaget säger ju att de har 10mbit, men det är bara internt! Utåt kanske det är 3-4 mbitps max, skulle tro att så är fallet med din kommande uppkoppling med, så det så!
Uääh.. Det kanske det är, det får vi se..
Wasadata.net har ungefär ingen information på sin hemsida..
Om jag säger så här, jag skulle inte gråta blod om jag fick 3-4 Mbit "upp & ner" utan spärrade portar och sån skit..
Okej. Nu har jag rett ut saker. Den riktiga hastigheten blir runt 2-4 Mbit i villanätet och runt 6 Mbit i företagsnätet. Nu kanske vi kopplas på företagsnätet för att kunna koppla ihop pappas kontor med datorerna (egentligen bara en av dem eftersom vi betalar per dator och månad) här hemma och det är inte särskilt mycket dyrare (200/månad. Jag ljög förut, villaanslutning kostar 140/månad) Jaja, hastigheten beror på hur många användare som är anslutna samtidigt. Företagsnätet har en spärr på 4Mbit. Om det kommer under det kommer de fixa till lite mer kapacitet bara. Yeah!