Hur många är vi inte som inte gillar dem ? Denna hittade jag på Skrattnet idag ( www.skrattnet.com )
De 12 bästa sätten att bli av med telefonförsäljare
1. Om dom vill låna ut pengar, så berätta att du just begärt dig själv i konkurs och att du verkligen skulle behöva lite pengar.
2. Om dom börjar med att säga "Hur mår du idag?" svara, "Varför vill du veta det?" Eller så kan du säga "Vad glad jag är att du frågade, därför att ingen verkar bry sig nuförtiden och jag har så många problem, min ischias blir bara värre, mina ögonfransar trillar av, min hund dog precis...." När de försöker sälja igen så fortsätt bara att prata om dina problem.
3. Om dom säger att det är Anders Andersson från XYZ företaget så be dom bokstavera sitt namn, be dem sedan bokstavera företagets namn, fråga var företaget finns. Fortsätt att fråga personliga frågor eller frågor om företaget så länge som behövs.
4. Denna fungerar bäst om du är kille:
Telefonförsäljare: "Hej, mitt namn är Hanna och jag företräder Buffel & Båg...."
Du: "Häng kvar en sekund....(Några sekunders paus)
Okej, (prata med hes, sexig röst) Vad har du på dig?"
5. Gör några glädjetjut och låt glad och överraskad. "Hanna!! Är det verkligen du? Kära nån! Hanna, hur har du det?" Förhoppningsvis så får Hanna ett par sekunders huvudbry medan hon försöker komma på vem i hela friden du är och hur ni känner varandra
6. Säg "Nej" upprepade gånger. Se till att varje nej inte låter likadant och fortsätt att mala på även när dom pratar. Detta är roligast om du klarar av att hålla på tills dom lägger på.
7. Om BRIS ringer och undrar om du kan ställa upp som jourhavande kompis, svara med den mest olyckliga röst du kan uppbringa: "Jag har inga vänner, vill du bli min?"
8. Om dom tvättar mattor: "Går det att tvätta bort blod? Jaha. Men getblod eller MÄNNISKOblod då?"
9. Låt personen säga allt sitt och ge endast nödvändiga svar som "Jaha", "Verkligen", "Spännande!". Sen när de undrar om du vill köpa produkten eller tjänsten, så fråga om dom vill gifta sig med dig.
10. Säg att du jobbar för samma företag. Exempel: Telefonförsäljare: Hej, det är Nisse från Bonniers. Du: Bonniers!! Oj, dom jobbar jag också för! Var ringer du ifrån? Telefonförsäljare: Öhhh.. Uppsala. Du: Häftigt, så det sitter ett gäng där. Hur är affärerna/vädret? Synd att företaget har en policy som hindrar att vi säljer till anställda. Äsch, Vi hörs!
11. Svara telefonen. Så fort du inser att det är en telefonförsäljare lägg luren ifrån dig och skrik "Ahhhh.... Hjälp!" Lägg sedan på.
12. Säg till telefonförsäljaren: "Tyvärr, jag kan inte prata just nu, men kan inte jag få ditt hemnummer så kan jag ringa när jag har bättre tid." När dom lite besvärat svarar att de inte kan ge ut sitt hemnummer säg, "Jag förstår, du vill inte att främlingar ringer hem till dig! Nu vet du hur jag känner det."
Kan säga att den 12:e har jag kört med hemma länge , o den funkar jämt :)
------------------
/Annelie
"Det är bättre att köra huvudet i väggen än att inte använda det alls"
"Tyvärr, jag kan inte prata just nu, men kan inte jag få ditt hemnummer så kan jag ringa när jag har bättre tid." När dom lite besvärat svarar att de inte kan ge ut sitt hemnummer säg, "Jag förstår, du vill inte att främlingar ringer hem till dig! Nu vet du hur jag känner det."
Hihi, den här var ju jätte bra! Den måste jag börja med, se upp alla jobbiga telefonförsäljare! :e
Dessutom hur kan de ringa en fredag kväll 20.00 , då blir jag argare än argast. Jo det finns en del bra tips på hur man på ett bra sätt kan bli av med dem
------------------
/Annelie
"Det är bättre att köra huvudet i väggen än att inte använda det alls"
Hmm... igår ringde dom när jag höll på att spela Q3 för fullt... det var ifrån nån förening för poliser som ville sälja en bok om några fall dom hade skrivit... :)
PS. jag förlorade matchen i Q3. DS
Mvh, Vide
------------------ Nu har du sjungit på sista refrängen Jourhavande Vide
De som jobbar med telefonförsäljeri måste ju ha urusla löner så påstridiga som de är. M@rtin de skall lolla reg. varje vecka som reg. sig hos Nix....annars är de slarviga oxå. HUR blir man av med alla dessa J*A sifo undersökningar då ? grrrr
------------------
/Annelie
"Det är bättre att köra huvudet i väggen än att inte använda det alls"
Det roligaste är att lyssna snällt och hålla med och verka intresserad så att dom får berätta om sin otroligt braiga produkt för att sedan säga tvärt nej och säga att man inte är intresserad.
Usch va elak man är.... :)
------------------ www.lns.nu
------------------
”Det mesta vi importerar kommer från utlandet.”
George Bush USA:s nya president