webForumDet fria alternativet

Vad tror ni om denna idén ?

Småprat

13 svar · 227 visningar · startad av Chavez

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
Frågan#1

Hittade inget bättre ställe för detta inlägget så det fick bli här.

Hej på er wF vänner!

Har suttit och funderat på att göra en länksida, med enbart datalänkar. Och med mottot kvalite före kvantitet. Tycker ofta att länksamlingar bara samlar på länkar och man får svårt att greppa vad man kommer få se efter det att man klickat på den. Så jag tänkte att man kunde ha lite färre länkar, och lite mer specificerade på område och så ha lite korta recensioner bundna till dem.

Sedan satt jag också och funderade på om det inte kunde vara bra att låta användarna få vara med och lägga in de länkarna som de tycker är bra. Så reslutatet av mitt tänkade blev att jag kom underfund med att man kanske skulle kunna bygga allt på ett forumssystem? Så kan ju de som vill gå in och tipsa om de sidorna som de tycker är bra?

Men samtidigt som det är fritt att lägga in länkar så sitter jag (plus en annan) i bakrunden och håller den uppdaterad och gör det mesta grovjobbet. Iaf i början så att sidan "kommer igång".

Kontenta: Vad tror ni om en länksida som bygger på ett forumssystem där man är fri att lägga in länkar samtidigt som jag och en till sitter och uppdaterar den "som en vanlig" länksida.

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#2

Världen har sett rysligt många länksidor. Om det får ett superbra utförande kan det vara nåt. Annars förkastar jag det.. =) hehe.
:)

------------------
/Axel - www.AxelWeb.nu
"Jag hälsar press, TV, radio och framförallt massmedia hjärtligt välkommna." /Christer Abrahamsson

Medlem sedan maj 20001 215 inlägg
#3

Om ni verkligen lyckas hålla kvalitén uppe är det en bra idé.
webLänkar kanske?

------------------
Erik Proudly Presenterar:
eMejlen - eSidan - eFrågan

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#4

Jag är tveksam. Det finns många länksidor idag men om den här kan bjuda på något speciellt så varför inte? Risken finns dock att ni tröttnar på att hålla ordning på den.

Förresten,
"Vad tror ni om denna idé?" eller "Vad tror ni om idén?" skulle nog passa bättre som rubrik med tanke på grammatiken ;)

------------------
- Swey
Bäst, vackrast, styggast...

[Redigerat av Swey den 02 sep 2000]

#5

Hm, ungefär samma idé hade jag för ett tag sen ("Mitt Yahoo!"-tråden) men jag la ner det för att det helt enkelt kändes passé, det var ju knappast nytt.
Men kan man göra en sån sida bra så har man garanterat många besökare! (wF:are) :e

------------------
portrait of authOrity

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#6

Jo jag vet att det finns gott om länksidor redan nu. Men denna skulle vara för "datanördar" av "datanördar"(ursäkta uttrycket ;)). Att man helt enkelt går in och delar med sig av de bra sidorna som man har. Så vitt jag vet så tror jag inte att det finns nån länksida där man är fri att lägga in "som man vill".

Sedan att man skall hålla koll på alla länkar och så kan ju vara lite svårt. Men om det väl kommer igång med mycket "inlägg" och så kan jag ju göra "stammis" besökarna till någon slags moderatorer som kan gå in och censurera/ta bort inlägg. Fast då med frihet att moderarera i alla kategorier.

Alltså, en ny typ av länksida. En som skiljer sig från mängden. Och som riktar sig enbart för dataintresserade.

Ps. Jo, min grammatik är la kanske inte den bästa. Schh! Säg inget till min Svenskalärare ;)

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

[Redigerat av Chavez den 02 sep 2000]

Medlem sedan juni 20001 839 inlägg
#7

Säg inget till min Svenska lärare

Får man maila din Svenskalärare då ? ;) :e

------------------
Mvh Yrin Eldfjell
>>> Hemsida <<<

Medlem sedan aug. 20004 638 inlägg
#8

Det bör påpekas att man inte använder ett "a" mellan Svenska och lärare. Grammatiskt rätt skulle ordet vara Svensklärare. Likaså Spanskläxa eller vad som helst. Det lärde jag mig för 17 i sjuan.. =) Man märker att det inte är många som känner till detta.
Samma sak med "var" och "vart" samt "Du är bättre än mig.". Det heter "Du är bättre än jag." =)

r Såg inte så bra ut med ett stavfel i ett sånt här inlägg. =)/r

------------------
/Axel - www.AxelWeb.nu
"Jag hälsar press, TV, radio och framförallt massmedia hjärtligt välkommna." /Christer Abrahamsson

[Redigerat av Axel den 02 sep 2000]

Medlem sedan juni 2000350 inlägg
#9

"
Så vitt jag vet så tror jag inte att det finns nån länksida där man är fri att ga in som man vill"

:(

http://www.johan-skog.nu/

[Redigerat av jt den 03 sep 2000]

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#10

Vad har stavning och grammatik med en länksida att göra! x(

Hmm, jaha, det var typ en sådan sida som hade tänkt att göra :) Fast då enbart med inriktningen data. Där ser man. Hur många besökare har du?

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#11

Vad har stavning och grammatik med en länksida att göra!

Det är ju viktigt att man stavar rätt på en länksida... :e

------------------
---Jippi!---

-PeW-

Medlem sedan dec. 20011 685 inlägg
#12

om det finns så många länkarsidor? kan ingen ge mig alla adresser då? jag hittar inte många :e är jag dålig på att leta eller?

någon som vet en länk som heter typ stenghead eller något liknande? kommer inte ihåg adressen... dä rvar en massa länkar till gartissaker rörande dator mm...

------------------
huh?

Medlem sedan maj 20001 953 inlägg
#13

Hmmm, tror ni att ni skulle använda en länksida som i princip innehåller allt du kan tänka dig inom dataområdet. Anväder ni länkportarler nu? Det gör inte jag, fast det är nog mest för att jag inte har nån som riktigt passar mig. Vad tror ni?

------------------
<A HREF="mailto:djungelfredde@spray.se">Mvh Chavez
</A> UIN: 73975020

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#14

Vad jag skulle uppskatta är en samling direktlänkar till diverse saker, tex Microsofts sida för att tanka ner servicepack 1 till W98, dvs jag klickar på länken och på nästa sida på Download. Nu får man leta i evigheter och ändå inte hitta nåt.

------------------
Alla rättigheter kopierade. All reservering förbjuden.

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)