webForumDet fria alternativet

Preventiv logga/ikon?

Småprat

8 svar · 570 visningar · startad av Quid

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
Frågan#1

Hej!

Vi är på G med en ny tjänst på jobbet vars syfte är att vi ska jobba med kundernas datorer och förebygga problem redan innan dom händer så att säga.

Vi skulle vilja paketera det på ett snyggt sätt och ska göra en logga och ikon som vi vill förmedlar "preventivt", min första tanke var en kondom men det känns ju inte så seriöst i företagsvärlden :)

Vad kommer ni att tänka på när man pratar om preventiv problemlösning när det gäller datorer? Alla tankar och idéer mottages tacksamt!

Medlem sedan mars 2006296 inlägg
#2

Spontant utan att egentligen förstå vad tjänsten innebär så tänkte jag på en sköld, men det kanske är lite för "vanligt". Det finns ju en hel del sådana ikoner för antivirus program mm.

Medlem sedan aug. 2004374 inlägg
#3

3 kugghjul som man ser kommer att "fungera" om man sätter fart?

En dator/datorkomponent och sedan en OK stämpel snett över
Lite som tomtens leksaksfabrik på julafton

Medlem sedan feb. 20002 300 inlägg
#4

I industrin (t.ex. processindustri och tillverkande industri) kallas det här för "preventive maintenance". Om man t.ex. övervakar maskiner (vibrationer, ljud, etc.) och på det sättet avgör om underhåll behöver göras så brukar man prata om "condition based maintenance".

Kolla om du kan hitta någon bild eller ikon som förknippas med dessa termer och se om någon av dem skulle passa er.

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#5

En hjälm?
Säkerhetsbälte?
Flytväst?
Fallskärm?
Smörjkanna?

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#6

Detta handlar mer om att övervaka datorerna, typ CPU-belastning, diskaktivitet, minnesanvändning, loggboker m.m. så att vi kan meddela kunden att något är på gång att hända innan det händer, samt att vi ska kunna installera/avinstallera program, köra scripts som rättar till saker och erbjuda fjärrhjälp.

Ikonen kommer ju att bli 16x16, så det är ju inte mycket yta att jobba med :)

Medlem sedan feb. 20072 750 inlägg
#7

Danne V's förslag tycker jag verkar bra. En hjälm symboliserar skydd och hjälp, nyckel med hjälm? Övervakning..

Helmets: http://www.iconsfree.org/free-icons/language/eng/c/search/q/helmet/
Keys: http://www.iconsfree.org/free-icons/language/eng/c/search/q/key/

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#8

Kan väl tolkas lite oseriöst, men när du säger preventivt så tänker jag kondom.

Medlem sedan juni 20006 022 inlägg
#9

Vi har nu valt en hjärtmonitor :)

Tack för alla tips.

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)