(El-tråden har blivit hustråd, men det är väll så en riktig diskussion ska gå, den ska pendla mellan ämnen. Så länge prplxr, trådskaparen, inte blir sur så.... )
Problemet med äldre hus, speciellt sådana som har haft "händiga ägare" innan är att man inte vet vad som finns under ytan (läs "i väggar, golv och tak")
I mitt fall är köket det största ombyggnaden, men badrummet (som jag fixat) och vardagsrummet och hallen är också stora förändringar i. (egentligen helt omgjorda, men elen blir mest i köket)
Hela undervåingen är "renoverad" och behöver rivas och göras om. :-(
Kallar bygget för ett ERNST bygge. Snygg yta, men helt in-funktionellt :-(
Största hotet var väll alla 230V spottar han satt in i dom sänkta undertaken. Såg coolt ut, men var brännmärken ovanför då halogen spottar utan skydd och fullgott luft avstånd skapar MYCKET värme. Bytt ut allt till led. Ingen brandfara i form av värme nu längre. Det lilla jag kan inspektera eltrådarna är det nytt, men vet inte hur han skarvat det. För en noggrannare inspektion måste hela innertaken tas ner. Finns med i planerna, men som någon sa, i ett gammalt hus bestämmer huset "göra listan".
Har haft nere en del av taket och fann då gamla lysrör armaturer som inte tagits bort, utan byggts in. Dock var den urkopplade.
Förra ägaren hade i köket satt skåp framför centralen. Flytt av centralen har nyligen blivit avklarat - av inhyrd elfirma - som ett första steget. Förra ägaren visade sig ha - trotts vad som uppgavs vid försäljningen - kopplat allt själv. Han har bla. vid köksbygget i första hand använt bef. el-uttag, med bef kablar och bef rör (troligen gjort så i övriga undervåningen). Jag har sett spår då vi rev badrummet (som är en fukt-skade-historia i sig, med ellement av dolda fel osv.) märkt att han kapat rör och trätt över flexslang för att förlänga armeringsrören i hörnen. Sedan satt regel rakt på flexslangen och där med klämt fast kablarna. Han har behållit bef trådad-gumm-kabel, vilket kanske är bra då denna ju är dubbelhöljad. Att dra installationskabel i armeringsrör är - trotts vad flera elfirmor gör - ej tillåtet.
Vidare i köket har han på en 10A säkring kopplat in flerrtal takspottar, diskmaskin och ugnar och eluttag.
Vid en kontroll av vad jag kommer åt, utan att riva ner väggarna och taket - vilket kommer att bli nödvändigt för en komplett granskning - funnit en bränd wago plint pga all belastning.
Kopplat om dom laster jag kunnat (ugnarna främst) till ny säkring i nya centralen. (Dragit ny kabel osv. Allt helt olagligt med min behörighet, men betydligt säkrare än innan.)
Gummikabeln till spisen går inte längre som "infälld" (ligger klämda under klick-plattorna), utan är med riktig kabel på elsäkert sätt.
Sedan har han som design åtgärd bytt alla eluttag mot en designad typ, och den finns inte som icke jordad, därav jordade uttag som är ojordade.
Detta bara en del om elen i huset.
Försöker hinna så mycket som möjligt. 2 år går fort. man hinner inte allt, men Dränering, ny central, ny panna, målning, badrum, tvättstuge renovering är väll dom stora grejerna, förutom ombyggnad av väggar osv. sov. Just nu är ventilation igång då ventilationen är undermålig och gör att huset inte mår bra.
Poteta, du har helt rätt att elen borde prioriteras då det är en fara, men börjar jag gå in i eluttag och kolla och finner något, ex. för mycket avskalat hölje, på torkad gummi-trådlindad-kabel, så har jag svårt att åtgärda det. Att börja röra på kabeln, dra i den för mer kabel, eller försöka skala den riskerar att smula sönder den gamla kabeln. Då han har sänkt taket över hela huset för sina spottar är alla dosor ingyggda och går inte att komma åt. Går därför inte att dra ur kablar och ex. byta dom. Också svårt att bara byta några har jag upptäckt. Kopplingsdosorna är av gammal typ, minimala, och Wago plintar går inte i, om nu kablarna är så okej att man kan skarva dom.
Valet blir att stänga den säkringen, vilket medför att 1/2 huset blir utan ström. Det eller låta uttagen vara, då dom så länge den inte vidrörs, har ett hölje, och där med skydd.
Gör därför bedömningen, att då alla eluttag fungerar är dom i tillräckligt säkert skick, säkrare än om jag går in och river i dom och riskerar att skada höljet.
Det eller så får jag hosta upp pengar för renovering av ett helt nytt kök + vardagsrum + hall, på bottenvåningen + hotell att bo i så länge.
Har valt, hur dumpt det än låter, att köpa flertal brandvarnare och ha brandsläckar på varje våning. Så fort jag vinner på lotto, eller på annat sätt får pengarna till nytt kök, så blir det totalrenovering inkl. helt ny eldragning i nya plaströr och allt.
Så ser min verklighet ut. Kan låta knäppt då jag säger att jag inte vill gå in och se bakom eluttagen, men med min längre förklaring kan du nog förstå bättre.