Det är så svårt att hitta på något bra sätt att visa sin uppskattning till sin kära mamma på morsdag. Själv bor jag ca 120 mil från min mamma vilket känns alldeles för långt många gånger.
Det känns så himla tråkigt att skicka en liten present med posten när det är själva känslan av uppskattning man vill visa på plats(fysiskt) och inte ge någon tråkig sak.
Jag har skrivit ett kort men det är så himla svårt att få ner sina tankar på papper ibland.
Min mamma är ju toppen men hur visar man det på bästa sätt när man bor så långt ifrån varandra??? Några tips???
En annan sak som jag tycker att man kan fundera på är om det verkligen räcker med bara en futtig dag för alla supermammor som finns i vårt avlånga land. De är helt klart värda många, många fler dagar än bara EN!!! tycker jag.
Som jag sagt förut: Jag behöver inte en speciell dag för att säga att jag älskar min mamma, det gör jag varje dag på året... Mors dag är bara ett affärsjippo enligt mig. För andra kanske det tillför något, men inte för mig... :)
------------------ Budweiser - Slightly contaminated water... probably harmless, but I would recommend boiling before you drink it... webEye.nuSweQuake.com
Håller med men eftersom det finns en bestämd dag borde man väl ändå gör något extra då??? Det finns nog människor som inte tänker på sin mamma så mycket förutom kanske på dagar som morsdag, födelsedagen och så. Och då finns det ju faktiskt ett behov av den annars skulle många mammor aldrig få veta hur bra de verkligen är.
Ja, jag tycker att dom som inte tänker på sin mamma borde göra någonting åt det.... kanske är mors dag ett sätt... men det finns nog effektivare... :)
------------------ Budweiser - Slightly contaminated water... probably harmless, but I would recommend boiling before you drink it... webEye.nuSweQuake.com
Min mamma är inte så brydd om morsdag, jag talar ju om för henne (och bevisar) att jag älskar henne.
Nu firar vi ju två morsdagar här hemma. Dels den amerikanska/kanadensiska morsdagen och sen den svenska. Både Bens mamma och min mamma tycker det är jättekul när vi grattar på respektive morsdag. Vi ringer och skickar kort.
Min mamma bor lite närmare så hon får ju så mycket mer än Bens mamma som bor i Kanada. Vi bjuder mamma på middag ungefär en gång i månaden och bara umgås/myser. Bens mamma är det lite värre med då vi inte kan träffas så ofta. Men hon blir glad över våra telefonsamtal varannan vecka istället.
------------------
/Petra If you see someone without a smile, give them yours.
259 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e