Ni kommer väl ihåg att jag beklagat mig över att såna som bor i små bostadsrättsföreningar inte får vara med när Telia kör igång med ADSL (de vill ha MINST 12 stycken i varje hus som kopplar upp sig samtidigt.)
Nu har jag sniffat reda på ett sjysst erbjudande med RadioLAN, det är företaget Arrowhead som har bra erbjudanden för både företag, småföretag och privatpersoner. http://www.arrowhead.se/
Den billigaste varianten kostar 1.195:- i månaden (exklusive moms) en förvisso hög kostnad, men jämfört med mina telefonräkningar på dryga 5.000:- per kvartal går det på ett ut.
128 Kbps blir det fast det är mycket snabbare än ISDN.
De var här idag och gjorde mätningar om vart de ska sätta antennen (en liten låda) och nedladdningshastigheten av en fil låg och pendlade mellan 73-75K/sec. Som sämst är det kring 40K/sec, och det är ju tio gånger så snabbt jämfört med vad jag har idag med modem. Det gick att få ännu bättre men då Skattekontorets stora byggnad stod i vägen får vi nöja oss med ungefär 75% av maximal hastighet (dvs de siffror jag nämde).
Man kanske skulle spränga skattekontoret? :e
Jag får vara uppkopplad hur länge jag vill (något som jag annars försöker hålla koll på). De snackade till och med om att jag kunde köra en webbserver om jag ville (fast det låter jobbigt) och en brandvägg följer med på köpet!
Tecknar man för 36 månader bjussar de på installationen, annars kostar det mellan 20 och 40 tusen beroende på hur lång avtalslängd man skriver under på.
Nästa vecka eller i början av veckan därpå kommer de och installerar allt!
Haha Petra vet du att Arrowhead är ett Östersunds företag precis dom jag tänkte på i "hata telia tråden" fast jag tänkte Jamtnet som blivit uppköpta av Jämtdata som blev Arrowhead :e tur för dig ändå att det löste sig men jag kör ändå 10 Mbit :e :e
Nu är det ju så att jag inte kan få bredband utan att flytta och öka på hyran med 2.000 spänn i månaden... så nu får jag bo kvar mitt i stan och ändå tanka ner filer (om jag nu vill) i 70-75K/sec. Det är väl inte helt fel för en som inte kan få bredband?
Fråga till de som kör ISDN. Vad kostar det att köra 128 Kbps med en uppkoppling i snitt 4-5 timmar per dag (inklusive teleräkningen alltså)? Och vilka hastigheter kommer man då upp i vid ned/uppladdning?
/me kommer upp i hastigheter på 3.2kb/sek med Netlink :e
/me ser bredbansnäten byggas ut i hela Botkyrka ;)
/me får ADSL i höst
/me's farsa får bredband strax
/me är glad :e