MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Jag var faktiskt lite snäll på nolltre innan alla kallade mig för genomond.. :p
Har f.ö. inte brutit mot några av Nolltre's (skrivna) regler. Bara frågat om vad de tycker om piratkopier ing, postat en tråd om ett fel i en asp-kurs, förklarat betydelsen av ordet bot, skrivit ett par inlägg om wysiwyg.. och varit ett smartass idag också.. fast det får man tydligen inte göra.. ;)
*funderar på att köra Lars Johan Hierta style, eller inte*
------------------
matti.intelligens.nu
[Redigerat av Matti den 14 dec 2000]
LJH! LJH! ;)
------------------
what about I give you the finger...
AAxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg Ligger kvar på en Off Topic-nivå.
Ondskan skrevs -81, tror jag. ;)
Exempel på ett ip (ni vet vad det betyder nu): "Hjälp en tjuv. skrek pojken"
Jag har lämnat tillbaka boken så jag kan inte ta nåt riktigt exempel. Det här var från vår svenskbok. Det ska ju vara "-Hjälp, en tjuv, skrek pojken." (talsteck inte nödvändigt)
Tralala.. ;)
------------------
Axel Veibäck
- http://www.axelweb.nu
- axel@axelweb.nu
Smurfa rättigheter smurfade. All smurf förbjuden
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Talsteck? Aj aj aj, ett stavfel ;)
r
Uh, och jag avslutade inte min mening med en punkt så det är jämt. :e
------------------
matti.intelligens.nu
[Redigerat av Matti den 14 dec 2000]
KimMedlem sedan jan. 20007 697 inläggDet är inte jag som ska be om ursäkt nu, det var dom som började kalla mig ond. Jag hade inte ens besökt skiten innan. Det var Matti som tipsade mig. Vad har dom för rätt att skriva skit om mig när jag inte ens kan försvara mig. Förtal? x(
Och nej, jag fattar verkligen inte varför du tog bort mig. Om det nu inte var ligisten, så varför tog du bort mig? Jag vill ha en förklaring, gärna via mail.
------------------
Ri, ri, ripuli
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Jag vill gärna också ha en förklaring.. ;) Kanske ett exempel på där jag upprörde/förargade många människor eller där jag bröt mot någon regel?
------------------
matti.intelligens.nu
CcascaMedlem sedan feb. 20005 891 inlägg
Kanske ett exempel på där jag upprörde/förargade många människor eller där jag bröt mot någon regel?
Detta är ju det jag är så irriterad på.. Att admin ska kunna kicka folk genom att påstå att flera medlemmar har tagit illa upp o s v. Fruktansvärt dålig stil. x(
Men, som sagt, vill gärna ställa mig utanför detta bråk hädanefter. (Men jag är på Matti's och Kim's sida om jag ska vara helt ärlig ;))
------------------
"Moral är bara en fråga för människor som inte redan befinner sig i helvetet" - Wally
AAxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg Damion, jag förstår varför du stängde av dem, men det var faktiskt lite fel gjort. Av vad jag har läst lät inte inläggen så jättesnälla. Men att stänga av för varje liten småsak fungerar inte i längden. Det skulle vara bäst om man diskuterade det på en bra nivå och lät alla sidor säga vad de ille och sedan avsluta. Det är ju lite taskigt att stänga av ena sidan då, även fast deras inlägg hade låg nivå.
/Axel - objektiv medlare ;)
CcascaMedlem sedan feb. 20005 891 inlägg Jag håller med Axel här. ;)
Mina inlägg var av en ganska låg nivå, och vill be om ursäkt för dom, men tänker inte sätta min fot i det forumet igen. (Inte för att nån bryr sig men ;))
Vet faktiskt inte varför jag skrev dom.. Har sett inlägg på wF på ungefär samma nivå nån gång, men där har wF's moderatorer tagit tag i saken och agerat helt korrekt. :)
(Att kicka en användare för lite "elaka" inlägg är ganska dåligt ju..)
------------------
"Moral är bara en fråga för människor som inte redan befinner sig i helvetet" - Wally
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inläggJag vill inte se något krig mellan två skilda forum här på wF... Jag vill heller inte spekulera speciellt mycket om vem som gjort rätt eller fel...
Jag kan bara säga vad jag vet om Matti & Kim mfl efter det senaste året här på wF:
Inte fan är någon av dom onda iaf... :)
Lägg genast ner detta urlöjliga gnabb om nolltre. Besök gärna nolltre, men dra inte med wF i något som bara kan sluta i en tragedi för bägge forumen.
Nolltre fyller säkert sitt syfte som forum likväl som wF fyller sitt.
Vi som helst hänger här på wF och trivs bra med det tycker jag ska fortsätta med det. De som hellre hänger på nolltre tycker jag ska fortsätta med det.
Att överhuvud diskutera vilket forum som suger mest eller vilka styrande händer som gör bäst jobb känns lika malplacerat som ett reaggeband på ett Ku Klux Klanmöte!
AAxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg Hehe.. 
------------------
Axel Veibäck
- http://www.axelweb.nu
- axel@axelweb.nu
Smurfa rättigheter smurfade. All smurf förbjuden
Ju mer man börjar kolla runt på Nolltre desto mer skeptisk blir man. Jag skrev ett inlägg och eftersom att jag inte är så hemma där så hamnade jag fel. Jag skickade då ett meddelande till jispir på ICQ eftersom att jag visste att han var "bot" där.
Han svarade Ok, sen fick jag ett meddelande där han skrev att John tagit bort hans rättigheter utan att han sagt något till honom. Undrar vad jispir gjort för att bli kickad och jag kan inte förstå varför inte John (Admin) inte sagt det till honom.
------------------
/Erik
www.juhlin.nu /sk8files/ /mp2d/
EelfwingMedlem sedan apr. 20001 521 inlägg Zanna e ju en riktig fotomodell ...
Fast kanske lite för ung för mig .. attans .. :(
------------------
En "smilis" säger mer än 27 ord!!!
JjispirMedlem sedan maj 20011 343 inlägg Jo erik det jag hade gjort var att jag inte hade postat ett inlägg på en vecka förstår du!
Jag tyckte nämligen att deras trams trådar inte var kul längre det hända aldrig nått vettigt där så jag slutade att göra inlägg där och kolla som det slutade så nu kommer jag bara att hålla mig till wF för jag vet att ni inte skulle ha gjort så på wF utan en bra anledning samt att ni skulle ha förvarnat mig innan oxå!
Men det är vad John inte gjorde utan han hade bara tagit ifrån mig rättigheterna utan att säga nått till mig.
------------------
Utdrag nr 4 ur jispirs regelbok-->Använd alltid gratis tjänster från verktygslådan. :e
Ett gott trams förlänger livet :e
[Redigerat av jispir den 14 dec 2000]
LlergellMedlem sedan sep. 20001 943 inlägg Så skall det låta :)
------------------
/David
PPeWMedlem sedan juni 200010 432 inlägg
Jan Guillou skriver hela "Ondskan" med "dom" istället för "dem" och "de". Varför då? Är inte det språkligt fel? Dessutom kryllar boken av interpunktionsfel. Varför skriver en sån författare på det sättet?
En författare som gör precis som han / hon vill - då är det konst.
Men en vanlig medborgare som kringår fastställda regler - är konstig.
Mao så torde det räcka med att titulera sig som författare i signaturen för att hålla polisen borta ;)
Läs nån bok av Uffe Lundell! Hitta fem rätt utförda meningar så vinner du säkert ett pris :)
[Redigerat av PeW den 15 dec 2000]
AAxelMedlem sedan aug. 20004 638 inlägg Elfwing.. Jag vill bara att du ska veta..
http://www.axelweb.nu/wf/kvitto.jpg
MUHAHAHAHA!! 
------------------
Axel Veibäck
- http://www.axelweb.nu
- axel@axelweb.nu
Smurfa rättigheter smurfade. All smurf förbjuden
[Redigerat av Axel den 15 dec 2000]
Efter allt tjat om nolltre så var jag tvungen att läsa lite inlägg på denna omtalade sajt.
Jag har bara en stilla undran: Är kvaliteten på stavningen där representativ för alla 14-15-åringar idag? Jag ber till Gud att jag inte stavade så in i helvete dåligt när jag var i den ålder för i så fall så vill jag bara dö och det på en gång.
Har svenskautbildningen avskaffats i skolan eller har ni "ungdomar" bara blivit dummare? ;)
------------------
"Common sense is the collection of prejudices acquired by age 18" - Albert Einstein
DDamionMedlem sedan aug. 2000207 inlägg Jag visste inte om jag skulle skicka ett tjugotal mejl till alla som undrar.. Men jag får väl ta det här om ingen har något emot detta?.. Hoppas inte det kommer att bli för långt..
Matti:
Jag vill gärna också ha en förklaring.. Kanske ett exempel på där jag upprörde/förargade många människor eller där jag bröt mot någon regel?
eh.. Matti jag har fortfarande inte varför du hakade upp dig på det här: http://www.nolltre.com/forum/top ic.asp?TOPIC_ID=263&FORUM_ID=22&CAT_ID=8&Topic_Title=fel+i+ASP%2Dkursen&Forum_Title=Tips+%26+f%F6rb%E4ttringar
Brytning mot §2 http://www.nolltre.com/forum/topic .asp?whichpage=1&Forum_Title=%BB+Caf%E9et&Topic_Title=teori+om+wf+och+03&CAT_ID=8&FORUM_ID=23&TOPIC_ID=218
Kim's fina signatur:
>> HELLRE NOLLÅTTA ÄN NOLLTREA
Ett annat skäl: http://www.nolltre.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=318&F ORUM_ID=23&CAT_ID=8&Topic_Title=out+of+here&Forum_Title=%BB+Caf%E9et
En medlem som lämnade nolltre...
Citerar lite saker som casca har gjort:
"Nolltre suger hårt, det är bara att inse."
"Njaa... "dina" medlemmar är väl inte så trevliga heller, speciellt snekkorr, som troligtvis inte nåt puberteten än.. ;)
// casca - hellre död än.. öhh... vafan.. nolltrea
"
"Förresten; medelåldern här på nolltre, vad är det? 10-12? Eller gissar jag för högt?"
Jaha... Så vad ska det betyda casca? Ingen kränkning?
Vad det gäller Jispir så har jag snackat om det... Några mer invändningar?
Visserligen så har wf nästan ett år mer kunskaper än nolltre.. Kanske det var lite för drastiskt att låsa dem... Eller gjorde jag rätt? Men jag är ju bara "en nybörjare" inom att ta bort och stänga av medlemmar.. Så jag hade inget annat val tyckte jag..
------------------
»John
Nolltre ™
[Redigerat av Damion den 15 dec 2000]