---
title: "Meningen med \"thebigwordproject.com\"? Varför köpa ett ord på någon annans sida?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat/169616-meningen-med-thebigwordproject-com-varför-köpa-ett-ord-på-någon-annans-sida"
topic: "Småprat"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/smaprat"
author: "xtreme"
published: "2008-03-04T20:28:41.000Z"
updated: "2008-03-04T21:16:40.000Z"
replies: 1
views: 378
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/smaprat/169616-meningen-med-thebigwordproject-com-varför-köpa-ett-ord-på-någon-annans-sida"
---

# Meningen med "thebigwordproject.com"? Varför köpa ett ord på någon annans sida?

## #1 — xtreme, 2008-03-04T20:28Z

Hittade <http://www.thebigwordproject.com/> där dom säljer ord på deras sida. Varje bokstav i ordet kostar 1$ och dom har just nu 2,068 ord vilket betyder att dom tjänar en jäkla massa pengar. Varför betala pengar för detta? Vad är meningen med att betala pengar för ett ord på någon annans sida som dessutom är mitt i en stor soppa av andra ord?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/169616

## #2 — Pace, 2008-03-04T21:16Z

Det finns ingen mening, det är marknadsföring.

[Million Dollar Homepage](http://milliondollarhomepage.com/) gjorde likadant för två år sedan. Köp 1 pixel för 1 dollar, vilket vållade ganska stor uppmärksamhet.

Ju mer uppmärksamhet, desto fler köpte. Ju fler som köpte, desto mer uppmärksamhet. [Viral marknadsföring](http://www.backendmedia.se/2006/06/28/viral-marknadsforing-sprider-sig-sjalvt-pa-natet/). Och så håller det på tills det inte är någon nyhet längre och allting ebbar ut.

The Big Word Project är alltså ett försök att slå sig in på det, vilket förmodligen är rätt meningslöst eftersom det inte längre är nytt och ingen skulle förmodligen bry sig.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2086298

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/smaprat/169616-meningen-med-thebigwordproject-com-varför-köpa-ett-ord-på-någon-annans-sida
