VIKTIG INFORMATION!!!!
Det rätta är:
:-)
Sedan kan man förkorta genom att ta bort näsan och alternativt byta ut ögonen med öppna ögon:
=)
32 svar · 465 visningar · startad av anton
Jag har alltid fått höra att ( : ) )är det rätta sättet att skriva en smiley, men nu har jag fått höra att man skall skriva smileys med = istället för : ( =) ), så då kommer då min mycket alvarligt stälda fråga: Vilket är rätt?
VIKTIG INFORMATION!!!!
Det rätta är:
:-)
Sedan kan man förkorta genom att ta bort näsan och alternativt byta ut ögonen med öppna ögon:
=)
Man får ju välja själv. Jag har skrivit =) i flera år nu, så det ligger bäst till (plus att 0 och 9 ligger brevid varandra, men inte . och 9) Man behöver alltså bara hålla ner shift och 09 (tar ca 0,1 sek)
Om man vill göra en ledsen smiley gör man bara tvärt om juh. )=
Sen skrivs ju inte =) om på wf, medans gör det..:)
Nu har du min åsikt hoppas jag.
r
"ligger bär till" lät inte så bra.. =)
/r
:-)
:-(
:-/
;-)
Dessa är de ursprungliga, korrekta!
Att skriva ut det extra strecket (näsan) tar ca 0.25 sekunder...
Och : ) går lilka snabbt att skriva som =), punkt!
Jag tycker att de "korrekta" är de snyggaste!
Men i vissa sammanhang kanske de andra är bättre...
[r]
grammatikfel
[/r]
jag tycker att bughawk och swey har rätt. men vilket av dessa sätt man än väljer går ju poängen fram.
men det är inte alls lika vackert att använda =. imho, of course.
=o)
@)
Jag diggar ":o)"
Riktiga unix-hackers skriver
Windows-användare skriver :-)
Har för mig att det i någon man-sida i FreeBSD står en lång förklaring till varför riktiga hackers inte skriver :-)
mott
Nej, det går inte snabbare att skriva "=)" än ":)" !
alltså, om man använder båda händerna när man skriver ":)" så går det lika fort som att skriva "=)"!
Back me up on this!
sgtpepper
Skulle vilja se en länk till detta..
Jag skriver ":)" snabbare än "=)".
":D" skriver jag snabbast.. ":e" går också rätt snabbt.. samt ":-D"
det får man erfara efter att man pratat med matti en stund me icq
bughawk: jag skall se om jag kan rota fram mer info om denna viktiga fråga..
Uppenbarligen är det en smaksak.
=) tycks vara populär på lunarstorm, här är vanligare.
Det e ju klart att det ggår snabbare att skriva : - ) om man är van vid det men annars så går det ju helt klart snabbare att skriva =). Man håller in shift med vänster handen och trycker på = och ) nästan exakt samtidigt. ska man skriva : och ) så måste man ju flytta hela handen en ganska lång sträcka o det e dessutom ganska stor risk att man missar..
//M@rtin
ska man skriva : och ) så måste man ju flytta hela handen en ganska lång sträcka o det e dessutom ganska stor risk att man missar..
Lång sträcka? Oj vad lång