Jag har arbetat som discjockey i nästan 8 år och har ibland känt att jag kanske skulle ha använt öronproppar. Men suset i öronen brukar alltid gå över.
Fast i lördags så hade mitt band en stor spelning och örat jag då hade mot trummorna fick ta mycket stryk. När jag spelade med mitt gamla band så använde jag nästan alltid öronproppar fast i lördags så hade jag inga...*snyft*
Det tråkiga är att spelningen gick hur bra som helst...inget ont som inte har nåt gott med sig!
Men jag hoppas verkligen att det här ringandet i örat försvinner snart. Jag hade det i en vecka för nåt år sedan och då försvann det. *hoppas hoppas*
Använd ALLTID öronproppar då du vistas på ställen med HÖG volym.. hoppas att suset försvinner.. för annars kommer du aldrig att höra tystnaden igen.. (om man nu kan höra den).
jadu Gustav,,,,Inget bra det där. Har en väninna som var på konsert för 11 år sedan och det blir hon påmind om än idag kan jag tala om = Tinitus suset sitter där det sitter på henne
Det finns något som heter psykolgisk tinnuts och uppmärksammar sig på samma sätt men kommer när man spänner sig eller är orolig istället för att komma när man har hört höga ljud. Denna form kan man bli helt återställd från.
Men eftersom ditt har kommit till av höga ljud är chansen stor att det är en öronskada. Det finns dock operationer man kan göra i öronen och bli helt återställd. Jag tycker du ska söka upp läkare!
Nä, tyvärr finns det inte någon operation mot tinnitus...
Enligt min flickvän (sjuksköterska) beror det på fysiska skador i innerörat som inte kan åtgärdas på något sätt.
Däremot berättade hon om en tjej som haft fruktansvärt mycket öroninflammationer under sin uppväxt (typ 20 ggr/år) och hade därför extremt mycket ärr på trumhinnan och därav tinnitus. De lyckades sätta in en ny trumhinna på henne och då förbättrades henner hörsel och hennes tinnitus försvann.
Men det var alltså inte samma sorts tinnitus som orsakas av höga ljudnivåer!
För "vanlig" tinnitus finns det idag ingen möjlighet att göra något åt det.