---
title: "Vad fasen tänker folk med ???"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat/31954-vad-fasen-tänker-folk-med"
topic: "Småprat"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat"
author: "elfwing"
published: "2001-05-13T13:36:00.000Z"
updated: "2001-05-14T19:55:00.000Z"
replies: 25
views: 477
page: 1
pages: 2
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/smaprat/31954-vad-fasen-tänker-folk-med"
---

# Vad fasen tänker folk med ???

_Sida 1 av 2._

## #1 — elfwing, 2001-05-13T13:36Z

\*kollar först noga så att det inte finns ngt "trafikforum"\* 

Stod ute på balkongen.
Precis nedanför finns ett övergångställe ... 
En äldre och en yngre man ... troligtvis far och son ... kommer fram till övergångstället ... sonen ngt före ... han ser att det kommer en bil och stannar ... varpå fadern säger ... det är bara att gå ... dom måste stanna ... !

Jag ser framför mig vad som händer nästa gång den här killen kommer till ett övergångställe själv ... :x

Jag blir så arg på folk som inte tänker efter ... x(

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/31954

## #2 — Erik Juhlin, 2001-05-13T13:45Z

> Jag ser framför mig vad som händer nästa gång den här killen kommer till ett övergångställe själv ... :x

Killen blir påkörd och dör, pappan stämmer föraren och blir äckligt rik! ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486132

## #3 — Axel, 2001-05-13T13:49Z

\*Axel vågar inte gå över ett övergångställe när bilar kommer i hög hastighet utan stannar och ser vad de gör\*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486133

## #4 — sgtpepper, 2001-05-13T13:52Z

> Jag ser framför mig vad som händer nästa gång den här killen kommer till ett övergångställe själv ...

Som bilförare **skall** man stanna för gångtrafikanter, givetsvis måste gångtrafikanten använda sunt förnuft och inte springa ut över övergångsstället innan han säkerställt att bilen ser honom men i det stora hela hade ju pappan rätt, dom skall stanna och man tjänar inget på att avvakta, då brukar ju 9 av 10 bilister bara gasa på.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486134

## #5 — Erik Juhlin, 2001-05-13T13:58Z

Jag tycker bilister tydligt ska bromsa in när de ser någon vid ett övergångsställe. Är de tydliga så blir det inga missförstånd.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486135

## #6 — Reefer, 2001-05-13T14:08Z

Man ska ALLTID förutsätta att ALLA andra människor i trafiken är totala j-a idioter som INTE går att lita på.

Att kliva rätt ut vid ett övergångsställe och lita på att bilisterna vill/hinner stanna, är som att tigga om att ligga på akuten ett halvår framåt.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486136

## #7 — Erik Juhlin, 2001-05-13T14:19Z

I USA är det helt sjukt. Ställer man sig vid sidan av vägen där det inte är ett övergångsställe så stannar bilarna. Man känner sig ganska dum då. Man har ju liksom inget emot att vänta tills bilen/bilarna kört förbi..
Vet inte om det är för att de är rädda för att bli stämda.

Fast jag måste säga att det blivit bättre i Sverige nu efter den nya lagen. Bilarna stannar oftast faktiskt. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486137

## #8 — Kim, 2001-05-13T15:04Z

I södra Tyskland är dom helt otroliga. Där stannar bilarna när du är 5-10 meter från övergångsstället. :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486138

## #9 — Racerankan, 2001-05-13T15:45Z

I södra Göteborg är dom helt otroliga. Där stannar bilarna 5-10 meter efter övergångsstället :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486139

## #10 — Axel, 2001-05-13T15:47Z

Statistiken övef skadade fotgängare vid övergångställen visade ju att efter införandet av den här lagen dubblades siffrorna. Jättebra! ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486140

## #11 — CyberPet, 2001-05-13T15:57Z

Det värsta är ju att så många bilister inte har koll på läget. Jag har varit med om många gånger när folk nästan blivit klippta på grund av att en bil stannat medan de i ytterfilen bara blåser på.

Jag menar, ser man att en bil i en annan fil stannat vid ett övergångsställe borde man ju räkna ut att det är nåt på gång där och saktar in så att man kan stanna.

Visst har gångtrafikanterna också ansvar, men om man blir översläppt av en bil så riskerar man ju att bli dödad av en annan bil i den andra filen då denne inte har koll på trafiken.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486141

## #12 — Racerankan, 2001-05-13T15:59Z

Som utanför Ahlqvist.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486142

## #13 — Matti, 2001-05-13T17:52Z

Man borde gå runt med spikar och andra vassa trevliga prylar i fickorna. Varje gång en bil inte verkar vilja stanna  kastar man föremålen på gatan.

PANG.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486143

## #14 — elfwing, 2001-05-13T18:15Z

Tyvärr är det väl oftast så att dom som inte stannar vid övergångställe inte struntar i att stanna ... dom tänker helt enkelt inte på att dom passerar ett övergångställe ... !!!

Och tyvärr så är väl många fotgängare så korkade att dom går ut i gatan innan dom ser att bilen stannat (läs står still) ...

Lets face it ... så länge det finns människor i trafiken så är nollvisionen ett väldigt passande namn ... för det är just vad det är ... en vision ... inget annat !

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486144

## #15 — sgtpepper, 2001-05-13T18:43Z

> Tyvärr är det väl oftast så att dom som inte stannar vid övergångställe inte struntar i att stanna ... dom tänker helt enkelt inte på att dom passerar ett övergångställe ... !!!
> Och tyvärr så är väl många fotgängare så korkade att dom går ut i gatan innan dom ser att bilen stannat (läs står still) ...

Glöm inte att ansvaret ligger på bilföraren. Visst kan det vara ohälsolsosamt som fotgängare att inte vänta tills bilen stannat men du får det att låta som om det är fotgängarens fel och ansvar om denne blir påkörd, så är det icke.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486145

## #16 — Robban, 2001-05-13T18:55Z

Så länge som det fortfarande finns livsfarliga övergångsställen så lär olyckorna fortsätta.

Vilken idiot var det t.ex. som kom på att placera ett övergångsställe 2 meter efter en rondell? Inte helt lätt att hinna se om någon kommer från gång-/cyckelbanan när man precis snurrat runt 240 grader och kommit ut ur rondellen. Ofta blir det en tvärnit, något som ställer till det för dem som kommer bakifrån.

Finns hur många sådana övergångsställen som helst, och menar man allvar med nollvisionen så får nog vägverket + kommuner ta sitt ansvar de också.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486146

## #17 — elfwing, 2001-05-13T20:01Z

Robban ... 
kan det ha varit så att dom inte visste om den lagen när dom planerade övergångstället ? ;) 

> du får det att låta som om det är fotgängarens fel och ansvar om denne blir påkörd, så är det icke.

Alltså ... nej ... det vill jag verkligen inte ... eller ... hjm ... 
Fotgängarens Fel ... njae ... kanske ... det är väl upp till var och en att vänta och vara säker innan man kliver ut i vägen eller att "chansa" ... 

Fotgängarens ansvar ... nej ... det står ju i lagen vems ansvar det är ! 

Jag tillhör dom som stannade vid övergångställen långt innan det blev lag på det ... så det så ... :e

Men det är rätt ovesäntligt vems fel det var när olyckan redan har varit framme ... eller hur !?  

När jag själv ska gå över en gata så vinkar jag oftast förbi bilarna och passerar när det är "säkert" ... \*smartast\*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486147

## #18 — sgtpepper, 2001-05-13T21:42Z

> När jag själv ska gå över en gata så vinkar jag oftast förbi bilarna och passerar när det är "säkert" ... \*smartast\*

När jag skall gå över gatan så brukar jag spänna blicken i bilföraren och mentalt försöka överföra en bild av hur jag drar ut honom ur bilen och sparkar skiten ur honom om han så mycket som nuddar mig med sin backspegel, det funkar också. :h

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486148

## #19 — Putte, 2001-05-13T23:45Z

Värst vad alla verkar gå mkt. Köp en bil själva så slipper ni oroa er för att bli påkörda på ett övergångställe.... ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486149

## #20 — Rossifumi, 2001-05-14T08:47Z

Det är även lag på att man inte får gå ut i vägen ifall bilföraren måste göra en kraftig inbromsning - alltså så är hela ansvaret inte bilförarens!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/486150

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/31954-vad-fasen-tänker-folk-med  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/31954-vad-fasen-tänker-folk-med/page2.md
