Jag ska ta MC-kort och köpa en hoj till våren (vet att jag är ute tidigt) och har börjat kolla på lite olika modeller och märken och kommit fram till att jag inte fattar ett dyft.
Okej, lite fattar jag men skulle gärna vilja ha lite tips på bra motorcyklar i rätt prisklass att ha som första cykel. Prisklassen är mellan 20 000-30 000.
Jag har inte kört mycket MC innan (dock moppe men det är ju inte riktigt samma sak) men har kört mycket bil (jobbar som bud) så att köra i trafik är inga problem, men är ute efter en hoj som är lätt att hantera och som man kan köra in sig med.
"Problemet" är att jag inte är 21 och måste alltså ha en mellanklass.
Modeller jag kollat på är allt från cross till street till racing, men ve inte riktigt vad man ska satsa på som första hoj.
Anledningen till att jag är ute så tidigt är att jag gärna köper hojen nu i höst eller vinter då man brukar få de lite billigare då :h
"Skolhojen" CB 750 är "trevlig", dock lite tråkig.
Ang. mellanklass; satsa på en hoj som verkligen är mellanklass, inte en strypt fullblod, dom blir inte "körbara" med strypning.
Någon "träskmoppe" (off-road) kanske kan vara något, eller någon "retard", (supermotard ;) )
"Skolhojen" CB 750 är "trevlig", dock lite tråkig.
Ang. mellanklass; satsa på en hoj som verkligen är mellanklass, inte en strypt fullblod, dom blir inte "körbara" med strypning.
Någon "träskmoppe" (off-road) kanske kan vara något, eller någon "retard", (supermotard ;) )
Tack för tipsen! En fråga bara, vad betyder/är supermotard?
Du bör nog bestämma vad du vill ha för typ av hoj först.
Offroad är segt att åka långt på (vibrationer och blåst).
Sporthojar har mycket plast och är dyra att tappa i backen (lätt hänt som nybörjare).
Som det ser ut nu kommer det nog bli en sådan faktiskt (visste bara inte att det hette supermotard). Eventuellt kommer jag dessutom börja köra som MC-bud istället efter det kortet är taget och dessa hojar verkar bäst lämpade för detta.
Fast som person är jag ju mer typ en R1:a om man tänker designmässigt, racehoj alltså. Men finns inte så många i mellanklassen och så är det väll inte det bästa att börja med heller.
Rejshoj är kul, dock är det svinaktigt dyrt at försäkra, inte ovanligt att premien går upp till det samma eller högre än inköpspris i din ålder :x
R1 är inte lämpligt på något sätt överhuvud taget(min åsikt, samma med andra hojer i samma grupp), dock är det en utomordentlig "fjortis-magnet" :e :birp
Rejshoj är kul, dock är det svinaktigt dyrt at försäkra, inte ovanligt att premien går upp till det samma eller högre än inköpspris i din ålder :x
R1 är inte lämpligt på något sätt överhuvud taget(min åsikt, samma med andra hojer i samma grupp), dock är det en utomordentlig "fjortis-magnet" :e :birp
Jo försäkringar är inte roligt asså! Därför blir det någ inte en sån hoj förens om några år.
Både ja och nej, R1 är en utomordentlig potent maskin, den är bara helt totalt olämplig på gatan, att det sedan är värsta dussin hojen är bara ytterligare en spik i kistan ;)
Om du på död och liv skall ha en rejs, kolla upp 600-klassen, jag vågar påstå att dom allra flesta kör fortare med en 600 i varje given situation gemförd med liters klassen.
De går varken fort eller hanterar särskilt bra, vilket gör att man tar det sakta men säkert, men det är ändå en upplevelse att puttra fram på dem.
Och vem har bråttom då de kör motorcykel?
Det är klar att om du skall jobba som bud går den väl bort.
Superlätt att mecka med....vilket är bra då du säkerligen kommer behöva göra det titt som tätt ;)
Det är en Engelsk design från 56 men som tillverkas nya i Indien fortfarande.
Där är de extremt billiga, och om du har tur kan du hitta en till ett riktigt bra pris här.
Jag köpte en ett år gammal för 10 000 kr för några år sen, och en polare gjorde detsamma i våras.
Det är vad det går på om du köper en sprillans och får den skickad från Indien, inklusive import avgifter.
Genom Svenska generalagenten kostar de ca 60 000.
138 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.55e59744