matlåda i härdat glas är det bästa (y)
Varför är en del matlådor i plast omöjliga att få rena?
60 svar · 19 364 visningar · startad av Danne V · sida 3 av 4
Frågan, av Danne V
Ännu ett i-landsproblem jag grunnat på länge: Jag, precis som de flesta, har en försvarbar arsenal av plastlådor i alla möjliga format för matförvaring. Somliga är köpta för en billig peng (5 st för 20 spänn på ICA), andra är dyrare och mer avancerade. Nu är det så att jag diskar för hand, och har de senaste 25 åren klarat det jobbet med glans. Det jag gör rent BLIR rent också, jag lovar. Men
Läs frågan i sin helhet →Sverige är matlådans förlovade land. Räkna på "matlåda per capita", "matlåda per BNP" eller stega in i vilken affär som helst och räkna "hyllmeter matlåda" fryst eller kyld. Funkar i alla matbutiker + alla bensinstationer efter den utrensning bensinbolagen har gjort av olönsamma stationer.
Det kanske finns fler exempel.
Matlåda i härdat glas har kanske inte slagit på bred front ännu, men det kanske kommer? En dag kanske matlådans lärjungar tröttnar på "svettiga" lådor som inte går att diska och/eller andra typ av experiment med stora inslag av metall...
??? Vad vet jag!?
2.
Min kompis sa för enormt många år sedan, typ 1986, att man kunde värma mjölk (till varm choklad) i micron fast med skeden i koppen. Han påstod att "skeden av metall leder värme och mjölken värms fortare".Kan man få ett expertutlåtande av till exempel M.Cheraghi här ovan, som verkar ha stor erfarenhet av metall i micron?
Min utlåtanden är långt ifrån av expertkaraktär, annars hade jag inte avrått folk från att testa! Svar på din fråga är delvis rätt, skeden leder värme; ja. Men den värmer inte mjölken/vattnet snabbare utan snarare leder bort överskottsvärme. Som bekant kan ju vatten uppvärmt i mikro överstiga 100 grader utan att koka, man säger att det blir överhettat och det kan hända att det kokar över när du lyfter ut koppen eller stoppar ner en te-påse eller dylikt pga ytspänningen, där hjälper skeden mot överkokning genom att leda bort värmen!
Matlåda i plast
Jag var inne för att söka efter matlådor i glas och
såg vad ni skriver i ämnet.
Efter att ha sett Stefan Jarls dokumentärfilm "Underkastelsen"
vet jag att det "fett" som läcker ut är giftiga ämnen från plasten.
Jag söker alternativ till plastartiklar och då särskilt de som lämnar en "fetthinna".
Oj gammal tråd, men det fick mig att tänka på en sak som jag såg på tv för ett tag sen, dom testade skärbrädor för att se vilken skärbräda som spred minst bakterier.
Skärbrädorna dom testade var av Trä, Plast och Marmor (har jag för mig). Vinnaren (vilket gjorde mig förvånad) var träbrädan. Den stora förloraren var plast.
Så det kan ju vara en sak till med matlådor i plast, bakterie fälla. Speciellt om man har lite repor och jack efter knivar med mera i dom.
Ja, det var en gammal tråd det här men kanske tar den ny fart nu. Även jag hittade hit genom en sökning på nätet gällande matlådor i glas.
Bläddrade för ett tag sedan i en bok som heter Anticancer : ett nytt sätt att leva, av David Servan Schreiber. Han skriver att matlådor av plast som används för att värma mat i eller som man lägger ned varm mat i avger ämnen som är onyttiga.
Har man sett Stefan Jarls film så har man ju fått reda på att det är den sk cocktaileffekten som ställer till det. Ämnen som enskilt i små doser inte har någon mätbar toxisk effekt börjar agera som hormoner när de tillsammans ingår i ett biologiskt system.
Inom hälso- och miljörörelserna har man iaf ända sedan 60-talet varit motståndare till både tillverkning och användning av plaster.
Ville egentligen bara få tips om var man kunde hitta matlådor i glas med tättslutande lock. För några år sedan såg jag en sådan matlåda på NK i sthlm men den var både dyr och för liten. Om någon vet var man hittar en sån får ni gärna meddela det här.
...skulle behöva prova det jag med. Det var rätt livat om det här med plast för ett tag sedan. Sedan dess försöker jag undvika att dricka ur plastglas som var favoriten innan.
Hittade denna:
http://www.amazon.co.jp/iwaki-パイレックス-密閉パック-600ml-3247HMP-R/dp/B000PIH4A6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1306338330&sr=8-1
Hur sjutton lyckades du hitta till japanska amazon? Hur sökte du?
Ja, det var typ såna lådor jag såg på NK!
jag kommer inte ihåg, skrev typ "food box glass" och sedan kollade på bilder bara, den dök upp rätt snart
/red: kanske vi skulle gruppbeställa sådana där?
/red2: aha, glöm det, skickas inte utanför japan :)
Jag har också märkt att det blir en hinna när man har diskat.
Även att det blir fula färger efter man har haft t.ex köttfärssås i sin matlåda.
Men då läggar jag i maten i matlådan när den är varm, in i kylen/frysen, för att sedan värma upp den i micron. Så man kan säga att matlådan tar mycket.
Ett lite tips för de som inte vill pa egna matlådor, beställ kinamat så medföljer matlådor i tunn plast. Håller nog några ggr iaf...
Testa att googla på glasform med lock, alt glasform platslock
Inte mycket i Sverige men från tyskland fanns det en del bl a denna
https://www.hawadolassek.de/shop_neu/de/Lock-Lock-Frischhaltedosen/Glasformen-Boroseal/Lock-Lock-Glasform-LLG-221-620-ml-158x158x60-cm.html?xaf26a=93313eba9a58707cb91766f8c7ca0e7f
Pyrex verkar också ha en del, tex på http://www.amazon.com/Pyrex-12-Piece-Glass-Serve-Store/dp/B002PEVOR2/ref=pd_sim_k_5
oj, MacWitty, de där såg rätt bra ut!
...jag upptäckte att jag har nån form från Pyrex, riktigt bra att ha mat i, sätter man en gummisnodd över så blir det bra som matlåda. Sådana här brukar man ju se här och där och kostar säkert inte så mycket heller.
*bump*
Efter dagens lunchdiskussion om filmen Underkastelsen (som jag tyvärr inte har sett än) och all skit vi får i oss från all plast runt omkring oss, så blev jag sugen på att skaffa matlåda i glas. Är det någon som har hittat en bra sån inom Sverige? (Danny, jag törs tyvärr inte lita på gummiband, när man packar maten i ryggsäck.)
Jag är impad över hur den här tråden lever vidare. (Jag är ju alltså TS).
Själv har jag slutat att lägga mat i plastburkar så länge maten är varm, och jag värmer heller inte platsburkar med mat i mikron heller. Men mest använder jag numer gamla syltburkar i glas. Känns trevligare, och man kan ta av locket utan risk för att det sprätter mat åt alla håll.
Men ni som diskuterat glaslådor: Gör ett sök på "mattermos" (alltså "mat-termos", inte "matter-mos") så hittar ni en hel del. Bl.a. på prisjakt: http://www.prisjakt.nu/search.php?r=1&s=mattermos
För den kräsne rekommenderas ett besök hos t.ex. amazon.co.uk och ett sök på "stainless steel lunch box" eller liknande: http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=lunch+box+stainless+steel&x=0&y=0
Eller varför inte skicka efter från USA? Kolla in den här byttan: http://www.amazon.com/Ware-2-Tier-Stainless-Lunch-Box/dp/tags-on-product/B000H92LWE
...jag kollade lite på Amazon för jag beställde lite annat därifrån, det finns ju t ex dessa:
http://www.amazon.com/gp/product/B0027926FO/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&m=ATVPDKIKX0DER
frakten är dock rätt dyr, beställer man någon enstaka själv blir det rätt dyrt.
Finns också dessa:
http://www.shopworldkitchen.com/pyrex/storage-plus-set-1085657
http://www.shopworldkitchen.com/pyrex/bake-serve-n-store-set-1087896
men de skickar inte utomlands
(alla ovan finns i lite olika storlekar och sånt också)
...borde ju finnas i sverige tycker man!
Where to Buy Glass Storage Jars and Containers
http://glassstoragecontainers.info/
Vilken sida va!? :bire
den där sidan fanns det mycket info på!!!
annars kanske en glasburk? Det finns ju massa olika, men inte helt optimalt att äta ur kanske
http://www.prisvis.se/a/produkt_lista/idx/5050300/mot/Glasburk/produkt_lista.htm
Tack för alla tips, men det här med glaslådor var ju inte lätt. Framför allt verkar de vara svåra att få tag på om man bor i Sverige. Man kanske skulle satsa på en klassisk låda i metall istället? Nu har vi ju fått tallrikar till jobbet, så man måste inte micra maten i lådan. Finns det någon bra anledning till varför metall skulle vara dåligt annars?
Mattermos känns inte som ett alternativ då det verkar passa bäst till soppa eller saker som kan blandas lite hur som helst.
Tid har förflutit sedan sist och saker har förändrats. Nu finns det matlådor i glas med tättslutande lock lite varstans. Har sett att "Ordning och Reda", Åhléns och IKEA säljer.






