hypatiaMedlem sedan feb. 20016 388 inläggJag tror att ni som har så stora kunskaper om hur man gör hemsidor och om programmering kommer att bli ganska besvikna när ni kommer till gymnasiet och förväntar er att lära er mer. Det finns säkert gymnasieskolor som har bra och kompetenta lärare, och har du tur är det kanske en sådan du har sökt till. Men än så länge har de flesta lärare på gymnasieskolan mycket kompetensutveckling kvar innan de kan möta elever som er på er nivå.
Jag arbetar själv som lärare på gymnasiet och har mött en hel del elever som kan så mycket att de gott och väl själva hade kunnat varit lärare i kurserna.
c++ / java kan jag lära mig utanför skolan
Det tror jag är ett klokt beslut!
Gymnasieskolan har helt andra mål än att ha spjutspetskompetens inom programmering så se till att du får den "rätta" behörigheten och satsa på att läsa programmering på universitetet.
------------------
Agneta
AAxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg Är det förresten obligatoriskt för syokonsulenter att vara vindögda? Är era syoar det? *byter ämne* :e
------------------
Axel Veibäck - AxelWeb - axel@axelweb.nu
GU d+(-) s: a--- C++ U P+ L E-- W++(+++)$ N o-- K- w-- !O M++ V? PS PE- Y? PGP- t- 5? X R tv b+ DI+ D- G e- h!>+ r-> y (GeekCode 3.12 - ungeek)
Klicklänkar - ett enkelt sätt att hjälpa!
Stöd Amnestys kampanj mot tortyr!
GGustavMedlem sedan jan. 20001 932 inlägg Kan ju tillägga till diskussionen att de som gick Teknik när jag gick på gymnasiet var alltid de största töntarna.
Men det kanske bara var då...en sak som är säker är iaf att det nästan aldrig går några brudar i Teknikklasserna...de som går där är alltid riktigt skabbiga!
Om du nu tycker om tjejer då förstås... :e
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Skumt.
Igår sa syo:n att teknik var fullt. Öhm.. programmet kan ju inte vara fullt än, det har ju bara handlat om preliminära intagningar. Så jag skickade iväg ett litet mail till chefen för intagningsenheten.
Hej! Senast på fredag måste jag ha ditt omval. Det finns platser kvar på TE.
JAAAAAAAAAAAAAAAA! :e
*fyller i omvaldsblanketten nu*
Gustav, jag förstår inte hur du lyckas blanda in tjejer i alla dina inlägg.. :e
------------------
webmaster resources
DDamionMedlem sedan aug. 2000207 inlägg 23 Juli.
Går 21% tjejer på teknik. (Varav de flesta har liknande utseende med Annika Tiger, när hon var yngre)
Går 54% tjejer på Natur. (Hälften ser ut som drägg, 25% är bönder, 20% är handikappade, 2% har diverse synfel, 1% är anorektiker, och 2% ser väll rätt okej ut..)
Går 38% tjejer på Samhälle. (De flesta som går samhälle lär ligga över medel, de flesta har getingmidja, men många är dock fjortisar)
Går 93% tjejer på Omvårdnad. (Majoriteten av de som går här har i principiskt sätt inget liv, enligt egna efterforskningar så har jag sett att flera liknar ett förstadium till människan, Neanderthalare, turkar. Dessutom har jag hos dessa uppfattat en väldigt stor lust till kopulering när jag gått omkring i korridorerna, förmodligen i brist på manliga kandidater)
Går 11% tjejer på Bygg. (Angelina Jolie, tjejen som är med i filmen Gone in 60 seconds borde nog ha gått här så det måste finnas något positivt med denna linje, eller vad det beträffar med närmare eftertanke så tror jag nog inte det. Hm, förmodligen är flertalet hämtade ur filmen M.I.B., universums avskum.)
@ndersMedlem sedan juni 200032 967 inläggså har jag sett att flera liknar ett förstadium till människan, Neanderthalare, turkar.
vill du vidareutveckla?
------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
nobody expects the spanish inquisition!</A>
DDamionMedlem sedan aug. 2000207 inlägg så har jag sett att flera liknar ett förstadium till människan, Neanderthalare, turkar.
så har jag sett att flera liknar ett förstadium till människan, Neanderthalare, turkar, @nders.
RReeferMedlem sedan dec. 20003 083 inlägg Damion; Är du förvånad?
------------------
"Develop for it? I'll piss on it."
Microsoft CEO Bill Gates, about developing
applications for Steve Jobs' NeXT Computers -
which led to the demise of NeXT in 1993.
Kan ju tillägga till diskussionen att de som gick Teknik när jag gick på gymnasiet var alltid de största töntarna.
Men det kanske bara var då...en sak som är säker är iaf att det nästan aldrig går några brudar i Teknikklasserna...de som går där är alltid riktigt skabbiga!
Om du nu tycker om tjejer då förstås...
:e Gusten har väl ingen flicka nu va?
------------------
Med vänliga hälsningar Anders Johansson
Maila mig om du vill
Det bästa med Stockholm är tåget till Göteborg.