Sluta salta vägarna!

Småprat

9 svar · 310 visningar · startad av Chakotay

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
Trådstart#1

Saltet som sprids på vintervägarna orsakar rostskador på fordonen i förmodligen miljardklassen, fullständigt i onödan!

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#2

Dessutom dör ju djuren. (De små alltså)
Min syster berättade hur de en dag i skolan hade gjort tester på daggmask med vägsalt. Synd om dem..

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#3

Vänta i några år till så att växthuseffekten har fått verka.. då blir det varmare i Sverige och ni slipper saltningen.. ah.. jag glömde ju.. då kommer ju golfströmmen förmodligen att ändra riktning..

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
#4

Valigt grus ska de va' !

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#5

I Norrbotten har vi sagt till på skarpen om saltet på vägarna. Vi får så farliga vägar då vi har mycket mer snö på våra vägar. Så nu kör vägverket ut varm sand/grus istället som gör att det smälter in lite i isen och den packade snön, detta gör att det blir bättre väglag och vi slipper stenskott och rostiga bilar. Sen på våren sopar de upp gruset igen och återanvänder det till nästa vinter.

Medlem sedan apr. 20001 521 inlägg
#6

På Gotland har dom inge salt alls ... !!!

Hjm .. undrar om man kan lämna in en ansökan om ersättning till vägverket när man får rost på bilen ?

Vi kanske ska börja massbombardera dom med såna !?

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
#7

Man lär ju kunna få ersättning för vissa andra skador av bristfälliga vägar, så då borde väl salt som sabbar våra bilar också berättiga!

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#8

Sluta salta vägarna!

[dum kommentar]Hur kan de sluta när de inte börjat än [/dum kommentar]

Medlem sedan feb. 20001 143 inlägg
#9

Ang: "Hur kan de sluta när de inte börjat än?". Märks att du inte sett mina bilar

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#10

he he he hos mig står det också en del vrak...jag väntar på att de ska bli till jord, så att man kan fräsa ned dem bland jordgubbarna. Men "de har ju inte börjat salta vägarna än" - denna säsong!

279 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
136 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
132 ms — ändringar (db)