webForumDet fria alternativet

iPhone

Småpratur Hemelektronik, mobiltelefoner och prylar

36 svar · 2 202 visningar · startad av KoTTeN

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
Frågan#1

Så, har Apple gett sig in på allvar i telefonbranchen med iPhone. Kan bli riktigt, riktigt läcker! Ända nackdelen är att den kommer inte till Sverige förän höst/vinter.
http://www.apple.com/iphone/

Medlem sedan jan. 20011 140 inlägg
#2

Men när den väl kommer, ska jag köpa en med 8 gig. Utan tvekan. :)

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#3

Tycker ni verkligen att den är så snygg? Ser ut som vilken "nalle" som helst! :)

http://www.reghardware.co.uk/2006/12/18/linksys_launches_iphone/

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#4

Jag ska nog försöka skaffa en, iaf på lång sikt gå över till iPhone, antar att det kommer mer modeller med tiden.

Medlem sedan mars 20016 260 inlägg
#5

Jag vet inte, det enda man kan beundra den för är hypen. Som telefon är den medelmåttig; ingen 3g, ingen active sync och hårt bunden mot iTunes (med alla bloatware och nackdelar i form av DRM det innebär).

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#6

Ipod:en var väl inte heller något tekniskt mästerverk när den först började säljas. Det "revolutionerande" med Apples telefon ligger i gränssnittet. Om touchscreen-lösningen visar sig fungera bra och de kan få till en telefon med hyffsad batteritid tror jag iPhone på sikt kommer att bli en storsäljare. Nya versioner med 3G, med mer utrymme och med eventuella brister fixade kommer såklart att komma ut senare.

Och frånvaron av ActiveSync måste väl ändå ses som något positivt? ;)

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#7

Här har ni en demo av iPhone. Det verkar mycket intressant, måste jag säga.

http://www.youtube.com/watch?v=JLXtkxjdWiI

Medlem sedan sep. 20011 722 inlägg
#8

Ja får hålla med om att den verkar ha starka begrännsningar.
3G i sig är inget jag är intresserad av, då det är tokdyrt att surfa via det. WiFi funkar utmärkt för mig.
Däremot har jag massa frågor utan svar trots en nästan 2 timmar lång demonstration. Kan man installera program? Kan man använda IP-telefoni? Vad tar Cingular ut i samtalskostnad? Går den att använda som fjärrkontroll till dator och iTV? Etc etc.

Jag tror inte den här telefonen kommer lyckas, men jag tror iPhone som märke på sikt kommer lyckas. Det är en grym telefon, men till sommaren skulle dom behöva göra den ännu bättre innan lanseringen.

Det som talar emot Apple i detta fall är att de är tvungna att dela telefonen med andra bolag. Apple som annars gör allt själv: operativsystem, hårdvara, program. Nu måste de samarbeta för att telefonen ska gå att använda, själva telenätet. Annat hade varit om Apple ägt mobilnät också, tänk att ringa för en fast månadskostnad från vart du vill på jorden till vem du vill på jorden, det tror jag skulle varit något för Apple. :)

Medlem sedan juni 20014 290 inlägg
#9

KoTTeN skrev:

Kan man installera program?

Tveksamt om man läser denna artikeln: http://www.idg.se/2.1085/1.91632

Medlem sedan mars 20011 346 inlägg
#10

Jag vill se en video på någon sitta på McDonald och äta flottiga strips samtidigt som man försöker spela musik eller ringa med iPhone...det lär bli en fin yta efter det ;)

Medlem sedan mars 20001 858 inlägg
#11

Någon som vet vem som kommer att bygga den?

Medlem sedan nov. 20041 740 inlägg
#12

KoTTeN skrev:

Kan man installera program? ... Vad tar Cingular ut i samtalskostnad?

Nej, det ska inte gå att köra in egna program. Däremot tror jag nog att Apple kommer att släppa tillbehörsprogram och extra spel via iTMS. Att ringa via Cingular blir väl inte aktuellt i Sverige, antar jag.

Jag tycker inte att telefonen är ett under av skönhet, men den verkar ha ett gränssnitt som inte är i vägen hela tiden.

Medlem sedan nov. 2002830 inlägg
#13

Kan ju hoppas att Apple bygger den själva?

Motorola byggde ju förra telefonen och floppade inte den ganska ordentligt? Eller var det någon annans telefon Motorola byggde som det blev så mycket tjat om?

Medlem sedan dec. 20041 043 inlägg
#14

GunnarD skrev:

Tycker ni verkligen att den är så snygg? Ser ut som vilken "nalle" som helst! :)

http://www.reghardware.co.uk/2006/12/18/linksys_launches_iphone/

Gunnar....?? Har du länkat till rätt modell ??

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#15

Spook skrev:

Gunnar....?? Har du länkat till rätt modell ??

Han kanske var ironisk? :p

Hur som helst. Jag vill också gärna ha en iPhone. Men jag väntar nog tills barnsjukdomarna och allting är åtgärdat. Blir nog aktuellt att köpa en först hösten 2008 kanske. Men man vet aldrig. :)

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#16

Det kommer säkerligen att bli möjligt att utveckla program för iPhone, men Apple håller säkert rätt hårt på det i början. Möjligtvis kommer det att stanna vid Widgets.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#17

emission skrev:

Det kommer säkerligen att bli möjligt att utveckla program för iPhone, men Apple håller säkert rätt hårt på det i början. Möjligtvis kommer det att stanna vid Widgets.

Ja, och jag tycker att Steve Jobs förklaring känns ganska logisk. För får vem som helst tillgång till att göra program så kan man ju hijacka hela Cingulars nät och åstadkomma en hel del skada. Och det vill väl ingen egentligen. :)

Medlem sedan sep. 20016 059 inlägg
#18

Gränssnittet ser helt otroligt ut, hoppas det fungerar lika bra i verkligheten.

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#19

Ruttet ifall det är sant.
http://www.idg.se/2.1085/1.92441

Medlem sedan mars 20001 858 inlägg
#20

silfver skrev:

Ruttet ifall det är sant.
http://www.idg.se/2.1085/1.92441

Varför?

131 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.55e59744
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)