En flock bufflar rör sig inte fortare än den långsammaste buffeln.
Då flocken är jagad, är det alltid de långsammaste och svagaste djuren som dödas först. Detta naturliga urval är bra, eftersom flockens hastighet och hälsa blir bättre, just för att de svagaste djuren gallras ut.
Den mänskliga hjärnan fungerar på ungefär samma sätt. Alkohol tar död på, som vi alla vet, hjärnceller, och det är de långsammaste och svagaste hjärncellerna som dör först.
Om man då dricker alkohol regelbundet rensas automatiskt de svagaste och långsammaste hjärncellerna bort vilket leder till att hjärnan blir effektivare och snabbare.
Och det är den processen vi märker av när vi känner oss smartare efter några öl/glas vin/groggar.
Ett hälsotecken helt enkelt!
Problemet är bara att inga nya hjärnceller kan bildas, så försvinner några (om dom så är långsamma) kommer hjärnan aldrig upp i samma klockfrekvens igen.
Plus att hjäran inte fungerar så. En kedja är inte starkare än sin svagaste länk heter det ju och om man dödar länkarna (oj, det blev dubbelt) blir ju inte den kedjan så stark. *Hatar folk som glorifierar alkohol* Gå och träffa nån alkoholist så kan ni kanske märka vad den j-a drogen ställer till med.
Visst fattar jag att det var ett skämt, men min aggression pekar på ett större perspektiv här på wF (och i Sverige). *Måste jag nämna att jag inte gillar de nya bire-smileysarna?* Plus att det är precis sånt här som underbygger en glattare syn på droger i stort och snart kräver väl svenskarna att vi ska legalisera "lätta" droger. Så ser jag det iallafall.