webForumDet fria alternativet

Vad heter...?

Småprat

21 svar · 2 012 visningar · startad av mariel · sida 2 av 2

Frågan, av mariel

de där "photo booths" där man kan ta bilder för pass eller leg? Jag behöver ta ett foto till mitt uppehållstillstånd. Provade den där på T-Centralen men den (det?) är ur funktion. Tack på förhand.

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#21

tydal skrev:

Det blir lätt så att jag verkar förvirrande när jag är trött (och det är jag nu också).

De meningar jag syftar på är

tydal skrev:

Jo, det ska heta "ditt permanenta uppehållstillstånd". Jag vet dock inte varför.

Som att "ditt permanenta uppehållstillstånd" på något sätt är en ologisk konstruktion.

tydal skrev:

I bestämd form heter det väl "det permanenta uppehållstillståndet"?

Det beror på om uppehållstillståndet har en (grammatisk) ägare. "det permanenta uppehållstillståndet" syftar på ett specifikt uppehållstillstånd, medan "ditt permanenta uppehållstillstånd" syftar på ett uppehållstillstånd som tillhör den du pratar med. Då ligger det bestämda i ditt, och alltså faller "-et" på slutet bort.
Vad jag syftade på i första hand framgår som sagt ovan.

tydal skrev:

Det är inte samma sak som det jag skrev. Du syftar på själva ögonblicket då det blir fastslaget. Jag syftar på tiden efter.

Jo, det var mer än extra anmärkning. Du tänker att i "få mitt uppehållstillstånd permanent" är permanent ett adverb, alltså ett ord som beskriver hur man får saken i fråga. Jag tänkte att permanent är ett adjektiv, en egenskap som vid ett tillfälle appliceras på uppehållstillståndet.

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#22

nitro2k01 skrev:

Som att "ditt permanenta uppehållstillstånd" på något sätt är en ologisk konstruktion.

Ologiskt såtillvida att jag - med mina kunskaper om svensk grammatik - inte kunde förklara det. Man har ju läst betydligt mer engelsk, fransk och spansk grammatik än svensk. Svenska har man inte tänkt så mycket på, för "det kan man ju"...

Man kanske fick lära sig sånt där i grundskolan, men jag brydde mig inte, för jag visste ju redan hur man skulle skriva eftersom jag läste skönlitteratur i stora lass.

Ungefär som Elias Bondpä som konsekvent vägrade lära sig multiplikationstabellerna för han ansåg att man kunde klara sig minst lika bra i livet ändå. Dock hade han väl inte riktigt samma uppfattning om svensk grammatik: http://hem.passagen.se/bondpa/grammatik/

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)