webForumDet fria alternativet

Fredagen den 13:e

Småpratur Café webForum

30 svar · 747 visningar · startad av Swey

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
Frågan#1

Ah, fredagen den 13:e, min lyckodag. :D

Berätta nu vad ni råkar ut för på denna lyckodag. §jr

Detta inlägg är högst tramsfritt.

------------------
- Swey
Skriv först, tänk sen!

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

Jag hoppas då i alla fall att fredag den 13:e är en lyckodag för fästmannen. Han kommer att köra upp för körkortet för tredje gången och de säger ju "tredje gången gillt".

Han hade himla otur de två andra gångerna. Den senaste gången var det en tjurgubbe dessutom som jag anser handlade fel då han inte snackar engelska. Fick veta sedan att tjejen som bokar in uppkörningarna hade frågat honom om han ville byta då hon visste att fästmannen talar väldigt lite svenska och känner inte till stan eftersom han inte är infödd. Gubbtjuven kuggade sedan fästmannen på att han inte hade hamnat rätt i en fil när han hade sagt att de skulle till ett bostadsområde som fästmannen aldrig ens besökt!

Dessutom kuggades han på säkerhetskontrollen därför att han inte hade kollat att det fanns spolarvätska. Detta på en solig dag och till trots att fästmannen hade kollat bromsar, lampor, olja och att vindrutetorkaren funkar.

Den tredje tabben var att gubben sa att fästmannen inte hade tittat bakåt, över axeln, när han bytte fil. Fästmannen bestred detta då HAN såg att gubben satt och kollade rakt fram medan fästmannen vände sig för att kolla över axeln och då såg att gubben kollade på något annat.

Fjärde och sista tabben (man får ha tre tabbar) som han åkte dit på var att fästmannen legat fel i en rondell. De har inga rondeller i Kanada, så första uppkörningen missade han i rondellen och inspektören påpekade då HUR han skulle köra. Så fästmannen körde precis som Trafiksäkerhetsverkets inspektör hade talat om för honom att köra och denna andra tjurgubbe kuggade honom för att han kört fel i rondellen!

Måntro om det går bättre denna gång? *suck*

Håll tummarna 9.35 på fredag morgon (den 13:e oktober)!

------------------
/Petra
Oh no, they killed Kenny!

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#3

man kan ha otur med uppkörningar, men man kan också ha tur.

en vän till mig körde 70 på en femtiväg och körde mot rött i en korsning.

'men du är godkänd för du vet ju vad du gjorde för fel'...

suck, jag vill också ha körkort...

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
where do you want to go to die?</A>

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#4

Trevlig dag det här :e

Precis när jag parkerade bilen utanför jobbet i morse så hördes det en skaplig smäll.

Det var en lastbil som tappade en av tre stora byggkompressorer från sitt flak.

En fallhöjd av c:a 2 meter, pang, rakt i gatan 10 meter från mig,
snacka om att jag for i luften :e

En sån kompressor går lös på ung. en kvarts mille så jag tror inte killen kände det som sin turdag.

Hoppas ni övriga däremot får en himla trevlig dag.

------------------
//Alian Luxman=the BabelFish

Medlem sedan mars 20002 542 inlägg
#5

Än så länge är allt väl ;)

Grannen kom in med 3 flaskor rödvin till mej , som en krya på dej blomma !

Jag ringer läkaren o kommer fram på 1:a signalen o får tid 25 min senare !! :)

Svärmor ringer o vill låna båda barnen i morgon till på söndag.

------------------
Annelie

Skicka mej ett mail
Besök mej

"Din största fiende är du själv."

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#6

Hur bra den här dagen är får vi se om ett par veckor - ska gå och lämna in en jobbansökan på lunchen. ;)

Men det är bara att hoppas! :)

OT:
Apropå uppkörning: min kusin körde upp i Falköping och gubben säger
"Kör mot Mariestad"
"Öh, åt vilket håll ligger det?"
Det sa han inte! Så Pelle fick snurra ett par minuter innan han hittade en skylt som visade åt vilket håll han skulle.
Han blir kuggad för att han inte visste åt vilket håll han skulle köra när det inte fanns några skyltar! x(

------------------
To be or not to be - that's not a question!

Medlem sedan dec. 19998 577 inlägg
#7

Denna fredag var lyckad för mig... fixade mig en "liten" löneförhöjning... Mera fredagar åt folket... :D

------------------
Kom hem till mig...

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#8

Detta var ingen bra fredag den trettonde. Hade ett krongligt tyska prov, usch!

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan aug. 20002 992 inlägg
#9

älskar denna dag, fick tillbaka mitt NO prov vg+ på nåt jag trodde jag skulle få IG på, näst bäst iklassen :D

Genetik Och Arv :)

------------------
Jag måste vara en riktig idiot - Läst hela Simpas troligen meningslösa inlägg...

Medlem sedan feb. 20001 270 inlägg
#10

Chavez
Inte krångligt då!? :e :e :e

------------------
woodi

Svenska FF1
www.johan-skog.nu

Medlem sedan jan. 20001 932 inlägg
#11

woodi: :e

CyperPet:
Ok, det finns många surgubbar som jobbar på Vägverket som kontrollanter, men tänk om det hade varit tvärtom.

-Nja...du höll ju faktiskt på att köra över den där gamla tanten och gasen är pedalen längst till HÖGER, annars var det en bra uppkörning. Du vet ju nu vad du gjorde fel på så visst klarar du dig!

Ok, det var lite extremt men ändå...jag tycker inte man ska få göra det minsta lilla fel egentligen! Ett minimalt misstag från föraren kan kosta en människas liv!!!

Plus att jag vet att alla säger att det bara var några småfel och så, men efter att ha pratat lite om det så kommer det fram att felen kanske inte var så få eller små.

Har jag rätt?

Jag måste ju säga att jag är glad att jag inte klarade uppkörningen första gången eftersom jag då kom ner på jorden och förstod att jag kanske inte är HELT felfri...(även fastän det är nära :) ). Tills andra uppkörningen hade jag tränat på massa grejer som är skitviktiga egentligen fastän man inte tror det...

Jag tycker att körprovet ska vara mycket strängare bedömt. Plus att teoriprovet också borde gå tillbaka till det gamla systemet. Det som finns nu är ju så gott som omöjligt att misslyckas med om man bara har skummat igenom teoriboken. Och att det gamla provet var för svårt är skitsnack...vill man verkligen ha körkort så tror jag att alla kunde klara det gamla provet.

Gör det svårare att ta körkort!!!

Medlem sedan jan. 20001 932 inlägg
#12

CyberPet:

Förresten, hur gick det för fästmannen nu imorse?

Medlem sedan dec. 20011 685 inlägg
#13

höll tummarna för honom ;)

------------------
Våra framgångar är ju mycket tack vare ABBA.
Dhani Lennevald A-Teens

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#14

Tack för att ni åtminstone försökte. Det gick åt skogen!

Fästmannen slarvade när det gäller högreregeln, dessutom blinkade han inte när han körde ut från väggrenen igen (trots att han kollat att det inte fanns några bilar, ALLS) och det var samma visa igen om att han inte tittat bakåt (fast inspektören erkände senare att han faktiskt hade haft fel, rent logiskt.)

Strunt samma.

Uppkörningen var inte den sämta nyheten idag för fästmannen.

Hans rufflare till chef sa att idag är sista dagen på jobbet, för chefen har inte råd att betala fästmannen någon lön.

Nu har jag kollat runt lite och vet så pass mycket att uppsägningen kan anses som ogiltig (vet inte om skälet för uppsägning är särskilt giltig heller). Enligt lagen ska uppsägningen ske skriftligen och dessutom ange grund för uppsägning. Dessutom har fästmannen rätt till 2 månaders betald uppsägningstid (har man jobbat mer än 4 år blir det längre).

Är det någon som är bra på lagar och vet vad som kan anses som grund för uppsägning. Jag försökte hitta men jag fann inte svaret. Jag har för mig att det enda skälet arbetsgivaren kan ange är arbetsbrist men det står liksom ingenstans (eller så är jag så upprörd att jag inte hittar).

Jag snackade lite hastigast med en advokat som sa att fästmannen skulle gå på jobbet som vanligt på måndag och sedan hävda (i vittnens närvaro) att uppsägningen saknar grund och att han har rätt till 2 månaders uppsägning och ersättning.

Fan också, det stinker verkligen idag! x(

------------------
/Petra
Oh no, they killed Kenny!

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#15

petra:
http://www.jobuniverse.se/karriar.nsf/All/499FA4AED576530BC1256974005CA80C?OpenDocument&id=5

mvh

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
where do you want to go to die?</A>

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#16

Rent generellt gäller en månads uppsägningstid såvida det inte avtalat annat för en vanlig kollektivanställd.

Gäller det tjänstemän så är det tre månader.

Är fästmannen medlem i facket så skall de ta hand om det tycker jag.

Finns det papper på att han är anställd så gäller en månad resp tre oavsett om fästmannen är medlem i facket eller inte.

Han ska ICKE gå med på annat än att arbetsgivaren skall betala lön under uppsägningstiden. OM arbetsgivaren vägrar så tycker jag att ni ska kontakta tidningarna och hänga ut den jäveln ;)

------------------
<A HREF="http://www.lifestyleshop.nu" TARGET=_blank>LifeStyleShop.nu!</A>
The force can have a strong influence on the weak minded!

Medlem sedan feb. 20002 218 inlägg
#17

Min otursdag var igår. Lyckades ramla över sargen när jag spelade innebandy, åkte in med skallen i väggen och drog på mig en lättare hjärnskakning :(

Urk....

------------------
Ooh aah Freestyler?

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#18

tja du.

what wouldn't i give to be spat at in the face!

det här har varit en jädrans skitmånad. x(

------------------
<A HREF="http://cartman.nu" TARGET=_blank>
where do you want to go to die?</A>

[Redigerat av @nders den 13 okt 2000]

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#19

Tack @nders! :)

Bire, företaget har inget kollektivavtal, de har inte ens ett hängavtal med facket. Fästmannen är heller inte med i facket (vilket jag bannat honom för i två år redan, så att säga nåt om det är ingen idé) så det är ren lagtext som gäller nu.

Det finns heller inga papper på anställningen, men då företaget betalat in arbetsgivaravgift/skatt för fästmannen åtminstone under ett halvår (efter påtryckningar) så finns det bevis på att fästmannen varit anställd i alla fall under den tiden. Dessutom finns det ju diverse vittnen som kan vittna om att han faktiskt har jobbat på samma företag sedan maj 1998 om det skulle behövas.

Advokaten jag snackade med sa dock att det inte spelade någon roll om det inte finns några papper eller att delar av betalningen skett under bordet. Det är inte fästmannens huvudvärk eftersom lagen gäller. Och enligt lagen om anställningsskydd så gäller anställningen tills vidare om inget annat angetts. Och inget annat har ju angetts eftersom det inte finns några papper som säger något annat heller.

Nu har fästmannen kommit hem från jobbet och är heldeppig. Han vill inte ens snacka om saken och tycker att det är jobbigt att behöva strula med juridik och annat. Han vill bara ha ett nytt jobb, och det NU.

Jag förstår honom fast jag känner mig urförbannad och vill sätta dit den där förbaskade rufflaren ordentligt. Jag vill att han ska veta att fästmannen har lagen på sin sida och att det kan bli ganska otrevligt om han börjar strula.

------------------
/Petra
Oh no, they killed Kenny!

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#20

Inget papper på anställningen..? Låter lite riskabelt, även om jag inte är nån stjärna på juridik... :q

Nog var det fredagen den trettonde alltid, fästmön kuggade en tenta. Men det värsta var att hon var den enda som kuggade, två andra fick G, resten VG... *ajjj*
Tror min axel kommer bli våt ikväll. :(

------------------
To be or not to be - that's not a question!

139 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)