Själv är jag bara 18 år, men har börjat få lite gråa hår här och var. Funderar på att färga hela håret grått så att de inte syns.
Fast tappa håret kommer jag nog aldrig göra..
Ur kvinnligt perspektiv kan jag säga att killar med flint, eller tunt däruppe är väldigt virilt. Särskilt om det är en välskött frisyr. Gärna väldigt kort (typ militärsnagg), det är väldigt läckert!
Karlar som kammar över flinten eller som låter sidorna växa trots det tunna på toppen känns patetiska, så gör aldrig det!
Själv tappar jag också mycket hår, det beror dels på mediciner, men också därför att man har långt hår och det verkar så mycket mer än det egentligen är. Jag tror man tappar 100 hårstrån om dagen eller nåt såntdär. De flesta stråna hamnar ju i duschen eller i kammen/borsten.
Gråa hårstrån är snyggt också... så färga för allt i världen inte... om ni inte mår dåligt av det förstås. Naturligast är snyggast och sexigast!
------------------
/Petra
Veni, Vedi, Visa – Jag kom, jag såg, jag handlade
Nej, jag skulle aldrig färga håret brunt. Jag tycker det är helt lugnt.
Men det hade varit ganska coolt att ha helt silvergrått hår, men jag är nog lite för feg för att göra det.
Jag håller med Petra! Det spelar ingen roll om det är lite tunt (och grått), så länge det är riktigt kort. Jag har lyckats övertala pappa att snagga sig och vips blev han tio år yngre.