CCyberPetMedlem sedan dec. 19996 588 inlägg Jag tycker att vi ska ha "Vårda språket" under själva webForum, det är ju närmast eftersom vi ser mest "grodor" på webben och det är viktigt att som webbsidesbyggare också vårda språket. Man kan väl ha en virituell länk från Ordbehandling också ;)
------------------
/Petra
CChakotayMedlem sedan feb. 20001 143 inlägg Apropå särskrivningar läste jag häromdagen i en ledare om "en halv packad polischef"...
Nej, det handlade inte om nån styckmordsutredning... fortsättningen löd: "tafsar på sina kvinnliga kollegor under en konferens om jämställdhet..."
---
Från det ena till det andra tycker jag det vore praktiskt om nytillkommande inlägg i respektive ämne "packades" i omvänd ordning, alltså med det senaste överst - speciellt när mängden blir stor borde det kunna spara in mycket vertikal-scrollande.
Bl.a. om man direkt vill relatera till det senaste känns det opraktiskt att i "återblick" behöva "jojja" upp och ner i ett sträck.
Vad tycker ni andra? :q
NNetmumsMedlem sedan dec. 1999106 inlägg Hmm blir det inte bara ännu mer jojja upp och ner om man har senaste inlägg överst? Om man börjar läsa efter fem inlägg måste man ju börja från nästan botten, läsa (ev scrolla nedåt om det är ett långt inlägg) scrolla uppåt till början på nästa inlägg, (ev scrolla nedåt) och så vidare tills man läst färdigt...Jag röstar för att inte ändra :)
/Nett
[Redigerat av Netmums den 24 feb 2000]
GGustavMedlem sedan jan. 20001 932 inlägg Om ni vill se ett äkta skräckexempel på vart svenskan (Sverige) är på väg så besök:
http://www.lindome.nu/fberg
och klicka på Klotterplank.
Där har jag länge klagat över hur dagens ungdom (vilken jag själv tillhör) behandlar det svenska språket.
Jag erkänner att jag själv då och då klantar till mig och glömmer någon bokstav lite här och där men inte fan skriver jag "Jag" utan ett g på slutet som många nu för tiden gör.
Det är sorgligt...och det värsta är att det verkar vara inne att tala "rinkebysvenska". Jag tycker att vi som några slags utgivare på webben borde försöka ta vårt ansvar och försöka lägga ner lite möda på att se till att det vi lägger ut är rättstavat.
Så vad jag har att säga är:
SKÄRP ER OCH TALA/SKRIV RIKTIG SVENSKA!!!
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg ey yo, ja snackar hur fan jag vill! din ****!
leen, va ska du göra, cutta mig? tss ;)
Det är sorgligt...och det värsta är att det verkar vara inne att tala "rinkebysvenska".
Det är inte inne att snacka rinkebysvenska.. men många som bor i förorterna pratar så.. Om man ska prata med Kungen himself säger man inte: "Kungen, du din guss är fett med snygg".. alltså.. man växlar språk beroende på vilka man pratar med.
------------------
Matti Kolu
www.mk.st
CChakotayMedlem sedan feb. 20001 143 inlägg Hmmm... finns det möjligen något lexicon 'Rinkebysvenska - Rikssvenska' att tillgå på webben? :q
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Norstedts svenska slangordbok kan du ju köpa.. sen finns det nån annan bok om slang också som trycktes i en ny upplaga ganska nyligen.. kommer dock inte ihåg vad den heter, len :e
------------------
Matti Kolu
www.mk.st
[Redigerat av Matti den 25 feb 2000]
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg wee..det finns en bok som heter "Rinkebysvenska - ett ungdomsspråk" som är skriven av Kotsinas, Ulla-Britt, 1996
------------------
Matti Kolu
www.mk.st
CChakotayMedlem sedan feb. 20001 143 inlägg Tack för lästips!
Finns det inget lexicon redan på webben kan det ju vara ett uppslag till tema för en ny sajt! :)
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg Söker man på "rinkebysvenska" i Evreka kommer man bla. till en finsk högskola i Joensuu.. och till flashback.net..samt till icq.com.. hm.. :e
haha.. Sverigedemokratspropagande.. stackare..
Söker man istället på "rinkeby svenska" kommer man till en intervju med Latin Kings..
Verkar inte finnas så mycket vettigt om rinkebysvenska på nätet :e
------------------
Matti Kolu
www.mk.st
[Redigerat av Matti den 26 feb 2000]
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg *ignorera*
råkade posta samma inlägg 2 gånger :/
------------------
Matti Kolu
www.mk.st
[Redigerat av Matti den 26 feb 2000]
Tja, att posta ett inlägg två gånger är ju inte fel.
Man får ett tillägg på sin räknare.
Tror ni fattar syftet med mitt inlägg :e
------------------
Med vänliga hälsningar Anders
aj2000@mail.bip.net
MMattiMedlem sedan dec. 19996 592 inlägg jo iofs men jag har redan tillräckligt med inlägg på min räknare... men precis när jag hade klickat på posta såg jag att ett ord fattades så jag tryckte på stop och korrigerade det men då var det redan försent.. det är bäst att posta inlägget först och sedan redigera det i stället.. *lärt sig*
------------------
Matti Kolu
www.mk.st
Det är ju bättre att göra som du gjorde för
:e
------------------
MVH
Anders a part of webAvis
aj2000@mail.bip.net
Det är väl bättre att göra som på första sättet :e
Vad tycks om min nya signatur?
------------------
MVH
Anders a part of webAvis
aj2000@mail.bip.net
BrimbaMedlem sedan dec. 19995 874 inlägg
Jag hjälper gärna till att moderera ett språkforum.
Detta skrevs av Emission i Februari, ännu har inget hänt.
Hur står det till med allas vårt språkforum?
Jag tror att det skulle bli ett bra tillskott till wF.
Tack!
------------------
Mvh
Patrik
aka Brimba
JJoakimEMedlem sedan feb. 20003 257 inlägg Jisses, letade du verkligen upp en tråd från februari??? :o
------------------
I have devil in my head
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Jag blev lurad och trodde allt var skrivet nu. :( :D
------------------
- Swey
Bäst, vackrast, styggast...
JJoakimEMedlem sedan feb. 20003 257 inlägg Swey: trodde jag oxå ett tag, men jag kom inte ihåg nån sån här tråd ;)
------------------
I have devil in my head
SSweyMedlem sedan apr. 20003 971 inlägg Jag tänkte "Hur f*n kan de ha skrivit så mycket medan jag var borta?" och sen började jag läsa. Efter väldigt lång tid kollade jag på datumet. :D
Jag började tveka när jag såg att Sune och alpha hade skrivit inlägg. :)
------------------
- Swey
Bäst, vackrast, styggast...
[Redigerat av Swey den 20 sep 2000]