---
title: "Räddningen är här gott folk! Dessa fasansfulla dagar är över."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat/30596-räddningen-är-här-gott-folk-dessa-fasansfulla-dagar-är-över/page2"
topic: "Småprat"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat"
author: "Gustav"
published: "2000-06-05T17:04:00.000Z"
updated: "2000-10-26T14:04:00.000Z"
replies: 46
views: 645
page: 2
pages: 3
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/smaprat/30596-räddningen-är-här-gott-folk-dessa-fasansfulla-dagar-är-över"
---

# Räddningen är här gott folk! Dessa fasansfulla dagar är över.

_Sida 2 av 3._

## #21 — Matti, 2000-06-06T09:27Z

Angående t-shirts:
[Chicks dig UNIX](http://www.thinkgeek.com/brain/bazaar/mart/cart.cgi?action=view&type=item&itemid=28d3)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450120

## #22 — Netmums, 2000-06-06T12:47Z

Hur kan man så tvärsäkert säga att INGEN kan stå emot grupptrycket för evigt? Ser man ingen poäng med att dricka eller tänker på allt det negativa med alkohol och beroende är det väl helt naturligt att fortsätta låta bli. De kompisar som inte fattar utan fortsätter trycka på är inga bra kompisar.

\*min åsikt\*
/Nett

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450121

## #23 — Matti, 2000-06-06T13:21Z

Jag håller med Asterix, Erik och Netmums. Förstår inte poängen med att supa sig full bara för sakens skull..

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450122

## #24 — Gustav, 2000-06-06T13:31Z

**Matti:**

Är du beredd att slå vad?

Jag slår vad om 1000:- att när du är 20 år helt har ändrat uppfattning.

Då tycker du inte att det är dumt att supa för sakens skull...även om du kanske intalar dig det bara för att verka vuxen. HAHA! :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450123

## #25 — Matti, 2000-06-06T13:36Z

Nej.. jag vill inte slå vad för att jag kommer nog att ändra uppfattning precis som du sa, även om det är idiotiskt att supa..

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450124

## #26 — Bire, 2000-06-06T13:39Z

Deta handlar inte om att supa sig full för saken skull utan att kunna njuta av livet på ett sätt... Eller nått ;)

Några exempel på varför man dricker alkohol..

- Det är fest och du är helt nykter. Vore det inte lite roligare att vara på samma nivå som de andra på festen ?
- Du har jobbat som ett svin hela veckan och på Fredagen delar du en flaska vin till maten med din käresta, vad som kan hända sen lämnas till fantasin ;)
- Du mår inte riktigt bra, kanske en förkylning på gång, en liten whiskey i bastun rensar luftrören och förstärker bastuns effekt.
- Du är en väldigt blyg person som inte vågar ta kontakt med den du tycker om.. Sprit i MÅTTLIGA mängder kan hjälpa...
- Du vill helt enkel få nått annat att tänka på när du mår dåligt... Sprit i MÅTTLIGA mängder kan hjälpa...
- Du tycker helt enkelt om att bli lite berusad...
- Du mår bra av alkoholen (vissa gör faktiskt det..)

Det finns många fler orsaker till varför man dricker... :e

Jag gillar alkohol till en viss gräns och det står jag gärna för ! 

Att ni som är 14-15 år inte kan förstå detta är helt normalt och förbaskat bra tycker jag ! Man ska inte dricka alkohol i den åldern...

Jag hade min pinsamma "Alkoholdebut" en nyårsafton när jag var 14 och det slutade med framsida stupaläge kan jag lova :e

Så: Drick gärna alkohol ofta, men med MÅTTA så mår man bra både på kvällen och dan efter... När man bara har minnesluckor och dåligt samvete när man vaknar dan efter då är det definitivt dags att lugna ner sig !

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450125

## #27 — Gustav, 2000-06-06T13:42Z

Härligt att höra, Matti!

Se istället till att inte hålla på med narkotika, doping och sån riktig j\*vla skit!

Att supa sig full nån gång då och då (hmm...minst två gånger i veckan...får nog ta det lugnt nu) är ju ganska ok...men knark är INTE ok, häftigt, kul, ofarligt eller nåt sånt som en del försöker lura i såna som du.

Lova?!?!?!?!?!?!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450126

## #28 — Gustav, 2000-06-06T13:52Z

**Bire:**

Jag får numera minnesluckor och vaknar upp hos främmande tjejer även om jag varit nykter kvällen innan...DÅ börjar det bli kris alltså! :e

Har nästan lagt av med alkoholen nu...kom på att jag alltid tog minst två öl innan jag går upp på scen. Det är ju inte så bra med tanke på att man inte kan supa före varje spelning. Då kanske man känner sig osäker på scen...inte bra!

Nu festar jag max två gånger i veckan...ibland tre.

Det är det som är farligt med att vara ung och jobba med IT (jag vet jag hatar det också). Man tjänar väldigt mycket pengar och har inte så stora utgifter. Jag bjuder ofta ett helt gäng på i baren när jag är ute...det är ju riktigt skönt att kunna glida lite innan man börjar plugga igen! :e

Men iaf...har man mycket pengar och alla ens kompisar festar mycket så blir det att man super ganska kraftigt...kan även bero på dålig moral. ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450127

## #29 — Bire, 2000-06-06T13:56Z

> vaknar upp hos främmande tjejer även om jag varit nykter kvällen innan...

DET är ju ännu en positiv egenskap som spriten för med sig ju :e
(Skämt)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450128

## #30 — Q, 2000-06-07T18:39Z

Hm, väldigt vad mycket moral det vart av den här tråden... ;)

Får väl sänka nivån tillbaks där den började! :e

Om det skulle vara så att ni är ute och känner att det här var ju inte så jäkla kul, leta rätt på två tärningar och utmana ett par stycken på Treman så ska ni se att det blir livat värre! 
Ett mycket roligt spel - och sadistiskt om man har de läggningarna... :e ;)

DET ska jag göra ikväll! Mot Kåren och pubtömingen...

*Nu jag sjunga vill en sång
Om när jag var ung en gång
Och besökte Finska mässan uti Purkka...*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450129

## #31 — Gustav, 2000-06-08T13:20Z

Hur går det där spelet till?

LÄR MIG!!! ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450130

## #32 — Q, 2000-06-08T23:03Z

Okej, trots att det är ganska enkelt så krävs det en del förklaring...

Bäst att lägga det i en egen tråd så man inte blir jagad med blåslampa. :e ;)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450131

## #33 — Swey, 2000-06-10T11:24Z

<http://cnn.passagen.se/vetenskap/medicinhalsa/article.jhtml?articleID=727502> 

Behöver jag säga mer?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450132

## #34 — Gustav, 2000-10-25T09:51Z

Sorry, jag vet att ni (och jag) hatar när folk drar upp gamla ämnen men idag är det befogat.

Läste precis GT nu och där stod det en stor artikel och TV4:s program **Frivolt**.

Ikväll så måste man ju bara se det. Programledarna ska supa sig fulla som flyktingbåtar och sen testa bakfyllepiller. :e

Nog dåligt!!! :e

Det lär ju bli hur ballt som helst...såg värsta fyllebilderna på dom i tidningen. Skitgrymt!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450133

## #35 — spango, 2000-10-25T10:34Z

Jag undrar om de behöver en sakkunnig på området baksmälla? Jag doktorerade nästan i det i lördags.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450134

## #36 — sgtpepper, 2000-10-25T11:10Z

Doktorerade? Fan, jag har fått Nobelpriset i bakfylla. Varje gång jag tar en bläcka så ökas bakfyllenivån exponentiellt. Snart så får jag väl åka ambulans till SÖS varje gång jag vaknar bakfull :)

Antar att jag börjar bli gammal, hehe :)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450135

## #37 — Gustav, 2000-10-25T11:25Z

Själv hinner man aldrig bli riktigt bakfull innan man är på det igen. :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450136

## #38 — Kim, 2000-10-25T11:46Z

\*har aldrig varit full\*

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450137

## #39 — Q, 2000-10-25T11:48Z

\*kommer vara full åt helvete från fredag kl 10.00 till söndag nån gång under eftermiddagen då vi förhoppningsvis nyktrar till under bussresan hem från Karlstad\*

Fråga mig på söndag kväll... :e

**r**
"Fulla som flyktingbåtar" - DET ska jag bli! Underbart uttryck, Gustav! :e

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450138

## #40 — Gustav, 2000-10-25T13:17Z

**Q:**

Tack! Det tycker jag med när jag tänker efter...fan, vad roligt det lät! 
 :e

**r:** Vad händer i Karlstad? Nån festival, eller?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/450139

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/30596-räddningen-är-här-gott-folk-dessa-fasansfulla-dagar-är-över/page2  
Föregående sida: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/30596-räddningen-är-här-gott-folk-dessa-fasansfulla-dagar-är-över.md  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/30596-räddningen-är-här-gott-folk-dessa-fasansfulla-dagar-är-över/page3.md
