min gympalärare ger mig bara G! vafan! G vissa har varit på 40% av lektionerna och får också G. rättvist? Vem ska man kontakta om man vill puckla på idioten som införde det nya betygsystemet???
arg!
26 svar · 365 visningar · startad av Grymt
röker dom på lektion kanske det blir ett problem att sparka en boll sammtidigt?
simpa, röker du? tss.
hon kan inte sänka dit betyg för att du röker. alltså så länge du inte gör det på lekttionerna.
Det bästa är våran geografi lärare som har frågat om han kunde låna en ciggarett av en elev
tsk ... jag fick en 3.a ... hade varit med på alla lektioner utom 1 ... var tom med när jag hade gipsat tummen ... !!!
Var bättre än dom flesta på gympan ... fick ändå bara 3.a
En annan kille var värdelös(sämre än mig) på redskap ... men han hade bättre kondis än mig ... och så spelade han fotboll på fritiden ... han fick 5.a ... !?!?!?!?
Jag försökte alltid se till att alla andra fick vara med i "spelet"... jag fick 3.a
Andra körde fullkomligt över dom som inte var så duktiga och fryste ut dom ... dom fick 5.a
vari ligger logiken med idrottsbetygen !?!?!?
Har det någonsin funnits någon logik med några betyg i något ämne?
När jag gick i skolan så var jag nästan aldrig med på "gympan". Min gymnastiklärare sa till mig att han tyckte att betyget i gymnastik inte var så viktigt, så jag fick en trea ändå
Hade G förra året, stolterar numera med ett VG
Jasså? Jag kan även stolt (?) säga att jag har ett svagt G i bild.. Och jag som ska jobba med ööh media..
*gulp*
Jag har VG i bild men tror jag höjer mig till MVG nästa år.
orsak: vi satt och åt och småpratade med läraren
Han är en sån som ger VG och MVG för ingenting. Det är där IG-barnen får sina 20 poäng
*host*VG-förra-men-kanske-MVG-denna-termin*host*
Yää..
Snart dags för skolavslutning, dvs betygen, eller? Undrar om jag har försämrat mina betyg?
Om jag inte har gjort det (låter troligt) så har jag en liten chans att skrapa ihop till ett till VG i historia..
Jag har säkerligen förbättrat mina betyg denna termin, dels med tanke på att jag trivs i min nya klass mycket, mycket, mer än i den förra, vilket har invärkan. Och så är jag inte lika skoltrött denna termin.
Fick MVG på min analys av Franska Revolutionen/Liberalismen/Socialismen/Konservativsimen. Stolt
Fick VG på mitt engelskaprov i dag, likaså mitt kemiprov
Nej, nu ska jag inte komma dragandes med mina skolbetyg mer
*host*
Om idrottsläraren ger mig sämre betyg än MVG lär han inte kunna arbeta på ett tag.
*host host*
För den som vill se mina betyg så följer dem:
Historia VG 15
Samhällskunskap MVG 20
Religion VG 15
Geografi VG 15
Svenska VG 15
Engelska VG 15
Teknik MVG 20
Kemi G 10
Biologi VG 15
Fysik MVG 20
Bild MVG 20
Gymnastik G 10
Musik G 10
Franska VG 15
Matte MVG 20
Hemkunskap VG 15
Slöjd VG 15
265
När vi ändå är inne på betyg så kan jag ju påpeka att jag fick MVG på Nationella provet i Engelska A...
Var ligger logiken i något betyg? Särskilt förra betygssystemet, som tyvärr många lärare verkar sitta fast i. Kommer ihåg när jag gick i högstadiet (för ett antal år sedan). Jag och min syster (tvillingar som vi är) var bäst i klassen, ja t om skolan *skryt* på engelska och det sa läraren, men hon hade bara en femma att dela ut i klassen och sa att hon tyckte det var orättvist att bara ev. kunna ge den till en av oss så istället gav hon femman till en annan -bra men sämre- kille och gav oss fyror! *morr*
(Gjorde iaf igen det på gymnasiet när jag (+ syster) fick MVG i alla engelskakurser upptill Advanced English B, hehe, *ännu mer skryt* )
På min tid hade vi 1-5 betyg,
och min gympalärare var en f.d kustjägare! Jättejobbigt
