Svordomar och webForum
40 svar · 545 visningar · startad av Rikard · sida 2 av 3
Frågan, av Rikard
Bakgrund Denna tråd skapades av två skäl, det ena att ordet "fan" blev censurerat i meningen "att måla fan på väggen" i en annan tråd. (Se sista inlägget här) Dels skapades detta för att försöka förtydliga mig vad gäller de tidigare diskussionerna kring att hålla sig till ämnet. Att det blev just detta exempel är bara en tillfällighet e
Läs frågan i sin helhet →Jag känner att jag inte har tid att läsa meddelanden på mer än 50 rader så därför tänker jag inte kommentera :p
får man sucka då? suck = suga på engelska, censureras i Napster :e
------------------
/mvh Swey
Wadde Hadde Dudde Da
Programmera Php
swey@tjohoo.se
Ska förresten lägga till en sak.
Skriv tydligt i reglerna. Svär inte. Så kommer dom flesta att undvika att svära. Om någon ändå gör det för mycket så får ni väl säga till den personen. Men det är just det här med censur som jag blir sur över.
------------------
/mvh Swey
Wadde Hadde Dudde Da
Programmera Php
swey@tjohoo.se
Du får väl skylla dig själv om du inte orkar läsa längre inlägg. Själv anser jag att det var viktigt att uttrycka mig tydligt.
------------------
/Petra
Hmm, vilket märklig tråd det här var..
Någon slags pseudodebatt om vad yttrandefrihet innebär blandat med inlägg om finska ord?
För att bifoga mina helt ointressanta åsikter så håller jag med Swey, man måste få kunna svära då och då, om det gör i något slags syfte.. Censur är en nagel i ögat. :e
------------------
per@svanstrom.nu
www.svanstrom.nu
Kan ni specificera vad som har censurats eller vad ni menar med det?
Hittintills har jag inte varit med om att något har censurerats som inte faller under webForums förhållningsregler samt det som står i vanliga frågor och svar.
mvR
[Redigerat av Rikard den 14 maj 2000]
Om man drar på det hela kan väl svordomar anses som vulgärt och obscent, från regelboken:
Du accepterar genom att använda detta forum, att följa ovanstående riktlinjer och att inte posta inlägg på webForum som avsiktligen innehåller osanningar, felaktigheter, vulgariteter, obsceniteter, hotbrev, rasistiska eller sexistiska påhopp, personangrepp eller som på något annat sett kan anses vara en kriminell handling.
Men visst, jag tycker också man ska skriva mer klart att man inte ska svära... och reglerna håller på att skrivas om för att bli tydligare.
Att det är censur tycker jag faktiskt inte, mer aktiv språkvård då. För *** kan ju ersättas med vilket kraftfullt ord som helst, så andemeningen faller ju inte med att just det grova ordet faller bort.
Typ:
Jag är så *** trött!
Nog fattar väl alla att jag är vansinnigt trött då?
------------------
/Petra
Av ren nyfikenhet räknade jag efter... Petras inlägg på föregående sida är på 44 rader inklusive signatur med 1024x768 i fullskärmsläge, så det är väl bara till att byta upplösning och läsa Swey... :p
mvR
heh.. nu är det väl Petra som gjort veckans längsta inlägg? :)
------------------
M a tti Kolu
Qui tacet, consentit.
Okej ... *blandar sig i*
För det första tror jag inte det spelar ngn som helst roll vad ni skriver i "reglerna" ... iaf inte för mig ... jag har inte ens sett dom men skriver här iaf :)
För det andra så har vi väl i Sverige tryckfrihet eller vad det heter ... gäller inte det svordomar oxå?
Personligen gillar jag inte att bli censurerad ... men om ni måste så måste ni ... ?!?
Jag hade inte tänkt på censuren på forumet innan detta kom upp ... Vad händer om jag skriver en svordom och klickar på post ... blir jag varnad om att mitt inlägg kommer att censurers och får chansen att skriva om det ... eller tas svordomen bort med automatik ?
Sen har vi ju gamla klassikern ... Far åt h-vete och mor åt gröt :e
Jag är ingen förespråkare för svordomar ... men ibland svär man ... that's life !
------------------
elfwing
Det är bra aspekter du tar upp, som så många andra här.
Tryckfriheten kan och SKA vi inte göra något åt. Men! Forumet är fortfarande Kjells och Sunes skapelse och i samband med att man postar ett inlägg, träder automagiskt de förhållningsregler som gäller här, i kraft - däribland ingår svordomar. Även om, precis som Swey skriver, det inte framgår tydligt. Det är dock något som vi arbetar på att förändra - tydligheten.
Censurering. Jag tror fortfarande att ordet har fått för stor dignitet kontra vad det egentligen innebär. Klicka gärna på tidigare publicerade länkar i denna tråd så får du hela förklaringen.
Skälet till att denna tråd kom igång beror egentligen på att undertecknad(!?) skrev det svenska talesättet "måla *** på väggen"... Nu förstår du... ;)
Fast nu var det ändrat... Kjell :q
mvR
[Redigerat av Rikard den 14 maj 2000]
OK....
Är det censur om jag ber dig att ta av dig skorna i min lägenhet?
Är det censur om jag ber dig att inte svära hemma hos mig?
Det handlar ju inte om censur här utan att vi ska låta bli svordomar därför att det inte tillför debatten något. Det finns bättre sätt att uttrycka starka känslor på, det gäller ju bara att tänka till lite.
Och tänka till lite har väl aldrig skadat när man skriver sina inlägg? ;)
Jag tycker det handlar mer om vett och etikett, man svär helt enkelt inte för det är oartigt och slarvigt. Nästan alla på Internet har dessa regler om att hålla språket rent från svordomar, detta gör ju inte att något censureras eftersom andemeningen kommer ju fram ändå.
Censur för mig är att jag raderar hela ditt inlägg därför att det strider mot mina åsikter. Censur är när motsättande åsikter inte får komma till tals därför att den som har makten inte tycker om kritik.
Så låt oss använda begreppen rätt!
Att inte tillåta svordomar är INTE Censur, det är VETT & ETIKETT som alla borde kunna ställa sig bakom.
------------------
/Petra
Ska inte blanda mig i mer ...
Jag svär relativt lite själv ... om andra svär så stör det mig inte!
You know ... Don't worry ... bee happy!
------------------
elfwing
Petra,
Med censur menade jag att orden f a n, h e l v e t e med mera ersätts med stjärnor istället för att skrivas i sin helhet.
------------------
/mvh Swey
Wadde Hadde Dudde Da
Programmera Php
swey@tjohoo.se
Swey, och du känner att du har ett sånt stort behov av just dessa ord att du inte kan använda några andra ord istället??
Det är rätt egoistiskt att inte bry sig om att andra kanske tycker det är obehagligt eller onödigt med svordomar. Dessutom tillför de fortfarande inte debatten något!!
Om du skriver "d j ä v l a dator!" och det ersätts med "*** dator!" så fattar vi ju att du är förbannad på datorn... men du hade likväl kunnat uttrycka dig på ett annat sätt... t.ex "den här datorn gör mig vansinnig!". Ett mycket bättre språkbruk.
Det är fortfarande inte censur att svordomar ersätts med *** eftersom resten av din text fortfarande är kvar.... så håll reda på begreppen tack!
------------------
/Petra
Ordcensur kanske är ett bättre ord. Spelar roll.
T.ex. om jag skulle skriva
Han sa till mig:
"Vilken d j ä v l a bra dator du har"
Varför kan inte det få stå så utan massa stjärnor istället? Vårdat språk har inget med saken att göra eftersom jag citerade. Men vid automatisk ordcensur så struntas det i varför man skriver en sak.
------------------
/mvh Swey
Wadde Hadde Dudde Da
Programmera Php
swey@tjohoo.se
[Redigerat av Swey den 14 maj 2000]
Jag har en liten kommentar oxå!
Jag kan vräka ur mig de flesta ord som kan uppfattas som stötande och svärord men då bara bland människor som känner mig.. alltså försöker jag inte använda dessa bland människor som inte känner mig relativt bra men om jag måste använda nått av dessa ord på här på WF eller på ICQ så ersätter jag dem med "s-ord" så får den som läser lägga in vad som passar.
Exempel: När jag är förbannad på något kan det låta s-ords dator.
( att jag aldrig ska lära mig stava :( )
------------------
F.Sundström
kloes@excite.com
[Redigerat av Klös den 14 maj 2000]



