Jag hörde att det finns en "maskin" man sätter på ryggen så man kan flyga, något med en propeller. Man får använda den i vardagen. Jag vet inte vad jag ska skriva. Någon som hört något om detta?
Nej jag tror inte det. Det var en bekant till mig som berättade om en person hon såg som hade en makapär på ryggen som Karlsson på taket. En propeller som snurrade. Han flög runt med den på "gatan" liksom. Han håller kurser i att använda makapären. Det verkar vara någon "ny" grej liksom. Man kan tydligen väckla ihop den så den blir mindre också.
Jag minns en tidningsartikel om något sånt, dock var denna sak ett stort åbäke, men det satt på ryggen som en ryggsäck, och gick faktiskt att flyga med. Mer detaljer minns jag inte.
Endast en propeller kommer ju faktiskt inte att fungera, då du lyfter kommer du antagligen att börja snurra runt din egen axel...
Exakt, fast har du två stycken på varandra, som snurrar åt motsatt håll så ska det fungera. Men streetrobban jag skulle mer tro på att han menar en sådan "ryggsäck" med två stycken jetutblås. :)
Finns diverse gamla försök med "kapslade" propellrar (dused, kommer inte på rätt svenskt ord). När propellern kommit upp i rätt hastighet så borde vridmomentet vara ett mindre problem. Amerikanska armén har ju drömt om det där en längre tid (typ: one-man strap on infantry VTOL). Så vitt jag vet har det aldrig blivit någonting förutom jet-packen/belt som bara har någon minuts brinntid http://www.exn.ca/FlightDeck/News/story.cfm?ID=19990512-55
Har för mig att Myth-busters fösökte bygga en enligt någon ritning dom hittat på nätet (nä, det gick inte) typ "Millennium Jet" på den här sidan: http://www.vectorsite.net/avplatfm.html
Finns diverse gamla försök med "kapslade" propellrar (dused, kommer inte på rätt svenskt ord). När propellern kommit upp i rätt hastighet så borde vridmomentet vara ett mindre problem. Amerikanska armén har ju drömt om det där en längre tid (typ: one-man strap on infantry VTOL). Så vitt jag vet har det aldrig blivit någonting förutom jet-packen/belt som bara har någon minuts brinntid http://www.exn.ca/FlightDeck/News/s...?ID=19990512-55
Som det syns på bilden så är det två stycken "propellrar". De snurrar helt troligt åt olika håll och då tar vridmomentet ut varandra.
257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25